Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwa lata od zaprzysiężenia Komorowskiego mijają w poniedziałek

0
Podziel się:

Zobacz, co Komorowski robił przez ten czas i jaką notę wystawiają mu politycy.

Dwa lata od zaprzysiężenia Komorowskiego mijają w poniedziałek
(eecpoland.eu)

W ciągu dwóch lat prezydentury Bronisław Komorowski podpisał niemal 400 ustaw, dwie zawetował, a trzy skierował do TK. Do Sejmu trafiło osiem projektów jego autorstwa. Prezydent złożył 48 wizyt zagranicznych; ułaskawił ponad 170 osób i ratyfikował 46 umów międzynarodowych.

W poniedziałek 6 sierpnia mijają dwa lata od zaprzysiężenia Komorowskiego na urząd prezydenta.Tego dnia w 2010 roku złożył on przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką.

Komorowski w II turze wyborów 4 lipca pokonał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a jego rywal - 46,99 proc. W dniu wyboru na prezydenta Komorowski pełnił obowiązki głowy państwa (które objął po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej), był też marszałkiem Sejmu.

Prezydent niezmiennie od dwóch lat cieszy się najwyższym wśród polskich polityków poziomem zaufania Polaków. W swoim orędziu Komorowski mówił, że rozpoczyna _ służbę pełną zadań i wyzwań _. Zadeklarował chęć współpracy z rządem i opozycją. W ciągu dwóch lat prezydentury Komorowski kilkukrotnie organizował konsultacje z partiami politycznymi; m.in. w sprawie terminu wyborów parlamentarnych czy reformy emerytalnej.

_ - Prezydenturę Bronisława Komorowskiego można w trzech słowach scharakteryzować jako: dojrzałą, niezależną i aktywną. Cieszy mnie, najwyższy wśród polityków, 70-procentowy poziom zaufania Polaków do prezydenta. To najbardziej wiarygodna ocena tej prezydentury _ - mówi o prezydenturze Bronisława Komorowskiego Michał Szczerba (PO).

Jak ocenił, Bronisław Komorowski _ konsekwentnie buduje poczucie obywatelskiej wspólnoty poprzez liczne inicjatywy służące podkreślaniu wspólnej tożsamości i historii _. _ Prezydent promuje nowoczesny patriotyzm aktywności obywatelskiej. Buduje umiejętność cieszenia się z demokracji i wolności, czego przykładem są coroczne obchody rocznicy wyborów 4 czerwca _ - powiedział polityk PO.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m99660.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;budowy;polskiej;tarczy;antyrakietowej,137,0,1137033.html) *Sami zbudujemy sobie tarczę antyrakietową * - _ Dziś mamy starzejące się systemy, które coraz mniej nadają się do obrony kraju _ - zwraca uwagę prezydent Komorowski. Do zasługujących na szczególne wyróżnienie inicjatywy legislacyjnych prezydenta Szczerba zaliczył m.in. tę w sprawie ustawowego zagwarantowania obecności godła państwowego, _ orzełka _, na strojach polskich sportowców.

_ Była ona ważna nie tylko ze względu na Euro 2012 i Igrzyska Olimpijskie w Londynie, ale również wszystkie inne ważne wydarzenia sportowe w przyszłości. Inną bardziej symboliczną, ale wartą podkreślenia inicjatywą jest coroczne przygotowywanie z przedszkolakami i uczniami biało-czerwonych kotylionów na Święto Niepodległości _ - zaznaczył Szczerba.

W jego ocenie, prezydent zgodnie z mottem swojej kampanii _ Zgoda buduje _ zbudował _ trwałe ponadpartyjne mechanizmy konsultacji i debaty obejmujące najważniejsze dla kraju sprawy _. _ Jedną z tych formuł jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, ważnym miejscem spotkań jest też prezydenckie Forum Debaty Publicznej - wyliczał. _

_ _

_ Szczerba przekonywał też, że prezydent nie unika dyskusji i mediacji dotyczących spraw _gorących. _ - Tak było w przypadku konsultacji w sprawie ACTA, przygotowania ustawy refundacyjnej, obecności polskich wojsk w Afganistanie czy wydłużenia wieku emerytalnego. Można ocenić, że prezydenturę Komorowskiego cechuje dialog i otwartość _ - uważa Szczerba.

