Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej. Zobacz, co się zmienia

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z marca 2011 r., który zakazuje stosowania kryterium płci, jako czynnika mającego wpływ na ocenę ryzyka osoby ubezpieczonej.

Nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej. Zobacz, co się zmienia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, które przewidują m.in. zakaz różnicowania składek w zależności od tego, czy kobieta jest np. w ciąży i czy ma dzieci.

Nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z marca 2011 r., który zakazuje stosowania kryterium płci, jako czynnika mającego wpływ na ocenę ryzyka osoby ubezpieczonej. Senat zaproponował dwie poprawki do nowelizacji.

Senator Aleksander Pociej (PO) powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów, że Sejm nie tylko wprowadził do ustawy wymagany wyrokiem Trybunału zakaz, ale poszedł dalej - wykreślił art. 18 b, który mówi, że zakazane jest różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na ciążę i macierzyństwo. Zaproponowana przez Senat poprawka przywraca ten przepis do ustawy.

_ - Sejm wyszedł z założenia, że (...) ten artykuł nie będzie dalej potrzebny. Zdaniem Senatu, i również do tego przychyliła się strona rządowa, wykreślenie art. 18 b jednak mogłoby prowadzić do dyskryminacji kobiet ze względu na to, iż są w ciąży _ - powiedział Pociej. Zaznaczył, że w związku ze zmianą wprowadzoną przez Sejm mogłoby dochodzić do dyskryminacji nie ze względu na płeć, ale w obrębie jednej płci.

_ - Mogłoby to prowadzić do zawyżania składek w stosunku do kobiet, które są w ciąży _ - podkreślił Pociej. Zaznaczył, że zgodnie z konstytucją macierzyństwo powinno być chronione przez państwo. _ - To taki drobny gest w stosunku do kobiet w ciąży, żeby nie pogarszać ich sytuacji _ - wyjaśnił.

Druga zaproponowana przez Senat poprawka przesuwa termin wejścia w życie zmian. Zamiast 21 grudnia 2012 r., nowelizacja zaczęłaby obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Elżbieta Rafalska (PiS) powiedziała, że ma wrażenie, iż _ w wyniku tej polityki równościowej, tak jak też pisały media, kobiety będą płaciły wyższe składki, a mężczyźni nie będą płacili niższych _. Pytała, czy są wyliczenia, które mogłyby świadczyć o tym, że wysokość składek dla kobiet wzrośnie.

Wiceminister finansów Mirosław Sekuła powiedział, że rząd popiera obie zgłoszone przez Senat poprawki. _ - Zawsze ingerencja w prawo ubezpieczeniowe może mieć skutki w kosztach ubezpieczeń, ale tego nie wiemy. My zakładamy (...), że jednak konkurencja pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi zapobiegnie jakimś większym zmianom cen. Ale nie potrafimy tego jednoznacznie określić na tym etapie _ - dodał.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji przygotowanego przez posłów PO napisano, że dotychczas zakłady ubezpieczeń powszechnie korzystały z możliwości różnicowania składek i świadczeń ze względu na płeć. Różnicowanie wynika z posiadanych przez zakłady ubezpieczeń danych aktuarialnych i statystycznych.

Polska skorzystała bowiem z przysługującej krajom członkowskim opcji, polegającej na zezwoleniu zakładom ubezpieczeń na proporcjonalne różnice ze względu na płeć w składkach i świadczeniach poszczególnych osób i tym samym wyłączeniu usług ubezpieczeniowych spod nakazu równego traktowania ze względu na płeć.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak chcą zmienić KRUS. "Trzy rodzaje rolnika" Podczas dzisiejszego spotkania, które zorganizowało Forum Inicjatyw Rozwojowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, jego przedstawiciele przedstawili propozycje zmian w systemie ubezpieczenia społecznego rolników
ZUS nie będzie karał podwójnie. Jest ustawa Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani.
Zdrożeją polisy? Decyzja należy do ministra Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę o 0,3 proc. składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
ubezpieczenia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)