Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Episkopat - finansowanie Kosciola

0
Podziel się:

Episkopat - finansowanie Kościoła

Episkopat chce podjąć dialog z rządem na temat finansowania Kościoła w Polsce zgodnie z zapisami Konkordatu. Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego między innymi finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.
Podczas konferencji podsumowującej 357. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak tłumaczył, że potrzebny jest dialog związany z kompleksową zmianą sposobu finansowania Kościoła. Zwrócił uwagę, że argumenty, jakie strona kościelna chce przedstawić rządowi, nie są nowe. "Chodzi przede wszystkim o podkreślanie woli Kościoła dialogu ze stroną rządową, dotyczącą zarówno Funduszu Kościelnego, jak i innych spraw związanych z finansowaniem Kościoła" - mówił biskup Polak.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podkreślał, że Fundusz Kościelny to nie jest przywilej i przypomniał, że jest to symboliczna rekompensata dla Kościoła za zabrane dobra.
Jutro w Kancelarii premiera dojdzie do obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Podczas spotkania minister administracji i cyfryzacji Michał Boni ma przedstawić projekt zmian w Funduszu Kościelnym. Jednym z przedstawionych jutro pomysłów będzie propozycja płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych przez Kościół katolicki. Spotkanie zaplanowano na 11.00.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)