Najbliższe walne teleinformatycznej spółki ATM może być całkiem burzliwe, głównie za sprawą różnych oczekiwań odnośnie dywidendy za 2013 rok. Otwarty Fundusz Emerytalny ING chce, żeby wypłata była czterokrotnie wyższa, niż rekomenduje zarząd. Władze spółki straszą, że jeśli walne zaakceptuje tę propozycję, konieczna może być emisja akcji.
Po koniec maja zarząd spółki poinformował, że zarekomenduje walnemu wypłatę dywidendy za 2013 rok w wysokości 12 groszy na akcję, co dałoby w sumie około 4,361 miliona złotych. To kwota o ponad 700 tysięcy złotych wyższa, niż w ubiegłym roku, kiedy spółka wypłaciła inwestorom 10 groszy na akcję.
Nieco bardziej atrakcyjna byłaby też stopa dywidendy, która - o ile walne przychyli się do propozycji - na dzisiaj wyniosłaby około procenta, względem symbolicznych 0,8 proc. rok temu (uwzględniając rynkową cenę akcji z 26 czerwca 2013 roku).
Innego zdania co do możliwości wypłaty dywidendy jest jednak ING Otwarty Fundusz Emerytalny, który. Zdaniem funduszu, spółka nie powinna wypłacić 12 groszy, tylko 51 groszy na walor. Do rąk akcjonariuszy miałby więc trafić cały zysk z 2013 roku oraz ponad 14,6 miliona złotych z kapitału rezerwowego. Dałoby to stopę dywidendy na poziomie około 4 procent.
Zdaniem ING OFE, bieżąca sytuacja finansowa spółki - głównie dzięki niskim wskaźnikom zadłużenia, stabilnym przepływom operacyjnym w ostatnich latach, a także zgromadzonym kapitałom - pozwala na wypłatę takiej dywidendy, czytamy w projekcie uchwały.
Zarząd już się broni i wskazuje na planowane inwestycje. Spółka realizuje projekt mający znaczące zwiększenie przychodów z usług kolokacyjnych. Wydatki inwestycyjne w roku 2014 wyniosą ponad 65 mln zł. Uwzględniając otrzymaną dotację oraz bieżące przychody operacyjne, zarząd szacuje, że w tym roku zadłużenie wzrośnie o około 20 milionów złotych. Szacunek ten uwzględnia wnioskowaną przez zarząd dywidendę w wysokości 12 gr na akcję, czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie bieżącym.
_ Zwiększenie w roku 2014 tej dywidendy o wnioskowane przez akcjonariusza dodatkowe 14,2 mln zł byłoby trudne do udźwignięcia dla spółki. W szczególności wystąpiłoby poważne ryzyko przekroczenia kowenantów zapisanych w umowach kredytowych, co mogłoby spowodować wypowiedzenie umów kredytowych lub podwyższenie kosztów długu. W każdym razie zdolność kredytowa spółki i jej bezpieczeństwo finansowe znacznie by na tym ucierpiały - _ czytamy w raporcie.
Na tym jednak nie koniec. Ze względu na konieczność sfinansowania ze środków dłużnych ostatniego etapu inwestycji w pierwszej połowie 2015 r., spółka zmuszona byłaby do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji. A to nie byłoby korzystne dla obecnych akcjonariuszy.
Notowania ATM w ciągu ostatniego miesiąca src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1401186084&de=1403820000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=ATM&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&w=640&h=300&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Walne zaplanowane jest na 16 lipca. ING ma obecnie ponad 13 procent udziału w kapitale zakładowym i to drugi pod tym względem największy akcjonariusz spółki.
ATM to spółka teleinformatyczną. Pod markami ATMAN i Thinx Poland świadczy usługi telekomunikacyjne dla przedsiębiorstw i instytucji w oparciu o własne sieci światłowodowe i centra danych.