Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych

0
Podziel się:

Czy jest szansa na niższe koszty kredytów w polskich złotych? Rada Polityki Pieniężnej na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych.

Marek Belka
Marek Belka (Narodowy Bank Polski/Flickr)

Czy jest szansa na niższe koszty kredytów w polskich złotych? Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 2,5 procent. Eksperci nie liczą na _ ostre cięcia _.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 2,5 procent. Z ostatniego komunikatu opublikowanego po posiedzeniu Rady w lipcu zniknęło stwierdzenie, że stopy procentowe nie zmienią się do końca września. Prezes Marek Belka wskazuje jednak, że tego sygnału nie należy przeceniać.

Zdaniem Marka Wołosa eksperta TMS Brokers, Rada Polityki Pieniężnej powinna podjąć decyzję o obniżkach stóp procentowych. Ekspert przewiduje, że może nie we wrześniu, ale na pewno w październiku RPP podejmie taką decyzję. Główna stopa może zostać obniżona z 2,5 do 2,25, a i tak jest to realnie bardzo wysoka stopa procentowa. Dlatego, zdaniem Wołosa, możemy się spodziewać dalszej obniżki, zwłaszcza, gdyby po pierwszej nie było reakcji na rynku złotego, czyli złoty nie traciłby na wartości. Zdaniem Marka Wołosa, stopy procentowe w Polsce, mimo że obniżane, są nadal wysokie w porównaniu ze stopami procentowymi w innych krajach Europy.

Resort finansów zakłada,że w tym roku RPP obniży stopy procentowe ,łącznie o 05 punktu procentowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Stopy procentowe bez zmian do końca 2016 roku? Obecny poziom stóp procentowych jest optymalny - ocenił w wywiadzie dla agencji Bloomberg członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Kaźmierczak.
Członkini RPP mówi o zmianie stóp -_ Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty _ - stwierdziła.
"Grozi nam deflacja". Stopy procentowe w dół? Mateusz Szczurek ostrzega, że ceny będą spadać także po wakacjach.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)