Money.pl: Zapowiedź zmian w Funduszu Kościelnym, która pojawiła się w expose Donalda Tuska to krok w dobrym kierunku?
*Biskup Tadeusz Pieronek, były sekretarz Episkopatu Polski i były współprzewodniczący Komisji Konkordatowej: *W dobrym. Zresztą w tym kierunku od lat szedł episkopat. Trzeba się pozbywać pewnych atrap, które były ustanowione w zupełnie innych warunkach i teraz nie odpowiadają rzeczywistości.
Teraz trzeba dokonać analizy i wypracować rozwiązanie. Jak dalej będzie wyglądała ta droga, to się okaże.
Dalej może nie być _ pokojowo _. Kościół i rząd zgadzają się w jednym, że trzeba zacząć dyskusję o funduszu. Ale rząd chce likwidacji funduszu, a Kościół tylko reformy.
Zobaczymy. Są różne racje z jednej i z drugiej strony. Najważniejsze, że jest zgoda co do jednego, że każda ze stron chce rozmawiać.
Kościół jest otwarty również na zmiany w konkordacie?
Nie sądzę, żeby była konieczna zmian konkordatu. Zgodnie z zapisami sprawy finansowe są kwestią ustaleń Kościoła i rządu. Gdyby jednak było trzeba coś zmienić, jesteśmy na to gotowi.
Jak teraz wygląda system emerytalny księży?
Są księża, którzy mają umowy o pracę, głównie chodzi o katechetów, pracujących księży w szpitalach, wojsku czy w różnych tego typu służbach. Oni normalnie płacą składki ubezpieczeniowe.
A reszta?
Reszta, bardzo niewielka, wspomagana jest przez fundusz kościelny.
Czuje się ksiądz biskup atakowany przez Donalda Tuska i rząd?
Nie. Ta zapowiedź zdawkowa i nieprecyzyjna została oczywiście przez niektórych przyjęta z pewnym niepokojem. Ale to tylko dlatego, że Tusk nie wyraził się dość jasno.
Powiedział, że trzeba włączyć księży do systemu emerytalnego, włączyć nas do ogólnych przepisów. Tylko, że księża od 1989 roku są w systemie emerytalnym. Pewna część jest tylko poza tymi normalnymi warunkami. To nie jest więc kwestia wejścia do systemu, jak mówił Tusk, a zreformowania zasad dotyczących pewnej części księży pracujących w parafiach, nie mających umów o pracę.
Na drugiej stronie czytaj o tym, czy kościołowi potrzebny obrońca
Pytam o ten _ atak _ ze względów również politycznych. Od razu po expose pojawiły się głosy ze strony PiS-u, że Tusk chce ograbić Kościół.
Nie czuje się ograbiany ani atakowany. Nie jestem człowiekiem, który doszukuje się wszędzie drugiego dna. Z wypowiedzi premiera nie wynika, by była z jego strony chęć jakiejś rozgrywki politycznej.
A potrzebna jest Kościołowi ta _ obrona _ Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u? Szczególnie, że Kościół podał rządowi rękę już kilka godzin po expose Donalda Tuska.
Cała ta obrona ma charakter polityczny. Nic więcej. Nie sądzę, żeby PiS-owi i Jarosławowi Kaczyńskiemu na czymkolwiek zależało, poza swoimi interesami politycznymi.
O relacji kościół-państwo jest od jakiegoś czasu bardzo głośno. Czuje ksiądz biskup, że w Polsce rośnie antyklerykalizm?
U polityków jak najbardziej. To jest argument polityczny, który zawsze przed wyborami się ujawniał. Potem jednak wygasał, bo ludzie przyglądają się rzeczywistości i wycofują się z popierania haseł, które nie mają żadnego sensu.
Ludźmi się manipuluje. Oczywiście, że jest pewne osłabienie wrażliwości religijnej, ale spokojnie, nie takie rzeczy przechodził kościół.
Tym razem jednak do Sejmu dostała się partia, która uważana jest za bardzo antyklerykalną. 10 procent poparcia nie oznacza, że społeczeństwo jest coraz bardziej antykościelne?
Nie przesadzajmy. Palikot nie zburzy żadnego muru, cała ta jego partia jest za słaba. Już kiedyś była _ jedynie słuszna partia _ w stu procentach antyklerykalna i co? Niczego nie zdziałała.
Czyli kościół nie boi się: Palikota, walki o krzyż w Sejmie i w przestrzeni publicznej, ani _ ataków _ na system emerytur duchownych?
To wszystko to są strachy na lachy.
Czytaj więcej o funduszu kościelnym | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t74921.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sniadek;tusk;chce;latac;budzet;kosztem;duchownych,196,0,970692.html) | "Premier Tusk ukłonił się Palikotowi" Były szef Solidarności krytykuje plany rządu związane ze zmianami w systemie emerytalnym duchownych. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t162548.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/episkopat;nie;chce;podatku;koscielnego;woli;odpisy,160,0,970656.html) | Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy Są pierwsze reakcje kościelnych hierarchów na expose premiera. Deklarują współpracę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t154118.gif ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sprawdz;ktora;partia;poprze;podatek;koscielny,126,0,937342.html) | Sprawdź, która partia poprze podatek kościelny Money.pl pyta polityków, czy nowy pomysł może przejść w Sejmie. |