Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort finansów rozszerzy obowiązek stosowania kas fiskalnych?

0
Podziel się:

Ministerstwo proponuje, by ci specjaliści posiadali kasy fiskalne bez względu na obroty.

Resort finansów rozszerzy obowiązek stosowania kas fiskalnych?
(Radu Razvan/Dreamstime.com)

Resort finansów proponuje, by lekarze, dentyści czy prawnicy musieli stosować kasy fiskalne bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Odpowiednie zmiany znajdują się w projekcie nowelizacji rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów.

_ Ochrona uczciwych przedsiębiorców w istotnych obszarach usług o charakterze detalicznym oraz interesów konsumentów to najważniejsze założenia projektowanej zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących _ - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Resort chce objąć obowiązkiem stosowania kas, bez względu na osiągane obroty, podatników świadczących usługi: prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych. Tym samy przedsiębiorcy świadczący te usługi dołączą m.in. do taksówkarzy czy firm wykonujących przewozy pasażerskie w komunikacji samochodowej, którzy już teraz stosują kasy rejestrujące bez względu na obroty.

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać przez dwa lata - 2015-2016.

_ - Jednocześnie planuje się, aby przedsiębiorcy, którzy zaczynają działalność gospodarczą w wymienionych obszarach, mogli +wchodzić+ w kasy stopniowo, to znaczy po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działalności. Takie rozwiązanie znacząco ułatwi prowadzenie działalności przedsiębiorcy w początkowym okresie prowadzenia biznesu i pozwoli się do tego obowiązku przygotować. _

_ Według MF proponowane zmiany służą ochronie konsumentów, którym brak dokumentu nabycia określonych usług utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia dochodzenie swoich praw. Mają też chronić interesy uczciwych podatników w branżach narażonych na nieuczciwą konkurencję ze strony przedsiębiorców, którzy rozmyślnie zaniżają swoje obroty, aby nie stosować kasy rejestrującej - tłumaczy resort. Chodzi o branże, w których wykonuje się usługi w przeważającej części na rzecz konsumentów, zwykle o dużej wartości. Ministerstwo podkreśliło, że brak kasy fiskalnej oznacza, iż przedsiębiorca nie deklaruje swoich obrotów w pełnej wysokości, stawiając się tym samym w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do przedsiębiorców uczciwie płacących podatki. _

_ Zgodnie z informacją MF, budżet państwa refunduje 90 proc. ceny zakupu każdej z kas (bez podatku), nie więcej niż 700 zł w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie za pomocą kas; według MF, budżet wspiera zatem zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Korzyści są dwustronne: podatnik prowadzi działalność w ułatwiony sposób poprzez zautomatyzowanie obliczania obrotu i kwot podatku należnego, natomiast interesy konsumenta są zabezpieczane poprzez wydanie paragonu, ułatwiając mu dochodzenie swoich praw _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze o pakiecie kolejkowym. Są obawy _ - W onkologii zwłoka związana z oczekiwaniem przekłada się na niepotrzebne śmierci - _ mówią specjaliści.
Tym projektem jutro także zajmie się rząd Lekarze, którzy będą chcieli zostać konsultantami krajowymi lub wojewódzkimi, będą składali oświadczenie ujawniające wszelkie związki z koncernami farmaceutycznymi.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)