Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za tę ustawę Belka zażądał głowy Rostowskiego. Czy to zgodne z prawem?

0
Podziel się:

Poza zmianami dotyczącymi Rady Polityki Pieniężnej w grę wchodzi także skup i sprzedaż obligacji.

Za tę ustawę Belka zażądał głowy Rostowskiego. Czy to zgodne z prawem?
(Adam Guz/REPORTER)

Ujawnienie przebiegu spotkania, podczas którego szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką o wsparciu budżetu przez bank centralny skierowało uwagę na zmiany w ustawie o Narodowym Banku Polski, którymi ma zająć się rząd. Najciekawsze są zapisy mówiące o zmianach w sposobie funkcjonowania Rady polityki Pieniężnej oraz sprzedaży i kupna państwowych obligacji.

Projekt założeń noweli o banku centralnym znajduje się w porządku jutrzejszego posiedzenia Rady Ministrów. Wątek nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim pojawia się w nagraniu rozmowy szefa MSW i prezesa NBP, upublicznionym przedwczoraj przez tygodnik _ Wprost _.

Zmiany przede wszystkim w RPP...

Projekt zakłada między innymi wprowadzenie _ rotacyjności _ kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. Propozycja przewiduje wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym 1/3 składu Rady Polityki Pieniężnej byłaby powoływana co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat. - _ Zapewniłoby to płynne zmiany składu RPP i wpłynęło na zachowanie stabilności jej działania _ - argumentuje Ministerstwo Finansów w projekcie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m310964.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;do;dymisji;czy;tylko;minister;donald;tusk;ujawni;plan,147,0,1564563.html) *Rząd do dymisji czy tylko minister? Donald Tusk ujawni plan * - _ Przykra sprawa. Nie lekceważę jej _ - tak aferę podsłuchową, tuż po jej wybuchu skomentował premier.
Utrzymana byłaby zasada, zgodnie z którą w skład RPP wchodzi 9 członków, z tym, że w okresie przejściowym skład Rady byłby najpierw większy, a potem mniejszy. Członkowie RPP byliby powoływani - jak dziś - na 6 lat. Projekt przewiduje, że w określonym terminie od wejścia w życie nowelizacji prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby dodatkowo po jednym członku RPP. Rada Polityki Pieniężnej składałaby się przejściowo z 12 członków.

Po zakończeniu indywidualnych kadencji obecnych członków RPP (w 2016 roku) prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby tylko po jednym członku RPP, co oznacza, że jej skład zmniejszyłby się przejściowo do 6 członków. Po upływie kolejnych dwóch lat prezydent, Sejm oraz Senat uzupełniliby skład RPP o kolejnych 3 członków, tj. do ustawowej liczby 9 członków RPP. Następnie co 2 lata wymianie ulegałaby 1/3 składu RPP.

Projekt doprecyzowuje też regulacje związane z ograniczeniami dotyczącymi aktywności zawodowej i publicznej członków RPP. Zaproponowano też zmiany w sprawie kompetencji RPP i zarządu NBP dotyczących rocznego sprawozdania finansowego NBP oraz wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego.

... ale w grę wchodzi także sprzedaż i kupno obligacji

Ponadto projekt przewiduje między innymi wprowadzenie rozwiązań umożliwiających reprezentowanie przez NBP interesów Polski w podmiotach międzynarodowych nie tylko w postaci członkostwa (jak ma to miejsce w obowiązującym stanie prawnym), ale także w formie współpracy.

Ministerstwo Finansów zaproponowało też zmianę w przepisach dotyczących opracowywanie okresowych informacji o wpłatach (wypłatach) z zysku NBP. Chce też umożliwić NBP sprzedaż i kupno - z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych - dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Drukowanie pieniędzy na potrzeby rządu?

Zaproponowana w projekcie zmiana art. 48 obecnej ustawy o NBP, umożliwiająca sprzedaż i kupno dłużnych papierów wartościowych przez Narodowy Bank Polski nie tylko w operacjach otwartego rynku, ma na celu rozszerzenie narzędzi NBP w związku z funkcjonowaniem banku centralnego jako tzw. pożyczkodawcy ostatniej szansy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/jest;drugie;dno;afery;podsluchowej;w;rzadzie,121,0,1564537.html) *Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie * O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza pisze Andrzej Zwoliński.

Teraz, jeśli minister finansów emituje obligacje, aby finansować deficyt, NBP nie ma prawa ich kupować. Zmiana prawa byłaby bardzo atrakcyjna dla rządu. Wówczas minister finansów nie musiałby się przejmować, czy ktoś na rynku skupi obligacje, bo kupowałby je NBP. Jak argumentują pomysłodawcy, w podobny sposób interweniuje Fed, Bank Anglii czy Bank Japonii. Tworzą nowy pieniądz, za który kupują skarbowe papiery.

Do sprawy w sierpniu ubiegłego roku odniósł się sam Marek Belka. Jak stwierdził, propozycja zmian prawnych to tylko_ kwestia techniczna . _

_ - Skarbowe papiery wartościowe może bank centralny skupować na rynku wtórnym w celu regulowania płynności sektora finansowego i zapewnienia jego stabilności, niekoniecznie w operacjach otwartego rynku. Propozycja, którą zainteresowała się prasa to kwestia techniczna, wynikająca z niespójności prawa związanego z operacyjną działalnością NBP obecnie regulowaną w ustawie o NBP i w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z obecną ustawą o NBP bank centralny ma możliwość organizowania obrotu papierami własnymi, skarbowymi lub gwarantowanymi przez Skarb Państwa, ta ostatnia kategoria nie była natomiast wymieniona w ustawie o instrumentach finansowych - _powiedział szef NBP w Obserwatorze Finansowym.

Sprawa noweli ustawy o NBP pojawia się na ujawnionych przez Wprost nagraniach. Słychać na nim, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS.

Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

Nie pierwszy raz nagrano. Największe afery taśmowe

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m86594.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;podsluchowa;kto;jest;odpowiedzialny;za;publikacje;wprost,245,0,1564405.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kto jest odpowiedzialny za publikację Wprost? Odpowiedzialność prawna za upublicznienie treści spoczywa na tym, który je publikuje - mówi były minister sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m306529.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera;posluchowa;konstytucjonalisci;nbp;nie;moze;angazowac;sie;w;polityke,210,0,1564370.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "NBP nie może angażować się w politykę" _ - Nie jest do zaakceptowania zaangażowanie prezesa banku centralnego w kształtowanie składu rządu ani stawianie warunków premierowi - _ uważają konstytucjonaliści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m241492.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera;podsluchowa;w;rzadzie;fragmenty;wyrwane;z;kontekstu;i;manipulacja,64,0,1564224.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Afera podsłuchowa w rządzie. "Fragmenty wyrwane z kontekstu" i "manipulacja" Narodowy Bank Polski ostro komentuje publikację Wprost. Są wyjaśnienia, są też przeprosiny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)