Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace nad nowelizacją ustawy dot. Rzecznika Praw Dziecka

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Dziecka będzie mógł skuteczniej występować w obronie dzieci, ktorych prawa są łamane. W ostatniej fazie prac jest nowelizacja rozszerzająca kompetencje rzecznika i określająca wymagania wobec osoby, która pełni tę funkcję.

Dziś połączone komisje sejmowe Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciły poprawki Senatu zakładające, że Rzecznik Praw Dziecka będzie mógł się zajmować tylko tymi postępowaniami o naruszenia praw dzieci, które są ścigane z urzędu.

Z powodów proceduralnych nie wpisano też do ustawy poprawek Senatu, które odnoszą się do występowania przez rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą konstytucyjną czy składania przez niego skargi kasacyjnej. Te regulacje według biura legislacyjnego Sejmu wymagają zmian w odpowiednich kodeksach.

Posłowie komisji zgodnie uznali, że te uprawnienia są bardzo potrzebne, jednak - aby były skuteczne - nie mogą być wprowadzone przez zmianę ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Jak powiedziała posłanka Teresa Wargocka z PiS - w tej sytuacji Senat powinien wystąpić z inicjatywą zmian kodeksowych rozszerzających uprawnienia rzecznika.

Sprawozadawczyni połączonych komisji, poseł Magdalena Kochan z PO powiedziała, że warto wprowadzić poprawki Senatu w osobnej nowelizacji, by nie opoźniać wprowadzenia ustawy rozszerzającej uprawnienia rzecznika, która jest już gotowa do przyjęcia.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla, że nowe uprawnienia są bardzo potrzebne, ale powinny być uwzględnione w ustawie budżetowej, bo oznaczają bardzo poważne zwiększenie obowiązków.

Według projektu ustawy budżetowej Rzecznik Praw Dziecka będzie miał zwiększony budżet tylko o 6 procent, tak jak większość urzędów centralnych.

Nowelizacja ustawy ma być głosowana w piątek. Prezydent ma miesiac na jej podpisanie. Jezeli zostanie przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta, zacznie obowiązywać w ciągu 2 tygodni.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)