Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kurs WIG20 notuje najwyższe poziomy w tym tygodniu

0
Podziel się:

Zobacz najmocniejsze i najsłabsze spółki dzisiejszej sesji na GPW.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Przez całą pierwszą część handlu na GPW zmienność na największych spółkach nie była duża. Kurs WIG20 wahał się w przedziale 2505-2515 punktów. Mocno wzrosła aktywność inwestorów chwilę przed 15:00. Indeks jest na dziennych maksimach.

Za niecałe półgodziny ruszy handel na Wall Street. Amerykańska giełda jest w centrum uwagi za sprawą historycznego debiutu Alibaby. To największe IPO w USA. Wszystko wskazuje na to, że w debiucie będzie można zarobić. Po pierwsze, popyt na te papiery jest ogromny, a poza tym nastroje na giełdzie za Oceanem są bardzo dobre. Główne indeksy zyskują około 0,3 procent.

Na zielono od kilku godzin świecą najważniejsze indeksy giełdowe w Europie. Na tle konkurencji wyróżnia się WIG20, który zyskuje blisko 0,8 procent. Ostatnie dwie godziny to mocny ruch w górę kursu, który wyznaczył dzienne maksimum na poziomie 2524 punktów. To jednocześnie najwyższy punkt w całym tygodniu.

W ostatnich godzinach dobrze radzą sobie papiery szczególnie mBanku i Orange Polska, które po niemrawym początku sesji mocno odbiły w górę. Gigant telekomunikacyjny jest już zresztą liderem wśród blue chipów. Jego akcje drożeją ponad 3 procent. Stopniowo coraz wyżej wyceniane są walory PKN Orlen.

Najmniej powodów do zadowolenia mają akcjonariusze KGHM. Miedziowy kombinat traci na wartości prawie procent. Towarzyszą temu obroty przekraczające już 65 milionów złotych.To druga spadkowa sesja z rzędu.

#

GPW nadal w dobrej kondycji. Inwestorzy czekają na...

Przemysław Ławrowski, godz. 12:52

Wzrosty nadal utrzymują się w Europie. Pozytywnie na rynki zadziałała dziś informacja z Wielkiej Brytanii. Przed nami ważny debiut oraz rewizja warszawskich indeksów.

Po trzech godzinach sesji indeks warszawskich blue chipów notuje wzrost o 0,3 procent. WIG50 idzie w górę o prawie procent, a WIG250 zyskuje 0,5 procent. Wśród dużych spółek w czołówce znajdują się Grupa Lotos, JSW oraz bank BZ WBK.

Jak widać na GPW mocno nie wpłyną dziś komunikat na temat składu nowego rządu. Inwestorzy i to ni tylko Ci z nad Wisły, rano reagowali na wyniki referendum w Szkocji. Po dzisiejszej sesji zmieniony zostanie skład warszawskich indeksów w ramach cokwartalnego przeglądu.

W wyniku referendum zyskuje dziś londyński rynek akcji oraz funt. Na dużym plusie znajduje się również DAX (+0,8 procent). Z tamtejszego rynku napłynęły dziś dane dotyczące inflacji producentów. Zaskoczenia jednak nie było, gdyż dane okazały się być zgodne z oczekiwaniami.

Za Oceanem zaplanowana jest dziś tylko jedna publikacja. Indeks Conference Board pokaże jaki jest kierunek zmian gospodarczych w nadchodzącym okresie.

Dużo większym wydarzeniem na Wall Street będzie debiut Alibaby. Za jedną akcję inwestorzy musieli zapłacić 68 dolarów, co jest wyższą kwotą niż pierwotnie zakładano. Wejście Alibaby na giełdę to największy debiut w historii amerykańskich rynków kapitałowych, ale nie największy w historii światowego rynku.

Wyniki referendum w Szkocji pomogły europejskim parkietom

Przemysław Ławrowski, godz. 9:37

WIG20 utrzymuje się powyżej poziomu 2500 punktów. Danych makroekonomicznych nie ma wiele, ale mimo tego emocji nie zabraknie. Inwestorzy dziś rano reagują na wyniki referendum w Szkocji, a popołudniu będą przyglądać się debiutowi Alibaby.

Dobry wczorajszy dzień na Wall Street oraz wzrosty w Azji pomogły europejskim parkietom rosnąć w pierwszych minutach dzisiejszego handlu. WIG20 zyskuje około 0,1 procent. Mniejsze spółki również rosną.

Dziś również dowiemy się jak będzie wyglądał nowy rząd. Ta informacja nie będzie miała raczej ograniczony wpływ na rynki. Popołudniu z krajowego podwórka napłyną dane o koniunkturze konsumenckiej.

