Money.pl: Dziś rząd zajmie się projektem ustawy znoszącej tzw. podatek Religi. Do tej pory towarzystwa ubezpieczeniowe przekazały 600 mln zł na fundusz leczenia ofiar wypadków, a NFZ wypłacił szpitalom z tego tytułu zaledwie dwa miliony złotych. Wynika z tego, że pana pomysł się nie sprawdził.
*Zbigniew Religa, były minister zdrowia: *To nie jest pytanie do mnie, tylko do obecnego ministra zdrowia. Przestałem mieć wpływ na ten podatek w momencie, w którym przestałem być ministrem zdrowia. Mogę jednak powiedzieć, że pieniądze te trafiły do NFZ i w jakiś sposób zasiliły konta szpitali.
| Więcej o podatku Religi |
| --- |
| Podatek Religi odchodzi, wysokie ceny OC zostają? Jesteś kierowcą? Zobacz dlaczego pomimo zniesienia _ podatku Religi _ nie zapłacisz niższego OC. |
S*zpitale twierdzą, że nie dostały tych pieniędzy. Dyrektorzy placówek uważają, że podatek Religi to bubel prawny, bo jest za dużo zachodu z udowadnianiem, że dany pacjent to ofiara wypadku.*
Obowiązkiem szpitali jest przeprowadzenie tej weryfikacji i na tej podstawie NFZ wypłaca pieniądze. Jeżeli tak się nie dzieje, to jest to wina NFZ.
A dlaczego nie wprowadził pan systemu polegającego na ściąganiu pieniędzy z polisy konkretnego sprawcy, tylko zdecydował się na parapodatek? Po co było wprowadzać taki system, skoro już od początku były obawy, że nie będzie działał?
Proponowane przez obecny rząd rozwiązanie w każdym wypadku wymaga postępowania sądowego. W związku z tym koszty pozwów sądowych byłyby bardzo duże. Ponadto te sprawy ciągnęłyby się w nieskończoność i nie otrzymalibyśmy tych środków z powrotem. Dlatego przyjęliśmy model, jaki funkcjonuje i sprawdza się w Europie Zachodniej.