Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kto wejdzie do rządu, a kogo czas już minął?

0
Podziel się:

Wśród najgorętszych pozycji na giełdzie nazwisk są m.in.: Radosław Sikorski, Bartłomiej Sienkiewicz i Bartosz Arłukowicz.

Kto wejdzie do rządu, a kogo czas już minął?
(PAP/Radek Pietruszka)

Misja tworzenia nowego rządu spoczywa teraz na premier Ewie Kopacz. Choć oficjalnie nie są znane nazwiska przyszłych ministrów to giełda nazwisk ruszyła. Najwięcej emocji wzbudza kandydatura Radosława Sikorskiego na stanowisko marszałka Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że kończy się przygoda z rządem jednego z bohaterów afery podsłuchowej, Bartłomieja Sienkiewicza. Również Bartosz Arłukowicz raczej nie utrzyma się na stołku. Zmiany dotyczą tylko posłów Platformy. Resorty obsadzone przez Ludowców nie będą najprawdopodobniej ruszane.

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się dziś w południe z kandydatką PO-PSL na premiera Ewą Kopacz i powierzy jej misję tworzenia nowego rządu.

Nowy gabinet ma być powołany 22 września, przed wylotem prezydenta na sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Na decyzje nie ma wiele czasu. Janusz Piechociński mówił w piątek dziennikarzom w Sejmie, że nowy rząd jest poukładany i że będzie w nim kilka niespodzianek _ dużego kalibru _. Jak dodał, chodzi zarówno o tych, którzy do rządu wejdą, jak i z niego odejdą.

Największe emocje budzi zmiana na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. Coraz głośniej mówi się w mediach, że to Radosław Sikorski miałby zostać marszałkiem Sejmu. Przed zaprzysiężeniem rządu z tego stanowiska ma zrezygnować właśnie nowa premier.

W kierownictwie PSL Sikorski uznawany jest za _ jeden z podstawowych scenariuszy _. Szef MSZ pytany w piątek, czy będzie nowym marszałkiem odparł: _ Będę wspierał marszałek Kopacz, po to, aby PO wygrała wybory samorządowe, prezydenckie i parlamentarne, ale jaką formę ta współpraca przybierze, to będzie decyzją przewodniczącej Kopacz _.

Nowym szefem MSZ - w miejsce Sikorskiego - raczej nie zostanie były minister finansów Jacek Rostowski, o czym pisały media. Sam Rostowski pytany o wejście do nowego rządu powiedział: _ - To są czyste spekulacje. Ja czytam tylko gazety, nic innego o tym nie wiem. Ci, którzy mówią - nie wiedzą, a ci, którzy wiedzą - nie mówią _.

Sienkiewicz i Arłukowicz na wylocie?

Z dotychczasową pracą mają - według źródeł w Platformie - pożegnać się: minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz zdrowia Bartosz Arłukowicz. Według polityków PO możliwym wariantem jest, że Sienkiewicza zastąpi w MSW obecny szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. W kontekście obsady resortu SW wymieniane jest też nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Arłukowicz nie chciał w sobotę odpowiedzieć na pytania dziennikarzy o swoją przyszłość w rządzie. _ - Nie mam w zwyczaju upubliczniać tematów i treści spotkań, które dotyczą przyszłości rządu, bo od tego są odpowiednie osoby. Ja wykonuję swoją pracę dzisiaj z całym oddaniem, zaś konstrukcję nowego rządu przedstawi (nowy) premier _ - podkreślił minister.

Wśród kandydatów na nowego szefa resortu zdrowia, w mediach pojawia się nazwisko wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery oraz obecnego wiceministra - Sławomira Neumanna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycję obsady resortu może otrzymać któryś z wiceministrów zdrowia z czasów, kiedy kierowała nim Ewa Kopacz.

Jako kandydata na ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury, po odejściu Elżbiety Bieńkowskiej, która będzie Komisarzem UE - media podają m.in. obecnego wiceszefa tego resortu Adama Zdziebłę.

Pozostaje jeszcze kilka znaków zapytania

Nie ma ostatecznych ustaleń dotyczących wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka, wymienianego, jako przyszłego ministra sprawiedliwości. Według wcześniejszych informacji, miałby on zostać marszałkiem Sejmu, jednak w piątek _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że propozycję objęcia tego stanowiska przyjął szef MSZ Radosław Sikorski.

Grabarczyk powiedział w niedzielę, że nie rozmawiał z Kopacz o swej ewentualnej roli w nowym rozdaniu parlamentarno-rządowym. _ - Na ostatnim posiedzeniu zarządu Platformy wspierałem kandydaturę pani marszałek Ewy Kopacz, dlatego zrobię wszystko, żeby jej misja na funkcji szefa rządu zakończyła się sukcesem. Jakie jednak stanowisko mi zaproponuje, o tym jeszcze nie rozmawialiśmy _ - podkreślił.

Otwartą kwestią jest przyszłość dotychczasowego szefa MAC Rafała Trzaskowskiego, który ma otrzymać propozycję pozostania w rządzie, choć nie ma jeszcze ustaleń dotyczących ewentualnej funkcji. Jedna z koncepcji, o której wcześniej mówiono to zastąpienie w MSZ ministra ds. europejskich Piotra Serafina, który odchodzi z Donaldem Tuskiem do Brukseli.

Możliwa jest też propozycja ministerialna dla bliskiego współpracownika Grzegorza Schetyny, lidera mazowieckiej PO Andrzeja Halickiego. Nie wiadomo jednak, jaki resort miałby objąć. Najczęściej mówi się o resorcie administracji i cyfryzacji.

Ludowcy mogą być spokojni o stanowiska. Kto jeszcze?

Najprawdopodobniej zmiany nie dotkną polityków wywodzących się z PSL. Są to ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w nowym rządzie pozostanie także szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie skarbu href="http://www.money.pl/gospodarka/politycy/karpinski,wlodzimierz;witold,polityk,146.html">Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Raczej prawdopodobne jest, że do nowego rządu wejdzie minister szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz minister środowiska Maciej Grabowski.

Stanowiska najpewniej utrzymają również: minister finansów Mateusz Szczurek - choć wymieniany jest on w mediach jako osoba, która pożegna się z rządem - a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

W sobotę na konferencji prasowej Janusz Piechociński powiedział: _ - Życzymy partnerowi koalicyjnemu, aby bardzo szybko przegrupował się wewnątrz własnego środowiska politycznego, bo dzisiaj najważniejsze jest to, aby Polska znalazła skuteczną odpowiedź na to, co dzieje się na wschodzie _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wszyscy wojewodowie złożyli dymisję" Wraz z dymisją rządu oni także winni złożyć rezygnację ze swoich stanowisk.
Na taką odprawę mogą liczyć ministrowie Odwołany i ponownie powołany minister - o ile jego pensja nie zmniejszy się - nie powinien dostać odprawy.
Ewa Kopacz zmieni ministra kultury? - _ To przecież jest decyzja premiera, a nie moja. Ale jestem gotowa pełnić tę funkcję, jeśli tylko zostanie mi ona powierzona _ - przyznaje Małgorzata Omilanowska.
Kto w nowym rządzie? Ewa Kopacz komentuje W piątek rano prezydent Bronisław Komorowski ustali harmonogram powoływania nowego gabinetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)