Na giełdach w Europie zachodniej również widać zielony kolor. Francuski CAC, niemiecki DAX oraz brytyjski FTSE100 rosną o ponad pół procent. Kluczowe, szczególnie dla tej ostatniej były dziś wyniki referendum w Szkocji.

Ostatecznie jednak nic się nie zmieni, co widać po spokoju jaki ogarnął zarówno tamtejszy rynek giełdowy oraz walutowy. Funt dziś rano odzyskał dziś nieco wartości. W tej chwili w stosunku do złotego jest wyceniany na 5,34 złotych.

Popołudniu w centrum uwagi będzie amerykański rynek akcji, gdzie odbędzie się największy debiut w historii Wall Street.

"Trzy wiedźmy" postraszą na GPW? Sprawdź, na co uważać

Paweł Zawadzki, 18. września, godz. 20:28

Ostatnia sesja tego tygodnia wypada w trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał. To oznacza wygasanie wrześniowych serii instrumentów pochodnych, co zazwyczaj wiąże się ze wzrostem zmienności i obrotów na giełdzie. To nie jedyny czynnik, który może spowodować nerwową atmosferę na krajowym parkiecie.

Podczas czwartkowej sesji inwestorzy handlujący na GPW zdecydowanie nie byli w dobrych humorach. Najlepiej obrazuje to proste zestawienie. Główny indeks giełdy w Paryżu zyskał 0,75 procent. Niemal dwa razy mocniej w górę poszybował niemiecki DAX. Tymczasem krajowy WIG20 stracił niespełna 0,5 procent i w zasadzie jedynym plusem jest fakt, że dzięki lekkiemu odbiciu w końcówce notowań zdołał utrzymać się powyżej linii 2.500 punktów.

Warto również wspomnieć o amerykańskich graczach, którzy mimo niejednoznacznych publikacji z tamtejszej gospodarki (lepiej od prognoz wypadły dane o nowych bezrobotnych, a sporo słabiej informacje z rynku nieruchomości) na półtorej godziny przed zamknięciem sesji _ utrzymywali _ najważniejsze indeksy na około 0,5-procentowych plusach. To z kolei oznaczało kolejne rekordy wszech czasów najważniejszych indeksów z Wall Street.

Optymistyczne nastroje na dojrzałych rynkach to dobry prognostyk przed rozpoczęciem piątkowych notowań na GPW, jednak jeszcze przed ich startem inwestorzy dowiedzą się, czy ziści się jeden z głównych czynników ryzyka dla rynków finansowych, a konkretnie - czy Szkocja opuści Zjednoczone Królestwo. Choć ostatnie dostępne sondaże _ dają _ przewagę przeciwnikom niepodległości, to różnica nie jest znacząca.

Gdyby nad ranem - bo wtedy zostaną opublikowane wyniki referendum - okazało się, że Szkoci zdecydowali inaczej, na rynkach finansowych może zrobić się dość nerwowo, a szybko pojawiające się kolejne znaki zapytania i brak konkretnych odpowiedzi dotyczących przyszłości z pewnością nie pozostałby bez wpływu także na wyceny akcji notowanych na giełdach spółek. Tym bardziej, że inwestorzy założyli już utrzymanie obecnego stanu rzeczy (FTSE poszedł w czwartek w górę o ponad 0,5 procent).

Piątkowe kalendarium ważnych publikacji gospodarczych jest praktycznie puste, ale nie zabraknie informacji _ okołorynkowych _. Jedną z nich jest prezentacja osób, które znajdą miejsce w nowym rządzie Ewy Kopacz. Przyszła premier konkretne nazwiska ma podać około godzinę po starcie notowań na GPW. Wpływ tego zdarzenia na rynki będzie raczej ograniczony, bo ministrowie odpowiadający za kwestie gospodarczo-finansowe (finansów, gospodarki, czy skarbu) mają pozostać na swoich stanowiskach.

Warto również przypomnieć, że ostatnia sesja tygodnia będzie tak zwanym _ dniem __ trzech wiedźm _. Jak w każdy trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, tak i tego dnia wygasać będą (wrześniowe) serie instrumentów pochodnych. Wzrost zmienności, obrotów i olbrzymie emocje, szczególnie w ostatniej godzinie sesji (wartości indeksu WIG20 są wówczas wykorzystywane do ustalenia kursu rozliczeniowego kontraktu) są więc praktycznie gwarantowane.

Mimo braku istotnych danych z amerykańskiej gospodarki w piątkowym kalendarzu, nudno nie będzie również na Wall Street. W centrum uwagi tamtejszych inwestorów będzie długo wyczekiwany debiut Alibaby, czyli chińskiego giganta branży e-commerce. Dziś w nocy okaże się, po jakiej cenie sprzedawane będą akcje spółki. Od tego zależy, czy będzie to największe IPO w historii rynków finansowych, czy _ jedynie _ jedno z największych.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)