Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna w Polsce. GUS podał dane za luty

0
Podziel się:

Stopa bezrobocia spadła poniżej 14 procent. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna w Polsce. GUS podał dane za luty
(PAP/Leszek Szymański)

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w Polsce w lutym wyniosło 13,9 procent. Dane są lepsze od oczekiwań. Lepsze od prognoz analityków okazały się również dane o sprzedaży detalicznej. Widać, że rok 2014 będzie przełomowy dla rynku pracy. Już dziś możemy powiedzieć, że ożywienie ma charakter długoterminowy - oświadczył wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Aktualizacja 12:00

Stopa bezrobocia na poziomie 13,9 procent to wynik lepszy niż w styczniu, kiedy bezrobocie w Polsce wynosiło równe 14 procent. To wynik lepszy również od - zaprezentowanych przed dwoma tygodniami - szacunków resortu pracy i polityki społecznej (również 14 procent).

_ - Dane o sytuacji na rynku pracy w lutym są bardzo optymistyczne. Widać, że rok 2014 będzie przełomowy dla rynku pracy. Już dziś możemy powiedzieć, że ożywienie ma charakter długoterminowy, oznacza trwałe odwrócenie trendu _ - mówił wówczas minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- _ Od lutego bezrobocie będzie stopniowo spadać, mam nadzieję, że dynamika spadku w marcu i kwietniu będzie rosła. Osiągnięcie wyniku poniżej 13 procent na koniec roku jest coraz bardziej realne _ - dodał.

Tradycyjnie już razem z najnowszymi danymi o bezrobociu, GUS zaprezentował dane o sprzedaż detalicznej. Ta w lutym w ujęciu rocznym wzrosła o 7 procent. To wynik sporo lepszy od prognoz. Analitycy spodziewali się wzrostu o 5,9 procent rok do roku. W styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła natomiast o 4,8 procent.

Główny ekonomista Nordea Bank Polska Piotr Bujak podkreśla, że zwykle osób bez pracy w lutym przybywa. _ Sytuacja odwrotna to niezwykła rzadkość - _ dodaje. Piotr Bujak przypomina, że ostatnio bezrobocie spadało w lutym w okresach boomu gospodarczego w latach 2007 - 2008 i w 1998 roku. Wówczas gospodarka rosła w tempie 6 do 7 procent.

_ - GUS podał też, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 7 procent rok do roku. To także duże zaskoczenie - _ocenia ekspert. Jego zdaniem Polacy czują się coraz pewniej, a sytuacja na rynku pracy się poprawia. W efekcie rośnie grupa osób skłonnych do wydawania pieniędzy.

_ - Oczekiwalibyśmy większej poprawy na rynku pracy - _tak komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego o bezrobociu ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. _ - Nie do końca potrafimy wykorzystać potencjał ludzki - _podkreśla ekspert.

Jak tłumaczy w Polsce potrzebna jest gruntowna reforma finansów publicznych, która poprawi sytuację na rynku pracy. Więcej optymizmu możemy doszukać się we wzroście sprzedaży detalicznej dodaje ekonomista. Według niego gospodarstwa domowe bardziej stabilnie i lepiej oceniają przyszłość stąd nie mają obaw związanych z wydawaniem pieniędzy na bieżąco.

Ponad 150 tysięcy miejsc pracy więcej

W 2013 roku powstało 502,4 tys. nowych miejsc pracy, a zlikwidowano 347,1 tys. miejsc - wynika z opublikowanychbadań GUS. Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec ubiegłego roku wynosiła 39,2 tys wobec 45,6 tys na koniec III kw.

_ W okresie I - IV kwartał 2013 roku powstało 502,4 tys. nowych miejsc pracy, z tego 10,9 proc. w sektorze publicznym, a 89,1 proc. w sektorze prywatnym. Nowe miejsca pracy zostały utworzone najliczniej w zbiorowości podmiotów małych (38,5 proc.).- wynika z danych GUS. _

_ _

_ _Liczba nowoutworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2013 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 21,2 proc. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w IV kwartale 2013 roku w stosunku do III kwartału zmalała o 22,2 proc." - napisano w komunikacie.

