Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce. "Do 2050 roku węgiel będzie kluczowym surowcem"

0
Podziel się:

Gdyby minister Piechociński był człowiekiem honoru, sam by się oddał do dyspozycji.

Górnictwo w Polsce. "Do 2050 roku węgiel będzie kluczowym surowcem"
(PAP/Jakub Kamiński)

- _ Do 2050 roku węgiel będzie kluczowym surowcem energetycznym dla Polski _- zapewnia wicepremier Janusz Piechociński. Rząd przedstawił informację o sytuacji w górnictwie o powrócił do rozmów z górnikami.

Aktualizacja 16:33

Delegacja rządowa ponownie zasiadła do rozmów ze związkami zawodowymi na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej. Robocze rozmowy, w znacznie węższym niż w poniedziałek gronie, rozpoczęły się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po godz. 15.00.

Rząd reprezentuje pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, później ma dołączyć wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

_ To jest spotkanie zespołu roboczego, który ma analizować propozycje strony związkowej i mam taką nadzieję - propozycje strony rządowej co do treści ewentualnego porozumienia. Nadzieja umiera ostatnia _ - powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej _ S _ Dominik Kolorz. Zapewnił, że związkowcy mają dla rządu sporo nowych propozycji. _ Będziemy eliminować różnice i szukać zbieżności _ - oświadczył przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała.

Związkowcy zastrzegli, że czwartkowe spotkanie ma charakter roboczy, dlatego odbywa się w znacznie węższym gronie. _ Podczas dzisiejszego posiedzenia sztabu zostaliśmy upełnomocnieni do prowadzenia tych rozmów bez możliwości zawarcia ostatecznego porozumienia _ - wyjaśnił Potyrała. _ Od tego spotkania będzie zależeć, czy w możliwie najszybszym terminie będziemy wznawiać negocjacje właściwe _ - dodał Kolorz.

Koszty wydobycia węgla kamiennego na Śląsku rosną, a ceny światowe spadają - mówił wicepremier Janusz Piechociński, przedstawiając w Sejmie informację o sytuacji tej branży. Opozycja zarzuciła koalicji PO-PSL siedmioletnią bezczynność wobec problemów górnictwa.

_ - Górnictwo szczególnie na Śląsku ma niską rentowność, wyczerpywanie płytszych złóż zmusza do sięgania głębiej, co w naturalny sposób podnosi koszty, a ceny światowe są kształtowane przez kopalnie odkrywkowe _ - mówił Piechociński.

Jak dodał, z powodu wysokiego udziału kosztów stałych spadek wydobycia nie prowadzi w polskim górnictwie do spadku kosztów. Spadek cen węgla na świecie ujawnił słabe strony - podatność na wahania koniunkturalne i sezonowe, dużą bezwładność w dostosowaniu zdolności produkcyjnych, uzależnienie ekspedycji od jednego przewoźnika - mówił wicepremier.

Wśród innych problemów wymienił wysoki stopień zdekapitalizowania majątku i zużycia maszyn, energochłonność, słabą pozycję w rozmowach z dużymi odbiorcami sektora energetycznego.

Piechociński przypomniał, że zgodnie z planowaną strategią energetyczną do 2050 r. węgiel pozostanie w Polsce głównym źródłem energii, choć jego udział będzie malał.

Piechociński poinformował też, że dziś o godz. 16 spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Nie chciał zdradzać szczegółów planowanej rozmowy. Wcześniej radio RMF FM podało, że szef PSL będzie rozmawiał z prezydentem o możliwym poparciu przez ludowców kandydatury Komorowskiego.

Dodał, że w sprawie kursu franka wicepremier zamierza się spotkać z prezesem NBP i członkami Rady Polityki Pieniężnej. Zapytany o termin, odpowiedział, że chciałby, aby do spotkania doszło jak najszybciej. Ma też o tym rozmawiać później z ministrem finansów.

Posłowie PO Andrzej Czerwiński i Jan Rzymełka przekonywali dziś w Sejmie, że projekt ustawy ws. górnictwa uratuje Kompanię Węglową przed upadłością. Wytknęli przy tym opozycji, że krytykuje projekt, nie przedstawiając alternatywy.

Czerwiński podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że przygotowania noweli oczekiwał zarząd Kompanii Węglowej. _ Celem tej ustawy było podanie narzędzia, by uchronić przed upadłością i pozbawieniem prawie 50 tysięcy miejsc pracy w Kompanii Węglowej. Mam nadzieję, że większość klubów, a przynajmniej większość parlamentu, w najbliższym głosowaniu ją poprze _ - dodał Czerwiński, szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych, która pracuje nad projektem.

