Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się Rok Polski w Izraelu

0
Podziel się:

W 140 wydarzeniach kulturalnych, w 80% koprodukcjach, uczestniczyło ponad 180 tysięcy widzów. Oznacza to, że co 20 dorosły Izraelczyk miał w ostatnim roku kontakt z polską kulturą.

Zaprezentowano, między innymi, retrospektywę filmów Krzysztofa Kieślowskiego, operę "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektakl "Dybuk" Krzysztofa Warlikowskiego, "Kosmos" Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Przed publicznością jerozolimską wystąpił chór Filharmonii Narodowej z Warszawy, a w Tel Awiwie odbył się festiwal współczesnej polskiej dramaturgii.

Rok Polski w Izraelu był wspólną inicjatywą ministerstw: kultury i spraw zagranicznych. Realizacji podjął się Instytut Adama Mickiewicza. Dyrektor Instytutu Paweł Potoroczyn podkreśla, że był to rok wyjątkowy: liczył więcej niż 12 miesięcy i, mimo oficjalnego finału, trwa nadal: na przykład w pierwszych dniach czerwca,na dziedzińcu Teatru Cameri, w stolicy Izraela, zostanie pokazany plenerowy spektakl "Makbet" Teatru Biuro Podróży. Będzie zaprezentowany w ramach festiwalu teatralnego na stulecie Tel Awiwu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)