Do ważnych filarów prezydentury Komorowskiego Szczerba zaliczył też politykę zagraniczną i bezpieczeństwa._ - Od swojej pierwszej wizyty w Brukseli, Paryżu i Berlinie Bronisław Komorowski pokazał, że to ważny obszar jego aktywności. Za najważniejsze wydarzenie zorganizowane przez prezydenta oceniam szczyt prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie z udziałem prezydenta USA. To pokazało znaczenie Polski jako lidera transformacji, sukcesu gospodarczego w regionie i osobistego autorytetu prezydenta. Rezultaty szczytu NATO w Chicago były zgodne z agendą prezydenta _ - ocenił polityk PO.

Według Szczerby, prezydent miał też istotny wpływ na zmianę nastawienia elit europejskich i ograniczenie bojkotu Ukrainy w trakcie Euro 2012. _ Szybkość i aktywność prezydenta w sprawie uzyskania przeprosin Białego Domu i jednoznacznego sprostowania nieprawdziwego określenia "polskich obozów śmierci" jest również nie do przecenienia _ - powiedział.

Według Janusza Palikota (RP) dwa lata prezydentury Bronisława Komorowskiego pokazały, iż dobrze wypełnia on funkcję reprezentacyjną, za mało miał jednak _ poważniejszych _ inicjatyw. Do plusów prezydentury Palikot zaliczył otwarcie w stosunkach polsko-chińskich.

_ - Prezydent bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję w sensie wszystkich rytuałów, uroczystości, jeżdżenia, odznaczania, spotykania się, komentowania. Tu jest dość aktywny, nie można powiedzieć, że go nie ma. Jednak na pytanie, co to jest za prezydentura i o co chodzi prezydentowi poza tym rytuałem bycia prezydentem, nie ma dobrej odpowiedzi _ - powiedział Palikot.

W jego opinii Komorowski w polityce wewnętrznej _ wydaje się, że jest sparaliżowany jakąś umową z (Donaldem) Tuskiem, która mu nie pozwala na żadne inicjatywy _.

_ - I w zasadzie poważniejszych inicjatyw nie ma. Owszem - nie ma awantur, nie ma konfliktów, nie ma sporu o pietruszkę, to jest oczywiście pewien zysk po Lechu Kaczyńskim; ale to jest chyba za mało, jak na osobę wybieraną w bezpośrednich wyborach _ - ocenił.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną plusem prezydentury jest - zdaniem Palikota - _ otwarcie polsko-chińskie _. W grudniu 2011 r. prezydent złożył oficjalną wizytę w Chinach, której celem było wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych i gospodarczych. Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Podczas wizyty Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

_ - Mamy otwarcie z Chinami, trzeba tu oczywiście pogratulować prezydentowi tej inicjatywy, ale chciałoby się czegoś więcej, jakiejś konsekwencji. Są Indie, Brazylia, Meksyk - takie wschodzące gwiazdy gospodarczo-polityczne _ - mówił. Według niego Komorowski mógłby kontynuować taką politykę zagraniczną i _ otwierać Polskę poza tradycyjne sojusze w Europie _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/11/m241675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przystanek;woodstock;bronislaw;komorowski;zachwycony,142,0,1136270.html) *Szaleństwo na Woodstock. Oto co się dzieje * Nawet 350 tysięcy ludzi może już być w Kostrzynie nad Odrą. Za nami pierwszy dzień XVIII Przystanku Woodstock. Palikot uważa ponadto, że _ plusem _ dla Komorowskiego jest _ większa odwaga w relacjach polsko-niemieckich, której wcześniej nie miał Kaczyński czy inni prezydenci _. Polityk ocenił jednak, że - poza tymi dwoma punktami - wciąż trudno coś powiedzieć o tym, jaką wizję ma Komorowski, jeśli chodzi o politykę zagraniczną naszego kraju.

