Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty we frankach. Przewalutowanie uderzy w cały sektor bankowy

0
Podziel się:

Takie rozwiązanie będzie oznaczać problemy finansowe m.in. dla dwóch dużych banków notowanych na giełdzie.

Kredyty we frankach. Przewalutowanie uderzy w cały sektor bankowy
(PeJo29/iStockphoto)

Dom Maklerski Trigon ocenia, że wskutek przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotych jednorazowa strata sektora bankowego wyniosłaby około 34 miliardy złotych. Kilka banków wymagałyby dokapitalizowania, którego skala wyniosłaby blisko 9 miliardów złotych.

W środę przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak zasugerował, że osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby mieć prawo do przewalutowania go na złote nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale powinna wtedy pokryć różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu, a tym, który poniosłaby, gdyby od początku był to kredyt złotowy.

Z symulacji Trigon DM wynika, że przy kursie CHF/PLN na poziomie 4,30 i różnicach w stopach procentowych byłoby to opłacalne dla kredytów zaciągniętych w okresie pomiędzy czwartym kwartałem 2006 roku a czwartym kwartałem 2008 roku. Według szacunków Trigona, kredyty te stanowią ok. 66 proc. obecnego portfela kredytów CHF i wynoszą ok. 106 mld zł.

_ - Przewalutowanie tych kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia, nawet po wyrównaniu dotychczasowych różnic w oprocentowaniu, wiązałoby się ze spadkiem zobowiązań tych klientów o ok. 32 proc. (ok. 34 mld PLN) _ - napisano w raporcie.

Zdaniem Trigon DM banki odrobiłyby część tej straty w przyszłych przychodach (ok. 19 mld zł) w związku z przejściem z LIBORu na WIBOR, ale ich rozpoznawanie trwałoby 15-20 lat.

Trigon DM ocenił, że wprowadzenie w życie takiego rozwiązania najbardziej dotknęłoby Getin Noble Bank, którego jednorazowa strata wyniosłaby ok. 2,8 mld zł oraz Banku Millennium (3,9 mld zł).

Zaksięgowanie takich strat negatywnie wpłynęłoby na współczynniki wypłacalności banków i poniżej progu 9 proc. spadłby on w przypadku Getin Noble Banku, mBanku, Banku Millennium i PKO BP.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.