Przyznał, że ustawa nie jest receptą na uzdrowienie całego górnictwa, ale może być wstępem do tego. _ Jeśli teraz rozwiążemy problem samej Kompanii Węglowej, to będziemy mieć spokojny, aczkolwiek niedługi okres paru miesięcy, żeby zająć się i rozwiązać problem polskiego górnictwa _ - zaznaczył Czerwiński.

Zgodził się, że decyzje dot. naprawy sytuacji w Kompanii Węglowej podjęte zostały późno, ale - dodał - to, kto nie podejmował ich wcześniej będzie jeszcze przedmiotem analizy. _ Będzie dość czasu na to, żeby ocenić poszczególnych ministrów, prezesów firm, również liderów związkowych, dlaczego doprowadzono do dzisiejszej sytuacji, że podejmujemy stosunkowo późno trudne decyzje _ - powiedział szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych.

Śląski poseł PO Jan Rzymełka przekonywał, że nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to jedyne możliwe rozwiązanie dla Kompanii Węglowej. _ Ani związki zawodowe, ani opozycja nie przedstawiły alternatywy, nie powiedziały, że gdy nie poprzemy tej propozycji, to znajdzie pieniądze na wypłaty, odprawy _ - dodał Rzymełka.

Według niego, kasa węglowej spółki jest obecnie pusta. _ Nie można wziąć ani kredytu, bo już banki nie dają; nie można sprzedać jakiejś ładnej części Kompanii, bo już wszystko, co było możliwe, zostało sprzedane. Jedyną możliwością uratowania zdrowej części Kompanii Węglowej, miejsc pracy 50 tysięcy ludzi, jest przyjęcie tej ustawy. To, co opozycja i związki mówią: "nie, bo nie" oznacza, że godzą się na upadłość największej firmy europejskiej _ - ocenił polityk PO.

Zwrócił uwagę, że upadłość firmy to brak możliwości wypłacania dalszych świadczeń dla pracowników i odpraw. _ Wierzyciele nie dostaną nic, syndyk sprzeda to, co jest wartościowe i to nie starczy nawet na pokrycie jednomiesięcznej pensji _ - dowodził Rzymełka. Według niego, po restrukturyzacji Kompania ma szansę stać się _ zdrową firmą _.

Na Śląsku górnicy protestują przeciwko rządowemu projektowi. Zgodnie z nim mają zostać zlikwidowane cztery nierentowne kopalnie.

Powrót do rozmów z górnikami

Wiceminister skarbu Rafał Baniak poinformował, że strona rządowa wraca do rozmów z przedstawicielami związków górniczych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

_ - Jesteśmy skazani na porozumienie. Wierzę, że związkowi liderzy rozumieją, iż alternatywą dla braku porozumienia jest niekontrolowana upadłość oznaczająca utratę miejsc pracy w kopalniach i w wielu firmach pracujących na ich rzecz. Łącznie mówimy o dziesiątkach tysięcy miejsc pracy. Nie działamy w próżni. Dzisiaj media podały informację, że rano w Gdańsku można było kupić litr benzyny za 3,99 zł. Jaki to ma związek z węglem? Taniejąca ropa naftowa zbija cenę węgla. Tylko w ciągu ostatniego kwartału ceny węgla spadły aż o 14 proc. Ani rząd, ani związki nie mają na to wpływu. Dlatego apeluję, usiądźmy, policzmy i wspólnie weźmy odpowiedzialność za plan ratowania polskiego węgla _ - powiedział Rafał Baniak.

Tymczasem Janusz Palikot chce odwołania ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Szef Twojego Ruchu poinformował, że jutro zwróci się do klubów opozycyjnych z apelem o wspólne złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera. Zadaniem Palikota to właśnie Piechociński odpowiada za trudną sytuacje w górnictwie. Przekonuje, że minister gospodarki jest nie przedstawia żadnego rozwiązania problemu.

- _ To się nie stało w ciągu ostatniego tygodnia - od co najmniej roku wiadomo, że górnictwo jest w bardzo ciężkiej sytuacji. I od tego czasu wyprodukowano 25 mln ton węgla, który zalega na składach węglowych za gigantyczną sumę pieniędzy _ - mówił Palikot na konferencji w Sejmie. Jak stwierdził: _ ktoś na to pozwalał, ktoś tego nie pilnował, ktoś tego nie nadzorował _.

