0

Polski hymn zabrzmiał dzięki Tomaszowi Majewskiemu.

(PAP/EPA/KAY NIETFELD)

ac">fot: PAP/Jacek Kostrzewski[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] Zobacz zdjęcia z występu Majewskiego(http://www.money.pl/galeria/rzut;godny;zlota;pierwszego;zlota;dla;polski,galeria,1355,0.html)Polski hymn zabrzmiał dzięki Tomaszowi Majewskiemu. Rzucił kulą na 21 metrów 51 centymetrów.

Dzięki takiemu wynikowi poprawił ustalony rano w półfinale rekord życiowy aż o 47 centymetrów. Poranny rekord Majewski pobił już wcześniej - w trzecim podejściu w finale rzucił 21,21 metrów.

Drugie miejsce zajął Amerykanin Christian Cantwell, który uzyskał odległość 21,09 metrów. Ostatnie miejsce na podium zajął Białorusin Andriej Michniewicz z wynikiem 21,05 metrów.

Nadzieje na medal Tomasza Majewskiego rozbudziły jego świetne starty na zawodach poprzedzających igrzyska olimpijskie. Po porannych eliminacjach, które wygrał, rzucając 21,04 metra, zaczął być wymieniany jako pretendent do medalu.

Dziś nawiązał do sukcesów Władysława Komara i jego złotego medalu olimpijskiego z Monachium w 1972 roku. Uzyskał wynik lepszy od legendy polskiej lekkoatletyki o 33 centymetry. Tymczasem jeszcze dziś, przed eliminacjami, rekord życiowy Majewskiego wynosił 21,97 metra.

_ Majewski wcale faworytem nie był. Marzył o piątym miejscu. Mieli przecież wygrać Amerykanie: Hoffa lub Nelson. Ten ostatni miał najlepszy wynik ubiegłego sezonu. To miało być święto w USA - trzech zawodników w finale. Cały turniej był transmitowany na żywo, by Ameryka mogła oglądać swoje wielkie zwycięstwo _ - pisze z Pekinu na bblog.pl Cezary Łazarewicz, wysłannik _ Polityki _.

Dwie godziny przed Majewskim srebro zdobyli szpadziści. Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Robert Andrzejuk przegrali w finale z Francuzami 29:45. Brązowy medal zdobyli Włosi, którzy pokonali Chińczyków.

[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] Zobacz najlepsze dzisiejsze zdjęcia z Olimpiady(http://www.money.pl/galeria/najlepsze;zdjecia;z;7;dnia;olimpiady,galeria,1353,0.html) Najwięcej punktów zdobył dla naszej drużyny w olimpijskim finale Robert Andrzejuk - 12. Tomasz Motyka zdobył 11 punktów, a najsłabiej z Polaków spisał się Radosław Zawrotniak, który zaliczył jedynie 6 celnych trafień.

Dotychczas w Pekinie polscy szermierze w większości rozczarowywali. Najlepsze poza szpadzistami, 6. miejsce zajęła dotąd drużyna szablistek. Indywidualnie najlepiej spisał się jeden z dzisiejszych srebrnych medalistów - Radosław Zawrotniak - który zajął 7. pozycję.

Polska tym samym pojawiła się dziś w klasyfikacji medalowej. Zajmujemy 20 miejsce. Taką samą pozycję w tabeli ma Mongolia.