Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partnerstwo Wschodnie-podsumowanie-MSZ

0
Podziel się:

Zakończenie negocjacji stowarzyszeniowych z Ukrainą, oraz szczyt Partnerstwa w Warszawie - to zdaniem Andrzeja Cieszkowskiego z MSZ sukcesy programu Partnerstwa Wschodniego w czasie polskiej prezydencji w UE.

Pełnomocnik ministerstwa do spraw Partnerstwa Wschodniego dodaje jednak, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej nie jest raczej możliwe dopóki na Ukrainie nie będą spełnione standardy demokratyczne. Chociaż Europa wschodnia jest priorytetowym kierunkiem w polityce zagranicznej UE, to zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, kryzys w unii może zmniejszyć jej atrakcyjność dla naszych wschodnich sąsiadów.
Andrzej Cieszkowski zaznacza, że Unia i Ukraina zrobiły bardzo dużo na rzecz integracji. Parafowanie umów stowarzyszeniowych nie jest jednak możliwe w sytuacji ostatnich wewnętrznych wydarzeń w tym kraju. Jak wyjaśnia, wdrożenie w życie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu nie jest możliwe w związku z uwięzieniem i skazaniem byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko.
Sukcesem prezydencji, zdaniem Andrzeja Cieszkowskiego był wrześniowy szczyt Partnerstwa w Warszawie. Przyjęto tam ważne deklaracje: m.in. o jasnych zasadach współpracy krajów partnerstwa z Unią. Integracja warunkowana jest postępem krajów partnerstwa we wdrażaniu zachodnioeuropejskich standardów. Kto lepiej wypełnia założone cele, ten szybciej dochodzi do kolejnych szczebli integracji.
Szef MSZ Radosław Sikorski jest zdania, że kryzys w Unii może spowodować zmniejszenie siły przyciągania UE wobec wschodnich sąsiadów. Mimo, że Europa przoduje pod względem gospodarczym i standardów demokratycznych, to jej atrakcyjność dla naszych sąsiadów, może zdaniem szefa MSZ się zmniejszyć. Radosław Sikorski podkreślił, że kryzys w Europie ma znaczenie po części realne, ale też medialne. Jego zdaniem tzw. miękka siła UE ucierpiała w wyniku kryzysu. Dlatego, jego zdaniem aktualne jest pytanie o atrakcyjność Unii dla państw Europy wschodniej.
Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku wspólnie przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku Rada Europejska wyraziła jednogłośne poparcie dla tej inicjatywy. Do głównych celów Partnerstwa Wschodniego należą: doprowadzenie do ustanowienia politycznego stowarzyszenia, stworzenie pogłębionych i kompleksowych stref wolnego handlu państw partnerskich i postępująca liberalizacja reżimu wizowego. W oparciu o unijne wartości współpraca w ramach Partnerstwa ma się odbywać w takich dziedzinach jak: prawa człowieka, gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój, dobre zarządzanie i bezpieczeństwo energetyczne.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)