Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Połączenie szpitali w Sieniawce i Zgorzelcu

0
Podziel się:

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie
Chorych w Sieniawce oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki
Zdrowotnej (SPZOZ) w Zgorzelcu zostaną połączone. Porozumienia w
tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele samorządu
województwa oraz powiatu zgorzeleckiego.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Sieniawce oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Zgorzelcu zostaną połączone. Porozumienia w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele samorządu województwa oraz powiatu zgorzeleckiego.

W szpitalu w Sieniawce znajduje się blisko 350 łóżek, placówka podlega urzędowi marszałkowskiemu. Natomiast organem założycielskim szpitala w Zgorzelcu, w którym jest 480 łóżek, jest powiat zgorzelecki.

Jak zapewnili sygnatariusze porozumienia, połączenie placówek nie będzie skutkowało likwidacjami miejsc dla pacjentów, ani zwolnieniami personelu. "Połączenie szpitali przyniesie zwiększenie oferty usług dla pacjentów, zgrupowanie specjalistów, a także racjonalizację bazy obiektów. Docelowo także liczymy na leczenie pacjentów z Niemiec, a może nawet z Czech" - powiedział na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Piotr Borys.

Po połączeniu nowa placówka przyjąć ma nazwę: Wielospecjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II SP ZOZ w Zgorzelcu. Na inwestycje związane ze stanem technicznym szpitali zarząd województwa przeznaczył 500 tys zł.

Przedstawiciele władz powiatu zgorzeleckiego powiedzieli, że dodatkowym powodem połączenia szpitali było niewykorzystanie miejsca i obiektów w Sieniawce. W związku z tym w szpitalu planowane jest zwiększenie oferty medycznej w placówce. "Być może powstanie tam apteka, potrzebny byłby także oddział detoks. Ale o tym wszystkim pomyślimy ewentualnie dopiero po remoncie" - powiedział członek zarządu powiatu zgorzeleckiego, Ireneusz Owsik.

Połączenie placówek jest elementem szerszego planu zarządu województwa dolnośląskiego, dotyczącego łączenia szpitali wojewódzkich i powiatowych. "Jest to racjonalizacja całego systemu opieki zdrowotnej. Łączymy, żeby lepiej zarządzać, negocjować też większe kontrakty z NFZ. Ponadto szpitale psychiatryczne częściowo przestały się rozwijać i to także chcemy zmieniać" - dodał Borys. (PAP)

iwe/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)