Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: PKN Orlen mocno rozczarował. Uderzył też w WIG20

0
Podziel się:

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Tematem numer jeden na polskiej giełdzie był dziś raport PKN Orlen. To, jakie wrażenie zrobił na inwestorach najlepiej pokazuje 6-procentowa przecena jego akcji. Wyniki paliwowego giganta to nie jedyna rozczarowująca wiadomość z _ krajowego podwórka _.

PKN Orlen od kwietnia do czerwca zarobił netto 134 miliony złotych, czyli ponad 50 procent mniej niż szacowali analitycy. Średnia prognoz ekspertów sondowanych przez PAP wynosiła bowiem 314 milionów złotych. Wyniki okazały się bardzo słabe, ale to nie wszystko. Nie uwzględniają one gigantycznych - bo sięgających około pięć miliardów złotych - odpisów dokonanych przez spółkę.

Akcje jednej z największych firm notowanych na polskiej giełdzie były dzisiaj wyraźnym outsiderem w WIG20. Na zamknięciu notowań - przy obrotach sięgających 120 milionów złotych - zostały przecenione o 5,8 procent. Spadków nie były w stanie zrównoważyć inne blue chipy, a WIG20 stracił ostatecznie 0,36 procent. Lepiej wypadły indeksy spółek średnich i małych.

Ważnych danych makro z europejskiej, czy amerykańskiej gospodarki dzisiaj w kalendarium nie było, więc rodzimi inwestorzy musieli zadowolić się krajowymi publikacjami, które prezentował Główny Urząd Statystyczny. W centrum uwagi była więc stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna.

O ile bezrobocie w Polsce w czerwcu spadło do 12 z 12,5 procent przed miesiącem (prognozy analityków mówiły o spadku do 12,1 procent), to wyraźnie rozczarowały już dane o sprzedaży detalicznej. Ta w czerwcu w ujęciu rocznym wzrosła o zaledwie 1,2 proc., podczas gdy eksperci spodziewali się wyniku na poziomie + 4,1 procent.

Europa w górę. GPW pod prąd. Mocno ciąży PKN Orlen

Paweł Zawadzki, godzina 14:37

Najważniejsze europejskie indeksy zyskują po około 0,5 procent, tymczasem WIG20 mniej więcej tyle traci. Najmocniej indeksowi blue chipów ciąży oczywiście PKN Orlen, którego kurs spada o niemal 6 procent.

Spółka w drugim kwartale tego roku zanotowała zysk netto na poziomie 134 milionów złotych, czyli zdecydowanie niższy niż szacowali analitycy (314 milionów złotych). Wyniki nie uwzględniają jednak gigantycznych odpisów dokonanych przez paliwową spółkę (4,2 miliarda złotych na Orlen Lietuva i 711 milionów na Unipetrol).

Początek sezonu publikacji wyników finansowych przez krajowe blue chipy wypadł więc bardzo słabo. Akcje PKN Orlen tanieją o około 6 procent, co mocno odbija się także na notowaniach indeksu WIG20. Ten jest obecnie jednym z najsłabszych w Europie. Dla porównania, niemiecki DAX, czy francuski CAC zyskują po niespełna 0,5 procent.

Lekkie wzrosty na początku notowań na Wall Street sugerują także kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy. Przed sesją swoimi wynikami pochwalił się między innymi Boeing. Producent samolotów w drugim kwartale zarobił 2,42 dolara na akcję, podczas gdy analitycy spodziewali się skorygowanego zysku na poziomie 1,98 dolara na akcję.

Słabe wyniki sprzedaży detalicznej. Jak reagują inwestorzy?

Łukasz Pałka, godzina 10:15

Dane o sprzedaży detalicznej, opublikowane przez GUS, okazały się słabsze od wcześniejszych prognoz. Inwestorzy na warszawskiej giełdzie na razie bardzo ostrożnie podchodzą do kupowania akcji.

Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w czerwcu o 1,2 procent r/r. Wynik okazał się gorszy od oczekiwań, które kształtowały się na poziomie powyżej 4 procent r/r. Słabsze od prognoz okazały się również wyniki koncernu PKN Orlen po drugim kwartale. Spółka poinformowała również o problemach Możejkach.

PKN Orlen jest od rana najsłabiej spisującą się spółką w WIG20. Jej notowania spadają o ponad 2 procent.

Czas rozpocząć sezon wyników na GPW. W centrum uwagi Orlen

Damian Słomski, 22.07, godz. 22.25

Za nami dzień rynkowy może niezbyt ciekawy pod względem wydarzeń, ale na pewno dla posiadaczy akcji większości spółek dosyć zyskowny. Oby zmienność nie opuściła giełdy w środę, tym bardziej, że na brak emocji nie powinniśmy zbytnio narzekać. Mowa m.in. o rozpoczęciu sezonu wyników na GPW, kolejnych raportach gigantów z Wall Street i danych makro z Polski.

Wtorkowa sesja na światowych rynkach akcji należała do kupujących. Wszystkie najważniejsze indeksy zyskały na wartości. Największy optymizm panował w Rosji i we Włoszech. O hurra optymizmie nie można było mówić w przypadku rodzimej giełdy, choć i tak kurs zamknięcia WIG20 na poziomie 2411 punktów okazuje się najlepszym wynikiem zamknięcia w tym miesiącu.

Wśród blue chipów najlepiej radził sobie Synthos, który otrzymał z Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości 147 milionów złotych. Poza tą informacją nie mieliśmy wiele innych punktów zaczepienia. Nieco ciekawiej będzie w środę. Przed nami bowiem rozpoczęcie sezonu wyników krajowych spółek i dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej i bezrobocia.

Szacunki odnośnie dynamiki sprzedaży detalicznej wskazują na wzrost w czerwcu rok do roku na poziomie 4,1 procent. Byłby to wynik o 0,3 puntu procentowego lepszy niż w maju. Znacząca poprawa powinna być widoczna na krajowym rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowany trend spadkowy stopy bezrobocia, który obserwujemy od początku tego roku. Analitycy uważają, że bez pracy w czerwcu było 12,1 procent Polaków.

Dane jeśli nie będą znacząco różnić się od oczekiwań, nie powinny mieć większego wpływu na zachowanie inwestorów z GPW. Bezpośrednie przełożenie będzie miała za to publikacja raportu kwartalnego przez PKN Orlen. Płocki koncern naftowy zdaniem analityków w drugim kwartale roku zarobił na czysto 353 mln zł. Przed rokiem spółka poniosła stratę na poziomie 207 mln zł. Skąd taka duża różnica w wynikach? Zdaniem ekspertów duża w tym zasługa między innymi przeszacowania wartości zapasów. We wtorek pod względem zmian kursu Orlen nie wyróżniał się specjalnie.

Podczas gdy krajowi gracze giełdowi dopiero szykują się na publikacje wyników, sezon na Wall Street jest w pełni. We wtorek elektryzowały nas raporty Apple, Microsoftu, Coca-Coli i McDonalds. W ciągu 24 godzin karty odkryją jeszcze m.in. Pepsi, Facebook oraz, będący w ostatnim czasie w centrum uwagi całego świata za sprawą katastrofy na Ukrainie, Boeing.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)