Gdyby Palikot miał oceniać tę prezydenturę w skali od 1 do 6, to byłoby to 3+ lub 4-. _ Ze względów osobistych to bym to trzy plus zamienił na cztery minus lub cztery minus - na cztery. Ale to już jakby taki osobisty dodatek _ - powiedział.

_ - Z jednej strony mamy bardzo sprawnego prezydenta w takiej rutynie bycia prezydentem, Polacy to doceniają, mamy polityka, który nie konfliktuje, łagodzi i przez to staje się w jakimś sensie akceptowany czy nawet lubiany przez wszystkich. Ale z drugiej strony, jak się próbuje wycisnąć coś z tej prezydentury, to niewiele mamy tego soku, bo właśnie tych inicjatyw jest bardzo mało _ - ocenił polityk RP.

Według niego to dobrze, że Komorowski organizuje debaty, zwołuje posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jednak powinny za tym iść jakieś inicjatywy. _ Dobrze, że prezydent spotkał się ws. Ukrainy z szerokim środowiskiem, też byłem zaproszony i dziękuję. No, ale co potem, co dalej? Dobrze, że prezydent się spotyka z RBN, ale czy mamy jakąś nową koncepcję naszego bezpieczeństwa przedstawioną przez prezydenta czy szefa MON w imieniu prezydenta? Nie widać tego _ - stwierdził. Wyraził nadzieję, że 2013 rok przyniesie więcej inicjatyw Bronisława Komorowskiego.

Europoseł SLD Marek Siwiec również stwierdził, że prezydent mógłby być bardziej aktywny._ - Nie da się odejść od kontekstu poprzednika Bronisława Komorowskiego. Jeśli patrzeć na to, co robi obecny prezydent, a co robił Lech Kaczyński, to ja wystawiam mu zdecydowanie pozytywną ocenę. Nie ma tych niekończących się awantur, tego _ targania po szczękach _ _ - ocenił Siwiec.

_ - To jest też ten model prezydentury, który odpowiada ludziom w Polsce. Oni nie chcą mieć awantur, szopek, przepychania się _ - dodał. Podkreślił jednak, iż oczekuje od głowy państwa więcej aktywności. _ _

_ - Stawiam poprzeczkę trochę wyżej. Myślę, że prezydent powinien - zwłaszcza mając przyjazny rząd i przyjazną większość parlamentarną - być jednak predystynatorem pewnej polityki i tutaj jest dosyć słabo - jest zbyt mało tych inicjatyw, które mógłby podejmować prezydent Komorowski _ - ocenił europoseł Sojuszu.

Dodał, że chodzi zarówno o inicjatywy legislacyjne, aktywną współpracę z Trybunałem Konstytucyjnym, jak również o inicjatywy o charakterze politycznym._ - Były spotkania dotyczące chociażby emerytur, ale miały charakter - powiedziałbym - mocno grzecznościowy; to nie było tworzenie prawdziwej polityki. Z drugiej strony było też spotkanie na temat Ukrainy, które oceniam bardzo wysoko _ - zaznaczył Siwiec.

Zdaniem europosła Sojuszu, jednym z obszarów, gdzie Komorowski mógłby być bardziej aktywny jest sprawa wolności w sieci - zwłaszcza w obliczu takich inicjatyw, jak odrzucona na początku lipca umowa ACTA, czy przygotowywana przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną nowa umowa regulująca internet.

_ - Jest kilka takich obszarów, jak choćby kwestia internetu, wolności w sieci, gdzie prezydent ma mandat, by generować pewne tematy, stawiać je przed rządem i brać udział w ich rozwiązywaniu. Na razie jednak jest zbyt dużo bierności _ - ocenił Siwiec.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/acta;zagraza;wolnosci;prezydent;nie;podpisze,70,0,1019462.html) *Warunek prezydenta. Wtedy podpisze ACTA? * Prezydent Bronisław Komorowski czeka na stanowisko rzecznika praw obywatelskich w sprawie ACTA. - Chciałbym więc, aby w kolejnych trzech latach swej kadencji prezydent wrzucił "drugi" albo "trzeci bieg", bo są obszary gdzie ma kompetencje konstytucyjne i mógłby wychodzić poza prosty układ "przedłużenia" Platformy Obywatelskiej _ - powiedział europoseł Sojuszu.

