Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja i UNESCO potępiają talibów za wandalizm w Timbuktu

0
Podziel się:

Władze Francji potępiły w sobotę islamskich radykałów za akcję
niszczenia zabytkowych mauzoleów sufickich świętych w Timbuktu na północy Mali. UNESCO wezwało
malijskich talibów do zaprzestania aktów wandalizmu.

Władze Francji potępiły w sobotę islamskich radykałów za akcję niszczenia zabytkowych mauzoleów sufickich świętych w Timbuktu na północy Mali. UNESCO wezwało malijskich talibów do zaprzestania aktów wandalizmu.

"Systematyczne niszczenie miejsc skupienia i modlitwy, które od stuleci są częścią duszy tego wpływowego miasta, uważamy za postępowanie nie do przyjęcia" - czytamy w opublikowanym w sobotę oświadczeniu MSZ w Paryżu. Ministerstwo wezwało ekstremistów do natychmiastowego przerwania aktów przemocy i nietolerancji.

Sprzymierzeni z Al-Kaidą tuarescy radykałowie islamscy wzięli wzór z afgańskich talibów i zburzyli w sobotę co najmniej dwa mauzolea sufickich świętych uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Kultury. Grozili zburzeniem wszystkich 16 grobowców.

Dyrektor generalna UNESCO, była szefowa bułgarskiej dyplomacji Irina Bokowa, wezwała wszystkie strony konfliktu do zaprzestania "strasznych i nieodwracalnych" aktów wandalizmu. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że islamiści zniszczyli cztery grobowce.

Uzbrojeni w karabiny, ale także kilofy, łomy i łopaty malijscy talibowie zrównali wpierw z ziemią mauzoleum Sidiego Amara, sufickiego świętego męża, otaczanego największą czcią przez mieszkańców Timbuktu. Już w maju talibowie uszkodzili grobowiec. W sobotę zostały po nim już tylko ruiny.

Zaraz po tym talibowie zabrali się za burzenie kolejnego mauzoleum Sidiego Mochtara. "Jeszcze dziś zburzymy wszystkie mauzolea, wszystkie, co do jednego" - zapowiadał rzecznik malijskich talibów Sanda Ould Boumama. - Bóg jest tylko jeden. Oddawanie czci grobowcom jest grzechem. Muzułmanom nie wolno tego robić, a wszyscy jesteśmy muzułmanami".

Timbuktu, nazywane "miastem 333 świętych", sławne jest z grobowców i mauzoleów świętych sufickich mężów i uczonych, którzy żyli i działali tu w XIV i XV wieku, gdy miasto przeżywało swój złoty czas. Położone na skrzyżowaniu karawanowych szlaków, stało się opływającą w bogactwa saharyjską metropolią intelektualną i kupiecką wielkich imperiów Mali i Songhaj.

W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki Światowego Dziedzictwa Kultury. W zeszłym tygodniu UNESCO umieściło miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla zabytków.(PAP)

lep/ kar/

11743037 11742859 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)