Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Dzień Pamięci Starówki

0
Podziel się:

W stolicy uczczono pamięć kilkuset powstańców warszawskich, poległych w wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki 13 sierpnia 1944 roku. Każdego roku, 13. sierpnia mieszkańcy stolicy obchodzą Dzień Pamięci Starówki, wspominając poległych obrońców Warszawy.

Podczas ataku na barykadę na ulicy Podwale Niemcy zastosowali nową, nieznaną powstańcom broń - gąsiennicowy transporter materiałów wybuchowych. Pojazd ten przewoził 500 kilogramów ładunku w pojemniku zamocowanym na pancerzu. Powstańcy szczęśliwi z powodu zdobycia transportera, wprowadzili go w głąb polskich pozycji, gdzie doszło do eksplozji o olbrzymiej sile.

W miejscach pamięci narodowej na Starówce złożono kwiaty, następnie odbyła się msza w Archikatedrze świętego Jana w intencji ofiar wybuchu czołgu-pułapki oraz poległych powstańców.

Na Starówce, na ulicy Jana Kilińskiego, gdzie doszło do eksplozji, przed pamiątkowym kamieniem zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz stolicy i województwa mazowieckiego. Przyszli warszawiacy, między innymi rodziny powstańców. Andrzej Rekść-Raubo, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy AK, zna historię z przekazów rodzinnych - jak podkreśla - sam był za młody by walczyć w powstaniu, więć dzisiaj chce spałcić ten dług.

Pani Barbara Rumianek pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach powstańczych. Powstańcami warszawskimi byli jej ojciec, mąż i brat. Jej ojciec Marian Chrzanowski pseudonim "Bizon", z II kompanii Szarych Szeregów zginął z czwartego na piątego września, gdy Niemcy zbombardowali szpital PKO na ulicy Świetokrzyskiej.

Dzisiejsze obchody zakończył spektakl poezji i pieśni "Starówka 1944 - ta było..." w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego oraz Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)