Według danych Kancelarii Prezydenta Komorowski zwołał 12 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jedno posiedzenie Rady Gabinetowej, był inicjatorem 43 spotkań w ramach Forum Debaty Publicznej, odwiedził 115 miejscowości w różnych regionach kraju, przyjął 54 gości zagranicznych - głowy państw i szefów rządów, mianował 62 ambasadorów oraz przyjął 57 listów uwierzytelniających od przedstawicieli dyplomatycznych innych krajów.

Prezydent nadał też 22 Ordery Orła Białego, 19 Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski, 58 Krzyży Komandorskich z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, mianował 74 oficerów na stopnie generalskie (admiralskie) i równorzędne, nadał 1312 osobom tytuł naukowy profesora i wręczył 716 osobom nominacje na stanowisko sędziego.

Komorowski nadał 6227 cudzoziemcom obywatelstwo polskie, wydał 92 rozporządzenia, postanowienia i zarządzenia, udzielił 523 honorowych patronatów, wystosował 1099 listów gratulacyjnych i okolicznościowych oraz spotkał się z dziennikarzami na 104 konferencjach prasowych.

Pod koniec lipca prezydent dokonał pierwszej zmiany w rządzie Donalda Tuska, który został powołany po jesiennych wyborach parlamentarnych. Po tzw. aferze taśmowej odwołał ministra rolnictwa Marka Sawickiego i powołał na jego miejsce Stanisława Kalembę z PSL. Sawicki podał się do dymisji po ujawnieniu nagrania rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina i b. szefa ARR Władysława Łukasika, w którym była mowa m.in. o sytuacji w ARR i nieprawidłowościach mających dziać się w spółkach związanych z resortem rolnictwa.

Prezydent włączał się w publiczną debatę dotyczącą najważniejszych spraw w kraju, m.in. w lutym tego roku w negocjacje w sprawie rządowej reformy emerytalnej. Spotykał się z klubami parlamentarnymi, a także z szefami NSZZ Solidarność i OPZZ.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;bedzie;analizowana;przez;prezydenta,227,0,1085411.html) *Ujawniła, za co prezydent podziwia premiera * - _ Prezydent wielokrotnie podkreślał, że podziwia determinację rządu w przeprowadzeniu tych trudnych społecznie, ale nieuchronnych zmian _ - mówi prezydencka minister Irena Wóycicka. 1 czerwca Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn, podkreślając jednak, że zmiany w systemie emerytalnym nie kończą prac nad systemem polityki społecznej.

Na początku lutego Komorowski zaangażował się również w sprawę ACTA, czyli międzynarodowej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Treść tej umowy i brak konsultacji wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Komorowski zorganizował spotkanie w tej sprawie; podkreślał, że nie jest w stanie ocenić, czy umowa ACTA jest dopuszczalna i korzystna dla Polski.

Ostatecznie w połowie lutego premier Donald Tusk zawiesił ratyfikację ACTA; ogłosił, że Polska nie ratyfikuje umowy w obecnym kształcie. Na początku lipca ACTA odrzucił Parlament Europejski.

W ostatnim czasie kontrowersje wzbudził prezydencki projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. Pomysł zmian powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości. Uchwalona w czerwcu przez Sejm nowelizacja daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Przeciwko proponowanym zmianom protestowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja _ Panoptykon _ oraz NSZZ _ Solidarność _.

Kolejną propozycją skierowaną do Sejmu nowej kadencji przez Komorowskiego było zapisanie w ustawie obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji. Była to reakcja na decyzję PZPN, który chciał, by polscy piłkarze podczas Euro 2012 wystąpili w strojach bez tradycyjnej naszywki z orłem. Ten pomysł PZPN wywołał oburzenie wśród kibiców.

W poprzedniej kadencji parlamentu prezydent przedstawił m.in. projekt nowelizacji konstytucji dotyczący relacji Polski z UE, którego jednak ostatecznie nie udało się uchwalić. Komorowski zaproponował również projekty dotyczące m.in. emerytur i rent z FUS oraz kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Obie propozycje zyskały akceptację parlamentarzystów.

