_ Okienko VAT-owskie _ zostało zamknięte - właśnie weszła w życie nowela ustawy o podatku od towarów i usług. Kto kupił lub wypożyczył auto z kratką w ostatnich trzech miesiącach, do końca trwania umowy może odliczać pełną stawkę podatku VAT. Dla tych, którzy leasingują auto od dziś, będzie to trudniejsze. Minister gospodarki Janusz Piechociński (na zdjęciu) zapowiedział, że w przyszłości znów będzie łatwiej odliczyć cały podatek.
Teraz poziom odliczenia podatku VAT od auta z kratką będzie zależał od rodzaju użytkowania samochodu. Od aut używanych wyłącznie służbowo nadal będzie można odliczać sto procent podatku. Wymaga to jednak złożenia stosownej informacji w urzędzie skarbowym i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe.
Z kolei przy używaniu pojazdów do celów mieszanych (czyli i służbowych, i prywatnych) można odliczyć - bez ograniczenia kwotowego - 50 procent podatku naliczonego od zakupu samochodu a także od paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych.
Trzy miesiące z łatwiejszą możliwością pełnego odliczenia podatku VAT pomogły branży motoryzacyjnej w Polsce. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w lutym licząc rok do roku zainteresowanie tak zwanymi autami z kratką było o ponad 200 procent większe. Resort finansów szacuje, że nowe przepisy pozostawią w kieszeniach podatników w tym roku prawie miliard złotych.
Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, Halina Dmochowska, w minionym tygodniu podczas prezentacji wyników gospodarczych podkreślała, że regulacja mogła mieć wpływ na duży wzrost sprzedaży w branży motoryzacyjnej, ale nie należy jej przeceniać. Wzrost sprzedaży w tym sektorze o 25,3 procent jej zdaniem może wynikać także z promocji i wyprzedaży poprzedniego rocznika. Wiceprezes GUS zaznacza też, że duży udział w tym dziale mają części motoryzacyjne.
Obecne regulacje to tylko etap przejściowy
Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że w przyszłości będzie dążyć do łatwiejszego odliczenia pełnego podatku VAT od służbowych samochodów. Minister Janusz Piechociński zdradził, że przepisy, które weszły dziś w życie, są przejściowe.
Szef resortu gospodarki tłumaczy, że obecne przepisy wynikają z konieczności ograniczenia deficytu budżetowego. Janusz Piechociński dodaje, że dla firm lepsze będzie ustanowienie prostego ryczałtu na niskim poziomie. Docelowym rozwiązaniem jest możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych z homologacją ciężarową.
Minister gospodarki dodaje, że taka forma wsparcia dla firm jest uczciwa i pomaga zredukować szarą strefę. Zdaniem Janusza Piechocińskiego polskim firmom wciąż nie udało się _ dojść do formy _ po kryzysie ekonomicznym, więc pomoc podatkowa ze strony państwa jest im potrzebna.
Czytaj więcej w Money.pl