Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW w górę, ale to skromny wynik na tle Europy i USA

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdź, co stało się na rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Europejscy inwestorzy nie zrazili się niemal pusty kalendarzem makroekonomicznym i wykorzystali pierwszą sesję w tym tygodniu na zakup akcji. Dobre nastroje udzieliły się też na GPW, aczkolwiek wzrosty były o wiele skromniejsze.

Najmocniej w górę poszły grupy spółek w Grecji i Turcji, odpowiednio o 2 i 1,5 proc. Średnia zwyżka dla wszystkich europejskich indeksów była jednak niewiele mniejsza i wyniosła niemal procent. Inwestorzy odrobili więc już dużą część spadków z poprzedniego tygodnia, po informacji o problemach zadłużeniowych spółki-matki banku Banco Espirito Santo.

Raczej skromnie w tym kontekście prezentuje się wynik krajowych inwestorów. Najważniejszy WIG30 szedł w górę tylko w pierwszej części sesji, stabilizując się później na poziomie 2548 punktów (plus 0,51 proc.). Jeszcze gorzej spisywały się szersze WIG50 i WIG250. Warto jeszcze wspomnieć o bardzo niskich obrotach, które dzisiaj zamknęły się w kwocie poniżej pół miliarda złotych.

Po bardzo udanym otwarciu, wciąż w górę idzie Wall Street. Najważniejsze indeksy zyskują od 0,6 (S&P500) do 0,8 procent (przemysłowy Dow Jones). W dobre nastroje wprawiła inwestorów między innymi publikacja wyników Citigroup, która kwartale osiągnęła zysk na akcję w wysokości 1,24 dolara, względem oczekiwanych 1,05. Rynek liczy, że jest to dopiero pierwszy zwiastun przyspieszenia gospodarczego w USA - w ciągu najbliższych dni pojawią się raporty kolejnych gigantów, w tym Goldman Sachsa, Intela i Yahoo.

Europa ostro w górę, od plusów rozpoczyna Wall Street. Na GPW...

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Najważniejsze indeksy na Wall Street rozpoczynają nowy tydzień od sporych wzrostów. Lepsze od oczekiwań wyniki za drugi kwartał podała Citigroup.

Spółka osiągnęła zysk na akcję w wysokości 1,24 dolara, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku 1,05 dolara. Papiery firmy rosną około 4 procent. W tym tygodniu wynikami ma się pochwalić blisko 60 spółek z indeksu S&P500, w tym Goldman Sachs, JP Morgan Chase oraz Intel.

Jak do tej pory bardzo dobrze radzą sobie też papiery spółki Apple po tym, jak analitycy Barclays zalecili zakup akcji. Papiery giganta idą w górę niemal procent i kosztują około 96 dolarów, czyli w pobliżu rekordu wszech czasów.

Amerykańscy inwestorzy wpisali się w nastroje panujące obecnie w Europie. Ostatnia część sesji przebiega całkowicie pod dyktando kupujących, a średnia zwyżka wynosi obecnie niemal procent. Niemiecki DAX zyskuje 1,1 proc., tylko nieco gorzej francuski CAC40 i hiszpański IBEX. Stawce przewodzi zaś turecki XU100, zyskując około półtora procent.

Nieco gorzej radzą sobie papiery na warszawskim rynku - kupujący zdołali podnieść indeks WIG30 o 0,6 proc. i od tej pory grupa największych spółek stoi w miejscu. Jeszcze słabiej radzą sobie firmy średnie i małe.

GPW: Optymizm na rynku. Czas na ważne wyniki

Łukasz Pałka, godzina 12:55

WIG20 od rana zyskuje w ślad za większością indeksów w Europie. Granica 2.400 punktów wciąż jednak nie została przełamana.

Przed południem inwestorzy poznali najnowsze informacje na temat dynami produkcji przemysłowej w strefie euro. Okazało się, że w maju mieliśmy do czynienia z jej spadkiem o 1,1 procent m/m. Wynik okazał się zbliżony do wcześniejszych prognoz analityków.

Przed rozpoczęciem sesji w USA inwestorzy poznają dziś jeszcze wyniki kwartalne Citigroup. Na rynek trafiła jednocześnie informacja, że ta instytucja finansowa ma zapłacić gigantyczną karę w wysokości 7 miliardów dolarów.

GPW: Lepsze nastroje w Europie. WIG20 znów w górę

Łukasz Pałka, godz. 10.35

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się dzisiaj od dalszych wzrostów głównych indeksów. WIG20 zyskuje obecnie około 0,6 procent wobec piątkowego zamknięcia.

