Pięciobój nowoczesny - mistrzostwa świata: Litwini najlepsi indywidualnie

0

pięciobój nowoczesny - mistrzostwa świata - Tajwan - Asadauskaite - Kinderis - Baranowski - Skarżyńska - Nowacka

Reprezentanci Litwy wywalczyli indywidualne tytuły mistrzów świata w pięcioboju nowoczesnym. Polacy zajęli odległe miejsca.

W Kaohsiung na Tajwanie wygrała mistrzyni olimpijska z Londynu, Laura Asadauskaite, która rewelacyjnie spisała się w ostatniej części rywalizacji - kombinacji - i dzięki temu zapewniła sobie końcowe zwycięstwo. Litwinka, która miała już w dorobku srebro i dwa brązowe medale mistrzostw świata, przystępowała do biegu przełajowego połączonego ze strzelaniem spoza czołowej "10". Ostatecznie zdobyła 5312 punktów.
Liderką po 3 częściach była Francuzka Elodie Clouvel, która zajęła 5. miejsce (5244 pkt.), a w kombinacji miała dopiero 18. wynik.
Wicemistrzynią świata została brązowa medalistka olimpijska z Londynu, Brazylijka Yane Marques (5292 pkt.), a trzecie miejsce zajęła również Litwinka, ale reprezentująca Rosję - Donata Rimšaite (5284 pkt.).
Aleksandra Skarżyńska była 22. (5008 pkt.), a Oktawia Nowacka - 27. (4932 pkt.).

W rywalizacji mężczyzn złoto wywalczył Justinas Kinderis, który zgromadził 5824 punkty. Litwin przystępował do kombinacji z drugiej pozycji; do prowadzącego obrońcy tytułu, Rosjanina Aleksandra Lesuna tracił 4 sekundy. Dalej byli Ukrainiec Dmytro Kirpulianski i Nick Woodbridge z Wielkiej Brytanii; obaj ze stratą 9 sekund.
Wszyscy czterej mieli odległe wyniki w kombinacji, a najlepiej wypadł w niej Kinderis, który ostatecznie o 20 punktów wyprzedził Woodbridge'a; Lesun zajął 3. miejsce z dorobkiem 5788 pkt. Jedyny Polak, który zakwalifikował się do głównej części mistrzostw, Maciej Baranowski, zajął 35. miejsce (5188 pkt.).