Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Fedak: Nie planuję podnoszenia podatków

0
Podziel się:

Moją intencją nie była jakakolwiek zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej.

Fedak: Nie planuję podnoszenia podatków
(kprm.gov.pl)

Money.pl: Wczoraj w TVN24 mówiła Pani, że składkę zdrowotną należy uczynić częścią podatku dochodowego dla wszystkich, którzy ją płacą. W ten sposób pieniądze trafiałyby do budżetu, a nie na oddzielne konto Narodowego Funduszu Zdrowia. To by oznaczało cofnięcie się do roku 1999 i czasów sprzed reformy.

*Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej: *Moja propozycja nie dotyczy wszystkich. Proszę pamiętać, że nie wszystkie pieniądze trafiają od razu do NFZ, m.in. składka za osoby bezrobotne, a także z 26 innych tytułów. Za te osoby składka płacona jest z budżetu. Nim jednak trafią one do NFZ przejść muszą przez szereg instytucji, z których każda pobiera opłatę transakcyjną.

Składka, m.in. za osoby bezrobotne, trafia od ministra finansów do wojewody, od wojewody do budżetu starosty, następnie do funduszu powiatowego pracy, stamtąd do ZUS-u i dopiero potem do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Taką operację można by uprościć przekazując za każdą taką osobę składki bezpośrednio od ministra finansów do NFZ.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t80069.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gras;tlumaczy;fedak;za;slowa;o;skladkach,123,0,750715.html) Graś tłumaczy Fedak za słowa o składkach Czy to nie jest powrót do systemu finansowania służby zdrowia sprzed reformy zdrowotnej? Przed NFZ, przed kasami chorych, służba zdrowia dostawała pieniądze właśnie z budżetu. Czy przy obecnym, napiętym budżecie, nie ma obawy, że pieniędzy zabraknie?

Nie ma absolutnie mowy o tym, żeby pieniędzy na zdrowie zabrakło. Składka przekazywana do NFZ byłaby wyliczana dokładnie w taki sam sposób jak obecnie. Czyli liczba osób razy wysokość składki i to przekazujemy do Narodowego Fundusz Zdrowia.

To nie jest w żaden sposób powrót do systemu przed reformą zdrowotną. To jedynie uproszczenie mające na celu łatwiejsze przekazywanie części składki.

Co ta zmiana oznaczałaby dla wszystkich, którzy sami płacą składki?

Dla osoby ubezpieczonej, która jest płatnikiem zarówno podatków, jak i składek, absolutnie nic się tu nie zmienia. Moją intencją nie była jakakolwiek zmiana zasad systemu podatkowego, czy opłacania składki zdrowotnej. Moim jedynym celem jest uproszczenie procedury przekazywania składek zdrowotnych. Tak, żeby nie przechodziły one przez tyle instytucji.

Czyli dalej będzie można odpisywać część składki zdrowotnej od podatku?

Naturalnie nikt nie zamierza zabierać nikomu żadnych ulg ani podnosić żadnych podatków. Także strumień pieniędzy kierowanych do Narodowego Fundusz Zdrowia pozostałby w tej samej wysokości co dotychczas. Natomiast koszty obsługi transakcyjnej tej operacji mogłyby być niższe.

Jak wysokie są te koszty transakcyjne?

W tej chwili jest taka dyskusja między nami, między ministrem zdrowia i ministrem finansów i po opracowaniu przygotowanym przez grupę roboczą te koszty będą właściwie oszacowane. Ale na pewno są one wysokie, bo wymagają zatrudnienia dodatkowych osób, a także przekazywania tych środków przelewami przez kolejne instytucje.

Kiedy to rozwiązanie mogłoby wejść w życie?

Ten projekt nie jest jeszcze umieszczony w planie legislacyjnym rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;fedak;sie;pomylila,171,0,750763.html) Rostowski: Fedak się pomyliła Minister pracy sama złożyła zresztą sprostowanie - tłumaczy koleżankę szef resortu finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dwa;lata;czekania;na;operacje;zacmy;w;2011;roku;kolejki;nie;znikna,109,0,732781.html) Dwa lata czekania na operację zaćmy. W 2011 roku kolejki nie znikną Miliard złotych to za mało. W kolejkach na operacje czeka 650 tysięcy pacjentów.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)