Wobec ustaw, które trafiły do Pałacu Prezydenckiego z parlamentu, Komorowski użył weta dwa razy: w przypadku ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie (zostało podtrzymane przez posłów) oraz ustawy o nasiennictwie. To ostatnie weto Komorowski uzasadniał niezgodnością zapisów ustawy o nasiennictwie z prawem europejskim. Wcześniej prezydent przeprowadził konsultacje ze środowiskami naukowymi, po których ocenił, że ustawa to bubel legislacyjny. Weto wobec ustawy o nasiennictwie - z uwagi na zasadę dyskontynuacji - nie zostało rozpatrzone przez Sejm obecnej kadencji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m134892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;gmo;jest;niegrozne;ale;weto;konieczne,129,0,896897.html) *"GMO jest niegroźne". Więc po co weto? * Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że jego zastrzeżenia do ustawy o nasiennictwie nie dotyczą strony merytorycznej, lecz formalnej. Na początku 2012 r. prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. Powtarzał on większość podstawowych zapisów zawetowanej ustawy, ale m.in. utrzymał zakaz wpisu do rejestru odmian roślin genetycznie modyfikowanych.

W 2011 r. Komorowski skierował do TK ustawę, która zakładała automatyczne zwolnienie co dziesiątego pracownika administracji publicznej w latach 2011-13. W czerwcu ub.r. TK potwierdził wątpliwości głowy państwa i orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie.

W lutym Komorowski skierował do TK - w trybie kontroli następczej - wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy wprowadzającej na jeden rok - 2012 - kwotową waloryzację emerytur i rent o 71 zł.

W tym samym trybie Komorowski ma zamiar skierować do TK część przepisów tzw. specustawy drogowej. Chodzi o sprawdzenie, czy ustawa nie dyskryminuje niektórych firm. Prezydent zdecydował się jednak na podpisanie ustawy, ponieważ - jak argumentował - istnieje pilna potrzeba rozwiązania problemu społecznego - jakim jest trudna sytuacja firm poszkodowanych przy wykonywaniu kontraktów na budowę dróg.

Komorowski nadał też 22 osobom Ordery Orła Białego. Otrzymali je m.in. Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall, Wisława Szymborska, abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Wajda, Władysław Findeisen, Wojciech Kilar i Jerzy Regulski.

Pod koniec 2010 r. z zasiadania w kapitule Orderu Orła Białego zrezygnowali: b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i jeden z czołowych opozycjonistów w czasach PRL Andrzej Gwiazda. Decyzję tłumaczyli przyznaniem Orderu Michnikowi, Bieleckiemu, Hallowi i bp. Alojzemu Orszulikowi. Z kapituły odszedł też b. premier Jan Olszewski. W miejsce osób, które odeszły z kapituły prezydent powołał w lutym 2011 r. Władysława Bartoszewskiego, Aleksandra Halla, Krzysztofa Pendereckiego i prof. Henryka Samsonowicza.

Komorowski odznaczył także m.in. b. prezesów Trybunału Konstytucyjnego: prof. Marka Safjana i prof. Andrzeja Zolla oraz ludzi kultury, w tym Wojciecha Młynarskiego, Korę, Lecha Janerkę, Tomasza Lipińskiego, Zygmunta Staszczyka. Prezydent odznaczył też załogę Boeinga 767, który 1 listopada ub.r. awaryjnie lądował, bez wysuniętego podwozia, na warszawskim lotnisku Chopina. Uhonorował także kobiety zaangażowane w walkę o wolność, w tym Danutę Wałęsę. Większość odznaczeń to medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

Komorowski z pierwszą wizytą udał się do Brukseli, Paryża i Berlina. W grudniu 2010 r. odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie uzyskał zapewnienie prezydenta Baracka Obamy o _ nierozerwalnym _ sojuszu z Polską. Obama wyraził nadzieję, że do końca jego kadencji wizy dla Polaków zostaną zniesione. Komorowski był też na Kaukazie; odwiedzał m.in. państwa bałtyckie, Czechy, Słowację, kilkakrotnie Włochy.

Komorowski w ciągu dwóch lat wielokrotnie spotykał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem; przy każdej okazji powtarzał, że chcemy integracji europejskiej Ukrainy. Cieniem na relacjach UE-Ukraina położyła się sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko odsiadującej wyrok za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Komorowski przyjmował też przedstawicieli ukraińskiej opozycji; w maju tego roku zaapelował do wszystkich sił politycznych na Ukrainie - rządzących i opozycyjnych - o zmianę _ anachronicznego _ prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.

W grudniu 2011 r. prezydent złożył oficjalną wizytę w Chinach, której celem było wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych i gospodarczych. Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

11 kwietnia 2011 r. Komorowski wraz z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem wspólnie uczestniczyli w Katyniu w uroczystościach upamiętniających rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach. Byli też w Smoleńsku, gdzie w katastrofie samolotowej zginęli m.in. Lech i Maria Kaczyńscy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m241611.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;na;przystanku;woodstock;razem;z;prezydentem;niemiec,59,0,1135931.html) *Nietypowi goście na Przystanku Woodstock * Obaj prezydenci odpowiadali na pytania uczestników. Prezydent przyjmował też światowych przywódców w Warszawie. W maju 2011 r. na zaproszenie Komorowskiego gościł Barack Obama. W Warszawie spotkał się z 20 przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej, którzy uczestniczyli w Szczycie Środkowoeuropejskim. Także na zaproszenie polskiego prezydenta w lutym 2011 r. w Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.

W Polsce gościły także królewskie pary: szwedzka - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia oraz norweska - król Harald V i królowa Sonja.

31 lipca tego roku Komorowski przyjął prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Mitta Romneya, a w połowie lipca do odwiedzenia Polski zaprosił papieża Benedykta XVI. 2 sierpnia wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, Komorowski otworzył w Kostrzynie nad Odrą 18. Przystanek Woodstock.

W czerwcu prezydent kibicował polskiej drużynie podczas Euro 2012 - był m.in. na meczu otwarcia Polska-Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Komorowski pojechał także na finał mistrzostw w Kijowie.

Prezydent dość często zwoływał posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czyli organu doradczego głowy państwa, której pracom przewodniczy. Posiedzenia dotyczyły m.in.: bezpieczeństwa na Euro 2012, bezpieczeństwa energetycznego Polski, energetyki jądrowej, reformy armii.

Z zasiadania w RBN za kadencji Komorowskiego zrezygnował lider PiS Jarosław Kaczyński. _ Są politycy, którzy sami siebie eliminują z rozmowy o bezpieczeństwie państwa _ - komentował prezydent. Kontrowersje wokół RBN wzbudziło też zaproszenie na jedno z jej posiedzeń gen. Wojciecha Jaruzelskiego wraz z innymi byłymi prezydentami i premierami.

Komorowski zwołał - jak dotąd - jedno posiedzenie Rady Gabinetowej (posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta), aby ocenić stan przygotowań Polski do prezydencji.

Odbyło się również ponad czterdzieści dyskusji w ramach działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej, które swoją tematyką obejmuje m.in. sprawy społeczne, związane z administracją państwową, sprawy wsi, kultury, kwestie samorządowe, czy dotyczące społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas dwóch lat urzędowania Komorowskiego nie zabrakło wpadek. Wśród nich można wymienić błąd ortograficzny zrobiony przez prezydenta we wpisie do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Japonii w Warszawie. Komorowski za tę pomyłkę przeprosił.

Czytaj więcej w Money.pl
Spowiedź Dutkiewicza: Rostowski robi błędy W rozmowie z Money.pl prezydent Wrocławia ostro atakuje ministra finansów i ujawnia kulisy konfliktu ze Schetyną.
Kaczyński w cztery oczy z Komorowskim. Ujawniamy o czym rozmawiali Politycy PO i PSL: _ Konsultacje to obowiązek prezesa, a nie okazja do fochów. Coś się w nim zmieniło _.
"Kaczyński to naczelny oszczerca III RP" Zdaniem niektórych posłów po wypowiedzi o Hitlerze Jarosław Kaczyński powinien wycofać się z polityki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)