Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE. Jest grupa 800 osób

0
Podziel się:

- Przeniesienie składek obywateli z OFE do ZUS było wywłaszczeniem - twierdzi pełnomocnik grupy, która złożyła pozew.

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE. Jest grupa 800 osób
(Piotr Blawicki/East News)

Reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli - to jeden z argumentów, który podnosi grupa ok. 800 osób, przygotowująca się do procesu przeciwko skarbowi państwa i ZUS. Pozew jest gotowy, może trafić do sądu w najbliższych miesiącach.

Za kilka dni ruszy strona internetowa, informująca o przedsięwzięciu. Reprezentujący grupę prawnik zapewnia, że koszt przystąpienia do pozwu to jedynie opłaty administracyjne i sądowe. Kancelaria nie pobiera żadnego wynagrodzenia za prowadzenie tej sprawy.

Efektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym, która (z pewnymi wyjątkami) weszła w życie 1 lutego 2014r. jest m.in. przeniesienie ponad połowy emerytalnych składek Polaków z OFE do ZUS. Aktywa te były warte ok. 153,15 mld zł. Na mocy ustawy OFE nie będą już mogły inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Otwartym Funduszom narzucono natomiast minimalne poziomy inwestycji w akcje.

_ - Uważamy, że przeniesienie składek obywateli z OFE do ZUS było wywłaszczeniem. Te osoby zostały pozbawione części swojej własności i dlatego przysługuje im roszczenie przeciwko Skarbowi Państwa _ - powiedział pełnomocnik grupy, mec. Paweł Kowalczyk, reprezentujący indywidualną kancelarię prawną o tej samej nazwie.

Pełnomocnik grupy nie chce na razie zdradzić jak konkretnie sformułowane zostanie roszczenie. - _ Ze względu na strategię procesową nie chciałbym ujawniać na tym etapie, czego dokładnie będzie domagała się grupa _ - powiedział Kowalczyk.

Grupa wstępnie zainteresowana przystąpieniem do pozwu liczy na razie ok. 800 osób z całego kraju. W najbliższym tygodniu ruszyć ma informacyjna strona internetowa, na której dostępne będą informacje na temat akcji oraz instrukcja, jak przyłączyć się do pozwu.

_ - Opłata w sprawie - 500 zł pokrywa własne koszty opłaty sądowej i innych kosztów urzędowych (sądowych i administracyjnych) wpłacanych od każdego z uczestników do sądu. Opłata nie wiąże się w żaden sposób z wynagrodzeniem kancelarii. Nikt z organizatorów tego procesu nie będzie na tym zarabiał _ - zapewnia pełnomocnik.

_ - Zakładamy, że zgłaszanie się osób chętnych potrwa jeszcze kilka tygodni gdyż zgłoszenia codziennie napływają, przy czym jesteśmy gotowi do złożenia pozwu, gdy tylko zbierzemy wszystkich chętnych _ - powiedział Kowalczyk. Według niego pozew może trafić do sądu w ciągu dwóch miesięcy. Będzie złożony w Warszawie.

Ustawa zmieniająca system OFE została także 31 stycznia zaskarżona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent wnosi o zbadanie czy zgodne z konstytucją są: zakaz inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa, nakaz inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji, zakaz reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

Prezydent powołuje się przy tym na konstytucyjne zasady: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Część prawników jest jednak zdania, że prezydencki wniosek nie podejmuje najważniejszych kwestii takich jak np. umorzenie ponad połowy aktywów OFE i przeniesienie ich do ZUS. Dlatego konfederacja pracodawców Lewiatan zapowiada, że na początku marca złoży w TK własny wniosek.

Zaskarżenie przepisów ws. OFE rozważa także Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie trwa analiza dokumentów, a decyzja może być znana za mniej więcej cztery tygodnie.

Pozwy grupowe można składać w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Do złożenia pozwu potrzeba minimum 10 osób. Co roku do sądów w Polsce wpływa od 20 do ponad 30 pozwów grupowych. Najgłośniejszy wyrok zapadł w sprawie pozwu grupowego przeciw BRE Bankowi. Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł w lipcu ub.r., że bank powinien zapłacić grupie 1247 klientów odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. Obecnie trwają m.in. postępowania z pozwu grupowego przeciwko członkom zarządu Amber Gold Sp. z o.o.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybór między ZUS a OFE? Rusza kampania W OPZZ każdy będzie mógł uzyskać informacje dotyczące wprowadzonych niedawno zmian w systemie emerytalnym.
Zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego. Tym razem skarżą... Według niektórych, prezydencki wniosek nie porusza najważniejszych kwestii.
"Ustawa o OFE jest niekonstytucyjna" Analiza zmian w ustawie o emeryturach otwartych funduszach emerytalnych wskazuje, że zostały one przyjęte przez Sejm z naruszeniem konstytucji - wynika z raportu prawników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)