- _ Gdyby minister Piechociński był człowiekiem honoru, sam by się oddał do dyspozycji, gdyż jego niefrasobliwość, brak kompetencji i brak działania doprowadziły do sytuacji, w której przynajmniej 50 tys. miejsc pracy, a w pewnym sensie 100 tys. miejsc pracy jest zagrożone _ - podkreślił Palikot.

Przekonywał, że to minister gospodarki przyczynił się do powstania _ ogromnego konfliktu społecznego, związanego z sytuacją w górnictwie, który może mieć różne skutki polityczne _.

Jego zdaniem Piechociński miał czas, w którym mógł zrobić wiele, by poprawić sytuację górnictwa i teraz powinien ponieść odpowiedzialność. - _ Taką samą odpowiedzialność ponosi premier Tusk, ale on nie jest już premierem _ - zaznaczył polityk TR.

Według niego Piechociński i rząd nie potrafią też zaproponować żadnego rozwiązania kryzysu. _ Propozycja premier Kopacz, byśmy dołożyli 2,5 mld i zamknęli cztery kopalnie, jest taką samą propozycją jak wszystkie poprzednie, obliczoną na to, by na kilkanaście miesięcy - dwa, trzy lata - odłożyć problem polskiego górnictwa _ - przekonywał.

Według niego w obecnej sytuacji trzeba albo zaproponować wykup kopalni pracownikom, albo innym inwestorom.

Do złożenia wniosku o wotum nieufności potrzeba 69 podpisów. Twój Ruch ma jedynie 15 posłów. Dziś wieczorem Sejm będzie głosował nad propozycją restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

_ Prezydencie, color: #ff0000;">zawetuj nowelizację" _

_ Z kolei europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda wystosował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym zaapelował o zawetowanie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Za jego odrzuceniem opowiedziały się kluby PiS i Sprawiedliwa Polska. PO i SLD zgłosiły poprawki. Głosowanie nad projektem - jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu. - _ Zwracam się do pana prezydenta, by tej ustawy - realizowanej w szybkim trybie, bez konsultacji społecznych, bez szukania porozumienia - nie podpisywał i by zapowiedział swoje weto w tej sprawie _ - mówił Duda na konferencji prasowej w Warszawie. Jak przekonywał, w przypadku zawetowania nowelizacji ustawy o górnictwie i ponownym
głosowaniu nad nią w Sejmie nie byłoby większości dla odrzucenia weta. - _ A to wymusiłoby na rządzie szukanie prawdziwej reformy górnictwa, a nie jego likwidację _ - uważa Duda. Europoseł PiS zaapelował również do Komorowskiego, by _ korzystając ze swoich konstytucyjnych możliwości , zainicjował dialog na temat sytuacji w górnictwie i polskim przemyśle. - _ By prezydent był arbitrem na scenie politycznej i by prowadził do porozumienia _ - podkreślił Duda. W liście skierowanym do prezydenta Duda zaznaczył m.in., że do tej pory strona rządowa nie jest gotowa do poważnej rozmowy z górnikami. _ Panie prezydencie, górnicy i ich rodziny potrzebują pańskiego wsparcia. Potrzebują pańskiej jasnej i jednoznacznej deklaracji w obronie polskiego górnictwa, w obronie tysięcy miejsc pracy _ - napisał Duda. Według kandydata PiS potrzebne jest również wsparcie przez Komorowskiego idei dialogu społecznego, który - jego zdaniem - zaniechał rząd. Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada
sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Według związkowców oznacza to likwidację tych kopalń. Innego zdania jest premier Ewa Kopacz, która po ostatnich rozmowach zapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, lecz je restrukturyzować, wygaszając te części zakładów, które są trwale nierentowne. Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m331615.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty-gornikow-w-slaskich-kopalniach-pod,239,0,1693679.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad tysiąc górników protestuje pod ziemią * [ ( http://static1.money.pl/i/h/57/m104249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk-gornikow-pajace-nie-chca-po-100,249,0,1690105.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bunt górników. _ Pajace _ nie chcą po 100 tysięcy złotych * [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m331594.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa-weglowa-w-sejmie-pis-i-sp-za,123,0,1693563.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
To zwykła egzekucja polskiego górnictwa * [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m203313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki-w-polsce-inne-grupy-tez-beda,147,0,1693075.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Solidarność _ zapowiada masowe strajki. Duda grozi posłom _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)