Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

450 samorządów otrzyma certyfikaty "Przejrzysta Polska"

0
Podziel się:

17.2.Warszawa (PAP) - 450 samorządów otrzyma certyfikaty
"Przejrzysta Polska". Samorządy te wzięły udział w akcji pod tym
hasłem, której celem było m.in. wyeliminowanie korupcji. Samorządy
wykonały zadania odpowiadające sześciu zasadom dobrego rządzenia,
m.in. przejrzystości, przeciwdziałania korupcji, fachowości.

17.2.Warszawa (PAP) - 450 samorządów otrzyma certyfikaty "Przejrzysta Polska". Samorządy te wzięły udział w akcji pod tym hasłem, której celem było m.in. wyeliminowanie korupcji. Samorządy wykonały zadania odpowiadające sześciu zasadom dobrego rządzenia, m.in. przejrzystości, przeciwdziałania korupcji, fachowości.

"Spodziewanym efektem akcji jest utrwalenie pozytywnych zmian w samorządach, tak by stały się one widoczne dla mieszkańców" - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej Grażyna Kopińska z Fundacji im. S.Batorego.

Jak wyjaśnił szef projektu "Przejrzysta Polska" Michał Sołtysiak z "Gazety Wyborczej", udział w akcji polegał na zrealizowaniu w ciągu roku minimum 6 zdań obowiązkowych oraz dodatkowych. Przykładowe zadania to opracowanie kodeksu etycznego urzędnika i radnego, stworzenie mapy inicjatyw lokalnych, opracowanie materiału dla mieszkańców o strategii i budżecie gminy, przygotowanie przewodników po usługach świadczonych dla mieszkańców.

Ponadto udział w akcji zobowiązywał władze samorządowe do spotykania się z organizacjami samorządowymi oraz lokalnymi mediami i przedstawianie im postępów w realizacji zadań.

Zadania odpowiadały 6 zasadom dobrego rządzenia zaproponowanym przez Fundację S. Batorego: przejrzystości, przeciwdziałaniu korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności.

Do akcji na początku 2005 r. włączyło się 775 samorządów, ponad 30 proc. wszystkich, w tym prawie wszystkie duże miasta.

Jak poinformował zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Piotr Pacewicz, akcja przyczyniła się również do uruchomienia analogicznych programów na Ukrainie, w Gruzji, Azerbejdżanie i Bośni.

Organizatorzy akcji to "Gazeta Wyborcza", Fundacja Agory, Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. S. Batorego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Bank Światowy.

Konferencja podsumowująca akcję, podczas której zostaną rozdane certyfikaty, odbędzie się 4 marca. (PAP)

bpi/ dsr/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)