Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści: czekają nas spadki

0
Podziel się:

Wysokość bezrobocia będzie powoli zmniejszać się do połowy roku, później spadek ma wyraźnie przyspieszyć - prognozuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści: czekają nas spadki
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

W najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiego spadku bezrobocia, wyraźniejszego latem i jesienią - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, od jesieni ubiegłego roku wyraźnie spada, co zapowiada poprawę na rynku pracy. W marcu br. spadek wskaźnika odnotowano po raz ósmy z rzędu. W ostatnim czasie skala zmian systematycznie, choć powoli, przebiera na sile _ - napisano w opublikowanym dziś raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ Oznacza to, iż w kolejnych miesiącach tego roku stopa bezrobocia powinna obniżać się początkowo nieznacznie, zaś na większe spadki liczyć można latem i jesienią bieżącego roku _ - dodano.

Analitycy wskazują, że wzrost aktywności gospodarki działa na poprawę na rynku pracy z pewnym opóźnieniem, jednak łagodna zima prawdopodobnie przyczyniła się wcześniejszego niż zwykle sezonowego ożywienia.

_ Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w lutym br. w stosunku do stycznia zmalała o 0,3 punktu procentowego i wyniosła 12,9 proc. Tym samym po półtora roku po raz pierwszy spadła poniżej poziomu 13 proc. _ - informuje BIEC.

Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 13,9 proc. wobec 14 proc. w styczniu.

Z badania BIEC wynika, że nadal przeważa liczba składowych oddziałujących w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli poprawy sytuacji na rynku pracy i spadku stopy bezrobocia. _ Jedynie trzy składowe, spośród ośmiu działały negatywnie, lecz ich wpływ był stosunkowo niewielki _ - wyjaśnili analitycy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)