Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zagłosował za obniżeniem progów ostrożnościowych

0
Podziel się:

Nowelizacja zakłada obniżkę o 7 punktów procentowych i jest konsekwencją zmian w OFE.

Sejm zagłosował za obniżeniem progów ostrożnościowych
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Nowelizacja zakłada obniżkę o 7 punktów procentowych progów ostrożnościowych związanych jest ze stabilizującą regułą wydatkową. Progi te określają poziom długu publicznego do PKB. Obniżenie progów jest konsekwencją zmian w OFE.

W głosowaniu wzięło udział 422 posłów. Za opowiedziało się 254, przeciw 3, a 165 wstrzymało się od głosu.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje, że próg na poziomie 55 proc. PKB zostanie zastąpiony progiem 48 proc., a próg 50 proc. PKB - progiem 43 proc. Propozycje przygotowane przez Ministerstwo Finansów związane są z przeprowadzoną ostatnio zmianą w systemie emerytalnym, która skokowo zmniejszyła poziom długu publicznego.

Sejm ma ponadto zdecydować, czy skierować do dalszych prac w komisji dwa projekty rządowe ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Odrzucenia obu propozycji już w pierwszym czytaniu chce PiS. Główną projektowaną zmianą - oprócz stworzenia dwóch odrębnych ustaw dla AW i ABW - ma być odmienne podporządkowanie tych służb, obecnie podległych premierowi. AW ma pozostać w jego nadzorze, zaś ABW ma przejść pod nadzór MSW.

Po głosowaniach Sejm ma rozpatrzyć projekt Twojego Ruchu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący tzw. firmy na próbę. Chodzi o wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej. W myśl projektu, każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógłby go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze inwestowanie w niego.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.