Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przybywa hiper- i supermarketów

0
Podziel się:

Małe sklepy to 57 proc. obrotów w handlu żywnością, alkoholem i papierosami.

Przybywa hiper- i supermarketów
(Matty Symons/Dreamstime.com)

*Mimo zadomowienia się na naszym rynku hiper i supermarketów, najpopularniejsze w handlu detalicznym dalej pozostają małe sklepy. Z badań GFK Polonia wynika, że małe sklepy generują 57 proc. wszystkich obrotów w handlu artykułami żywnościowymi, alkoholu i papierosów. *
_ _W Polsce działa obecnie 122 tysiące sklepów. Z tego 4 tysiące to sklepy wielkoformatowe, prawie 95 tysięcy to małoformatowe, a ok. 24 tysięcy to sklepy specjalistyczne.

Z badań GFK Polonia wynika jednak, że w Polsce systematycznie przybywa sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie działa 350 hipermarketów. Tymczasem 13 lat temu było ich zaledwie 30. _ - Ten obszar handlu bardzo dynamicznie się zmienia w ostatnich latach. I tutaj rok do roku obserwujemy wzrost liczby placówek o kilka albo nawet kilkanaście punktów procentowych _ - mówi Magdalena Zimna.

Największy boom na hipermarkety nastąpił w latach 90. Wtedy to również z rynku zniknęło najwięcej małych sklepów. GFK Polonia ocenia, że przez trzynaście lat ubyło ich 15 tysięcy

_ - To nie znaczy, że ta liczba jest tak do końca stabilna _ - mówi Magdalena Zimna. - _ 30 proc. sklepów małego formatu działa na rynku maksymalnie pięć lat. W małym formacie jest więc ciągła rotacja _ - wyjaśnia.

Gdzie kupujemy?

- _ Mimo, że mamy do dyspozycji duże sklepy sieciowe nadal lubimy jako konsumecji chodzić do małych sklepów i tam robić zakupy, przynajmniej te codzienne _ - stwierdza Zimna.

Jednak do takich sklepów idziemy głównie po drobne zakupy, zostawiając w nich mniejsze sumy niż w sieciówkach.

Co ciągnie konsumentów do dużych sklepów? Według GFK Polonia, dodatkowe usługi oferowane przez sklepy.

_ - Bardzo często w ostatnich kilku latach konsumenci zaczynają zwracać uwagę na takie elementy oferty, które powodują że zakupy stają się przyjemnością _ - mówi Zimna.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)