600 mln USD – taka kwota rocznej inwestycji w fintech jednego tylko funduszu robi wrażenie. Tym bardziej, że tyle "zielonych" na firmy z pogranicza finansów i technologii wydał w tym roku fundusz Berkshire Hathaway kontrolowany przez legendarnego Warrena Buffetta. Amerykańskie media nazwały to "nową erą", jako że Buffett przez dekady nie tykał żadnych biznesów łączonych ze środowiskiem startupów czy cyfrowych innowacji. A jednak dołączył do wezbranej fali.
- 10 lat temu rzuciłem pracę Goldman Sachs, by wystartować z firmą fintechową. Nie muszę dodawać, że timing był perfekcyjny. Co za szalona i niezwykła przygoda zaczęła się wówczas. I trwa ona do dzisiaj – przyznaje Bjarke Staun-Olsen, jeden z liderów Creandum - funduszu, który zainwestował m.in w Klarnę.
Przedstawiciele Creandum jak i Louise Samet, anioł biznesu, do niedawna jedna z kluczowych menedżerek Klarny przyjadą w listopadzie do Łodzi, na Impact fintech'18, gdzie opowiedzą o tym, jakich fintechów szukają najlepsze fundusze inwestycyjne na świecie.
Gotowi na mądrość
Inwestorzy fintechowi, licznie reprezentowani podczas Impact fintech'18 mają też swoje cele: chcą nad Wisłą wyłowić diamenty i pchnąć je na ścieżkę przerobioną przez Klarnę - szwedzkiego jednorożca. A paliwa do wzrostu dla najlepszych nie brakuje: wg danych KMPG (_ The Pulse of fintech) _, w pierwszej połowie 2018 r., inwestorzy wyłożyli na stół 57,9 mld dolarów w niemal 900 transakcjach. Przebili tym samym wydatki na fintech jakie ponieśli w całym 2017 r. Jednym z tych, którzy są w fazie inwestycji jest Stefan Klestil, zarządzający funduszem Speedinvest, finansowanym m.in. przez Raiffeisen Bank i Uniqua a mającym udziały w rosnącym w siłę challenger banku N26. Przedstawiciele Speedinvest będą szukać okazji inwestycyjnych podczas Impact fintech'18w Łodzi, podobnie jak menedżerowie m.in. funduszy Finch Capital i Evolution Equity Partners.
- Rewolucja fintechowa w Europie wchodzi na kolejny etap rozwoju. Naszym zadaniem jest teraz wspierać najlepsze zespoły w Europie tzw. kapitałem mądrego wzrostu. Tak by przeskalowały się na całą Europę i dążyły do ustanowienia jednolitego rynku finansowego na Starym Kontynencie. Jesteśmy gotowi na kolejnych czempionów – zapowiada Stefan Klestil.
Oczy na Łódź
Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotkający się 28 i 29 listopada na kongresieImpact fintech'18 w Łodzi (Wytwórnia oraz DoubleTree by Hilton). Impact fintech'18 to 3 sceny, dziesiątki wystąpień, paneli, warsztatów, ponad 2000 uczestników, ponad 150 speakerów i przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Łodzi przyjadą przedstawiciele dziesiątek firm z branży np. ING, TransferWise, Ripple, Azimo czy Mastercard. Nie zabraknie też „dużych” nazwisk ze światowego ekosystemu fintechowego, takich jak m.in. minister Jadwiga Emilewicz, wysocy przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego Wielkiej Brytanii, Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski), Marek Chrzanowski (przewodniczący KNF) czy Bettina Warburg (Animal Ventures). Impact fintech'18 to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Dołącz do Impact fintech'18 i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki.