Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kerry i Ławrow spotkali się. Mowa o Syrii

0
Podziel się:

Ławrow podkreślił, że uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny.

Kerry i Ławrow spotkali się. Mowa o Syrii
(ec.europa.eu)

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozpoczęli w czwartek wieczorem w Genewie rozmowy poświęcone propozycji objęcia międzynarodową kontrolą syryjskiej broni chemicznej.

_ - Prezydent (Barack) Obama powiedział jasno, że jeśli zawiedzie dyplomacja, siła może okazać się konieczna, aby ograniczyć możliwość użycia tej broni _ przez reżim prezydenta Baszara el-Asada - oświadczył Kerry na wspólnej konferencji prasowej ministrów przed spotkaniem.

Ławrow podkreślił, że _ uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny _.

Szefowie dyplomacji Rosji i USA rozpoczęli dwudniowe rozmowy, które mają doprowadzić do opracowania zarysu planu bezpiecznego przejęcia kontroli nad syryjskim arsenałem chemicznym w trakcie toczącej się w tym kraju wojny domowej, a następnie zniszczenia go.

Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą, a Waszyngton nie zgadza się na propozycję prezydenta Asada, zgodnie z którą miałby on 30 dni na przedstawienie danych dotyczących jego chemicznego arsenału; słowa nie są w tej materii wystarczającą gwarancją - powiedział Kerry. Zadaniem szefa amerykańskiej dyplomacji jest przetestowanie wiarygodności planu dotyczącego syryjskiej broni chemicznej, który w poniedziałek został przedstawiony przez Ławrowa - komentuje AP.

Kerry'emu towarzyszą w Genewie amerykańscy eksperci do spraw broni chemicznej; wśród nich są specjaliści, którzy przeprowadzili inspekcję arsenału broni niekonwencjonalnej w Libii po 2003 roku oraz w Iraku (po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej) i uczestniczyli w jej usunięciu z terytorium tych krajów.

Podczas spotkania do delegacji z Moskwy dołączą rosyjscy eksperci do spraw broni chemicznej.

Przed spotkaniem z Ławrowem sekretarz stanu rozmawiał przez blisko godzinę ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdarem Brahimim.

Tuż przed rozpoczęciem rozmów w Genewie rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf powiedziała, że Ameryka nie pozwoli Syrii grać na zwłokę, choć akceptuje fakt, że zniszczenie broni chemicznej jest skomplikowanym procesem i potrwa dłuższy czas.

Harf dodała, że przekazanie ONZ przez Damaszek prośby w sprawie przystąpienia Syrii do Konwencji o zakazie broni chemicznej _ nie może być taktyką polegającą na graniu na zwłokę _, a użycie siły wobec reżimu pozostaje opcją, którą Waszyngton wciąż rozważa.

USA nie zmieniły stanowiska wobec Asada i przyjmują, że _ nie może on należeć do politycznej przyszłości _ Syrii, mimo iż Ameryka skłonna jest współpracować z nim w kwestii przejęcia kontroli nad bronią chemiczną - wyjaśniła Harf.

Również przed spotkaniem Ławrow zasugerował, że powinien móc omówić z amerykańską delegacją kwestie związane z organizowaniem konferencji pokojowej Genewa 2, podczas której negocjacje miałyby podjąć obie strony syryjskiego konfliktu.

W środę Rosja przekazała USA plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą. Dzień wcześniej Obama poprosił liderów Kongresu o odłożenie głosowania nad amerykańską interwencją w Syrii, aby dać czas Rosji na nakłonienie Damaszku do zrezygnowania z broni chemicznej i umożliwić zapoznanie się ze szczegółami planu Kremla.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Kerry: Nie będziemy czekać długo _ - Administracja Obamy rozważa obecnie, czy plan objęcia kontrolą arsenału chemicznego Syrii jest wykonalny i czy w istocie uniemożliwiłoby to syryjskiemu reżimowi ponowne użycie gazów bojowych - _ wyjaśnił Kerry.
Sikorski spotkał się białoruskimi opozycjonistami Liderzy społeczeństwa obywatelskiego przedstawili ministrowi plan zorganizowania referendum dotyczącego reform gospodarczych i społecznych na Białorusi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)