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że w końcu IV kwartału 2013 r. nie obsadzone było jeszcze 10,5 tys., tj. 10,9 proc. nowoutworzonych miejsc pracy.

_ W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych nowoutworzonych miejsc pracy wzrosła o 25,0 proc. Liczba wolnych nowoutworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do III kwartału spadła o 13,5 proc. _ - informują autorzy opracowania.

GUS podaje również, że w 2013 roku zlikwidowano 347,1 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym - 87,1 proc. W stosunku do III kwartału 2013 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem spadła o 20,5 proc.

_ Z analizy dostępnych porównywalnych zakresowo danych wynika, że po raz pierwszy w IV kwartale 2013 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy była niższa od nowoutworzonych, natomiast we wcześniejszych latach w IV kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba zlikwidowanych miejsc pracy) _ - napisano w komentarzu do danych. _ Na wzrost lub spadek liczby nowoutworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy, oprócz sytuacji gospodarczej, ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności _ - dodano.

Z informacji przekazanych przez GUS wynika, że liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu IV kwartału 2013 roku wyniosła 10.593,6 tys. osób, w tym ponad 68,6 proc. to pracujący w sektorze prywatnym.

Z danych wynika, że na ogólną liczbę 562,3 tys. podmiotów, 15,0 tys., tj. 2,7 proc. dysponowało w końcu IV kwartału wolnymi miejscami pracy, z tego 15,6 proc. to jednostki sektora publicznego, a 85,4 proc. jednostki sektora prywatnego, najczęściej były to jednostki małe.

Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec IV kwartału wynosiła 39,2 tys. Koncentrowały się one głównie w sektorze prywatnym (85,0 proc.). Pod względem wielkości jednostek wolne miejsca pracy w większości występowały w jednostkach dużych (56,6 proc.).

Polacy ruszyli na zakupy

Sprzedaż detaliczna w lutym 2014 r. wzrosła o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,6 proc. - podał we wtorek GUS.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym okaże się wyższa o 6,2 proc. rdr, a niższa o 1,4 proc. w stosunku do stycznia 2014 r. W ujęciu rocznym o 24,9 proc. wzrosła sprzedaż pojazdów mechanicznych, o 19,7 proc. - odzieży i obuwia, o 7,9 proc. - leków i kosmetyków, o 6,9 proc. - żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, o 3,7 proc. - prasy i książek, a o 3,3 proc. - mebli oraz sprzętu AGD i RTV, a sprzedaż pozostałych artykułów wzrosła o 10,2 proc.. Pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach wzrosła o 7,2 proc. Spadła natomiast sprzedaż paliw o - 5,1 proc.

W stosunku do stycznia 2014 r. w lutym sprzedaż pojazdów mechanicznych wzrosła o 11,8 proc. W pozostałych działach zanotowano spadki sprzedaży - paliw o 6,9 proc., żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 0,3 proc., leków i kosmetyków o 1,0 proc., odzieży i obuwia o 5,4 proc., mebli, sprzętu AGD i RTV o 6,0 proc., prasy i książek - o 0,3 proc. Natomiast sprzedaż pozostałych artykułów wzrosła o 7,2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie w Polsce. Będzie lepiej bo... gorzej być nie może _ Styczeń był miesiącem, gdy mieliśmy najwyższe bezrobocie w całym 2014 roku _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Wydajność pracy w górę, gorzej z wypłatami Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 20,6 proc.
PKB dla Polski nie tak dobry, jak się spodziewano. Będzie lepiej? Wzrost gospodarczy w IV kwartale 2013 roku wyniósł 2,7 proc. Eksperci prognozowali wartości nawet w okolicach 3 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)