Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych?

1
Podziel się:

Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim terminie, popełnisz wykroczenie.

Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych?
(PAP/Jacek Turczyk)

Posługiwanie się nieważnym dokumentem tożsamości lub jego brak jest wykroczeniem, zagrożonym grzywną do 5 tysięcy złotych. Zobacz, w jakich sytuacjach trzeba zaktualizować dane lub wyrobić nowy egzemplarz, żeby nie zapłacić kary.

Dowód osobisty trzeba wymienić w przypadku:

  • zmiany danych (na przykład adresu - po przeprowadzce lub nazwiska - po ślubie),
  • uszkodzenia dokumentu, które utrudnia ustalenie tożsamości (na przykład przetarcie lub pęknięcie),
  • upływu terminu ważności.

W pierwszym przypadku na złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu jest 14 dni, w drugim trzeba to zrobić natychmiast. Podobnie zresztą jak wtedy, gdy dowód zostanie skradziony lub zgubiony (o tym, jak trzeba w takiej sytuacji postąpić, przeczytasz tutaj)
. Jeśli natomiast zbliża się termin ważności dokumentu, wniosek o jego wymianę należy złożyć wcześniej, bo przynajmniej 30 dni przed tą datą. Dowody są wydawane na 5 (dla niepełnoletnich) lub 10 lat. Natomiast jeszcze niedawno osoby starsze (powyżej 65 roku życia) otrzymywały dokument ważny bezterminowo. To jednak wiązało się z niedogodnościami, na przykład przy zastrzeganiu skradzionych dokumentów, gdy konieczne było podanie dokładnego terminu ważności. Dlatego od stycznia będą już wydawane tylko te na 5 i 10 lat.

Wnioski o wymianę składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zameldowania. Placówki przyjmują również dokumenty od osób zameldowanych na terenie gminy na pobyt czasowy, a następnie same przesyłają je pocztą do właściwego urzędu. Następnie w drugą stronę wędruje już gotowy dowód osobisty, który można odebrać w miejscu złożenia wniosku. Procedura nie wiąże się z żadnymi kosztami, ale trwa dłużej ze względu na wykorzystanie drogi pocztowej.

Co z meldunkiem?

Od początku 2015 roku powinny wejść w życie nowe przepisy, według których dokument można będzie wyrobić już w dowolnej gminie w Polsce. Z dowodów osobistych miały też zniknąć informacje dotyczące adresu zameldowania, wzrostu oraz koloru oczu posiadacza. W to miejsce pojawiłby się tylko adres zamieszkania. Na początku grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało jednak o przedłużeniu okresu przejściowego do 1 marca i dopiero wtedy zaczną obowiązywać nowe wzory.

Zniesienie obowiązku meldunkowego było jednym ze sztandarowych pomysłów byłego premiera Donalda Tuska, który obiecał to jeszcze w 2008 roku. - _ Chcemy być w awangardzie państw, które nie męczą swoich obywateli nadmiernymi biurokratycznymi rygorami. I dlatego mamy ambitny zamiar (...) znieść w ogóle obowiązek meldunku _ - mówił wówczas Tusk.

Początkowo ustawa zakładała likwidację _ meldunku _ od 1 stycznia 2016 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, czy tak się stanie, bo specjalny międzyresortowy zespół (składający się z członków, delegowanych przez wszystkich ministrów, a także między innymi prezesa GUS, szefa ABW czy Komendanta Głównego Policji) opowiedział się za pozostawieniem wszystkiego _ po staremu _. Wskazał bowiem, że zniesienie obowiązku meldunkowego będzie się wiązało ze zmianą ponad 100 ustaw i rozporządzeń.

Niezależnie od tego czy obowiązek zostanie zniesiony, czy nie - wprowadzenie nowych wzorów dowodów osobistych nie dotknie tych, którzy mają jeszcze ważne dokumenty. Nie będą bowiem musieli ich wymieniać wraz z wejściem nowych przepisów. Zrobią to dopiero, gdy dotychczasowy _ plastik _ straci ważność.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe dowody osobiste? Poczekamy do... Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawo o aktach stanu cywilnego.
Podróż z dzieckiem? Bez tego nie pojedziesz Zobacz, co musisz zdobyć i jakich dokumentów potrzebujesz.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
bogdano
4 lata temu
POmysł Z LIKWIDACJĄ MELDUNKU TO ZŁY POMYSŁ. Szukaj tego kogoś, jak wiatru w polu.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
bogdano
4 lata temu
POmysł Z LIKWIDACJĄ MELDUNKU TO ZŁY POMYSŁ. Szukaj tego kogoś, jak wiatru w polu.