Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chile: Zakończył się szczyt CELAC-UE

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o udziale Sikorskiego
#

# dochodzi informacja o udziale Sikorskiego #

27.01. Santiago (PAP/AFP, Media) - W stolicy Chile Santiago zakończył się w niedzielę szczyt przywódców krajów Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Unii Europejskiej, dając "nową energię i nową iskrę" partnerstwu strategicznemu tych krajów.

"Nasze dyskusje dodały nowej energii i dały nową iskrę naszemu partnerstwu strategicznemu" - ocenił na uroczystości zakończenia szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W szczycie uczestniczyło około 60 przywódców i przedstawicieli rządów. Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

W jednogłośnie przyjętej deklaracji końcowej przywódcy ogłosili "nowy sojusz strategiczny" i zobowiązali się do promowania handlu i inwestycji między obu regionami, obiecując, że nie będą stosować protekcjonizmu.

UE pozostaje w krajach CELAC głównym inwestorem; w ostatniej dekadzie inwestowała tam przeciętnie 30 mld dolarów rocznie, co stanowi 42 proc. zagranicznych inwestycji w regionie.

W deklaracji końcowej wyrażono również krytykę trwającej od pół wieku blokady gospodarczej, finansowej i handlowej Kuby przez Stany Zjednoczone - podała kubańska agencja Prensa Latina. "Stanowczo odrzucamy wszelkie jednostronne środki przymusu o skutkach eksterytorialnych, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym i powszechnie akceptowanymi normami wolnego handlu" - głosi Deklaracja z Santiago.

Jak informuje w komunikacie MSZ, w przyjętym przez uczestników szczytu Planie Działania UE-CELAC zdefiniowano "konkretne obszary współpracy (m.in. nauka, badania, innowacje i technologia, zrównoważony rozwój, środowisko, zmiany klimatyczne, bioróżnorodność, migracje, spójność społeczna, równość płci), zakładane cele, narzędzia ich realizacji oraz spodziewane rezultaty".

Na marginesie szczytu minister Sikorski spotkał się z szefami dyplomacji Chile, Meksyku, Serbii i Wenezueli. Sikorski i chilijski minister Alfredo Moreno Charme podpisali m.in. porozumienie o dwustronnej współpracy obronnej oraz plan działań nadający nowe ramy współpracy Polski i Chile. Z kolei podczas spotkania szefa polskiego MSZ z wenezuelskim ministrem Eliasem Jauą podpisana została Ramowa Umowa o Współpracy, umożliwiająca pogłębienie relacji gospodarczych i handlowych między obu krajami - napisano w komunikacie MSZ.

Po zakończeniu szczytu, w niedzielę i poniedziałek, odbywa się szczyt przywódców samego CELAC, na którym Kuba oficjalnie obejmuje przewodniczenie temu blokowi państw.

CELAC, wspólnota powołana do życia w lutym 2010 roku, po raz pierwszy w dziejach Ameryki Łacińskiej i strefy Karaibów łączy we współpracy wszystkie 33 kraje regionu. Ta nowa wspólnota krajów tak różniących się między sobą, jak liberalne Chile, Meksyk i Kolumbia, etatystyczne Wenezuela i Kuba oraz centrolewicowe Brazylia i Argentyna, których gospodarka rozwija się w ostatnich latach szybciej niż europejska i amerykańska, umacnia również autonomię polityczną regionu. (PAP)

klm/ ksaj/

13086102 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)