Nastroje na europejskich giełdach są dzisiaj lepsze po tym, gdy opadły negatywne emocje wokół drugiego pod względem wielkości banku w Portugalii, Espirito Santo. Dzisiaj notowania te instytucji finansowej rosną o ponad 5 procent.

Poniedziałek nie przyniesie wielu ważnych informacji z gospodarek. Kluczowe dla inwestorów będzie w tym tygodniu wystąpienie szefowej amerykańskiego banku centralnego Janet Yellen, które w Kongresie ma odpowiadać na pytania dotyczące polityki monetarnej Fed.

Wśród spółek z WIG20 najwięcej, ponad 2 procent, zyskuje od rana Asseco Poland. Inwestorzy kupują też akcje Bogdanki, dzięki czemu kurs idzie w górę o ponad 1 procent. Na niewielkich minusach są tylko LPP oraz Eurocash.

GPW: Gigantyczny kredyt KGHM i seria ważnych danych

Łukasz Pałka, godz. 00:15

Przemówienie szefowej amerykańskiego banku centralnego w Kongresie będzie kluczowym wydarzeniem nowego tygodnia na rynkach finansowych. Inwestorzy powinni jednak zwrócić uwagę również na doniesienia z polskiej gospodarki i samych spółek notowanych na GPW.

W ostatni piątek po południu na rynek dotarły informacje na temat tego, że miedziowy koncern KGHM pozyskał największą w swojej historii linię kredytową o wartości 2,5 miliarda dolarów. Według informacji spółki banki zaangażowane w udzielenie kredytu to Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Credit Agricole Bank Polska, Bank Zachodni WBK, Santander Bank N.A., Bank Polska Kasa Opieki, Bank Handlowy oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski.

Środki pozyskane z linii kredytowej mają być przeznaczone na sfinansowanie ogólnych celów inwestycyjnych oraz refinansowanie zadłużenia _ KGHM International Limited w kwocie 700 milionów dolarów _ - czytamy w komunikacie. KGHM poinformował również_ , że zewnętrzne formy finansowania nie wykroczą poza bezpieczny poziom zadłużenia. W perspektywie średnioterminowej zadłużenie nie będzie przekraczało dwukrotności EBITDA _ (zysk przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji).

Po tych informacjach warto w poniedziałek obserwować kurs akcji koncernu. Już w ostatni piątek papiery KGHM-u drożały o ponad 3 procent.

Kluczowym wydarzeniem dla inwestorów mogą w najbliższym tygodniu okazać się dwa wystąpienia szefowej Fed, Janet Yellen w amerykańskim Kongresie (wtorek - Senat, środa - Izba Reprezentantów). Będzie tam odpowiadać na pytania dotyczące polityki monetarnej banku centralnego. Co ciekawe, kilka dni temu poznaliśmy jednocześnie ostatni raport z posiedzenia Fed, w którym padła zapowiedź, że już w październiku bank centralny całkowicie zakończy program skupu obligacji QE3.

Jak stwierdził cytowany przez PAP Peter Boockvar, główny analityk w Lindsey Group _ po zakończeniu QE1 i QE2 rynek akcji zanotował spadki o odpowiednio 15 i 20 proc. - Uważam, że i tym razem możemy mieć podobną sytuację. Myślę, że kolejnych pięć miesięcy do końca roku może być bardzo zdradliwych, rynek może jeszcze rosnąć jakiś czas, późnej nastąpi jednak załamanie - stwierdził analityk . _

Obok doniesień z USA inwestorzy powinni też zwrócić uwagę na dane, które w najbliższych dniach napłyną z polskiej gospodarki. Poznamy m.in. najnowsze informacje na temat inflacji, dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu oraz produkcji przemysłowej. Według prognoz ceny w czerwcu były zaledwie o 0,2 procent wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Zagrożenie deflacją z pewnością przywróci wśród obserwatorów rynku dyskusję na temat koniecznej obniżki stóp procentowych w Polsce.

Jeżeli chodzi o dane na temat wynagrodzeń i zatrudnienia, to według prognoz przeciętna pensja miała wzrosnąć w ciągu roku o 4,6 procent przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia o 0,6 procent. W tym samym czasie dynamika produkcji przemysłowej miała wynieść 4 procent.

Tymczasem środa będzie również bardzo ciekawa dla inwestorów zainteresowanych nie tylko wydarzeniami w USA. Poznamy bowiem najnowsze dane na temat wzrostu gospodarczego w Chinach za ostatni kwartał. Analitycy obstawiają wzrost o 7,4 procent r/r, czyli dokładnie tyle samo co w pierwszym kwartale.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)