Jeżeli igrzyska olimpijskie w Krakowie będą zbliżały się do realnego etapu, będziemy się nimi interesować, nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale bezpieczeństwo środków finansowych, które związane są z takimi przedsięwzięciami - powiedział szef CBA Paweł Wojtunik.
W sobotę (12.04) posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak poinformowała o rezygnacji z kierowania Komitetem Konkursowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.
Powodem rezygnacji miała być _ nagonka medialna _ na jej osobę, którą miały wywołać działania jej męża Andrzeja Walczaka. Według mediów miał on namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji nt. organizacji zimowych igrzysk w Krakowie.
Wojtunik pytany był w poniedziałek rano w RMF FM, czy igrzyska olimpijskie w Krakowie budzą zainteresowanie CBA. _ W przyszłości, jeżeli będą zbliżały się do realnego etapu przygotowań organizacyjnych, niewątpliwie tak będzie, ze względu na angażowane duże środki. Nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale z uwagi na bezpieczeństwo środków finansowych _ - powiedział.
Przyznał, że również sprawa ewentualnych nacisków na dziennikarzy interesuje CBA. _ To przedsięwzięcie jest przedsięwzięciem dużej rangi, w związku z tym ta sprawa również nas interesuje, choć nie przesądzam o tym, w jakim charakterze się nią interesujemy _ - podkreślił.
Jego zdaniem jest to raczej _ incydent natury etycznej, moralnej _. _ Ale my jesteśmy bardzo chłonni, ciekawi wszystkiego, co się dzieje dookoła również tego przedsięwzięcia _ - dodał.
Pytany, czy CBA przygląda się temu, co dzieje się w Krakowie ws. igrzysk, Wojtunik potwierdził. _ Przyglądamy się. Dużą częścią naszej działalności jest działalność analityczna _ - dodał.
Przypomniał, że z organizacją takiego przedsięwzięcia wiążą się duże pieniądze. _ Jak duże pieniądze to i duża pokusa. Pieniądze są jednym z czynników korupcjogennych, chociaż chciałbym, żeby korupcja przy tego typu przedsięwzięciu nie wystąpiła _ - zaznaczył Wojtunik.
Pytany, czy CBA nie powinno przestrzegać organizatorów o zagrożeniach związanych z lobbowaniem, jeżeli chodzi o zdobywanie poparcia dla igrzysk olimpijskich, Wojtunik wyraził przekonanie, że organizatorzy są świadomi tych zagrożeń. _ My oczywiście służymy, kiedy będziemy pytani, swoją wiedzą i ewentualnym szkoleniem w tej dziedzinie _ - podkreślił.
Zgodnie z realizacją zapisu uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2013 r. zostało utworzone Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego _ Komitet Konkursowy Kraków 2022 _, którego członkami założycielami są Gmina Miejska Kraków, Miasto Zakopane oraz Województwo Małopolskie. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 24 października 2013 r. Obecnie oprócz wymienionych członków założycieli Stowarzyszenie współtworzą: Miasto Oświęcim, Gminy Kościelisko oraz Bukowina Tatrzańska.
O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Grabarczyk: Najpierw prokurator, potem... Polityk PO Cezary Grabarczyk uważa, że trzeba jeszcze poczekać z parlamentarnym śledztwem w sprawie korupcji w dawnym MSWiA i obecnym MSZ. | |
HP zapłaci 108 mln dolarów w związku z korupcją Koncern, oskarżany o stosowanie niedozwolonych praktyk w Polsce, Rosji i Meksyku, zawarł porozumienie z amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd. | |
CBA chce nowych uprawnień. Jakich? Centralne Biuro Antykorupcyjne chce prawa do kontrolowania, czy byli funkcjonariusze publiczni nie łamią przepisów antykorupcyjnych. |