Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Grocholewski laureatem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego

0
Podziel się:

Kardynał Zenon Grocholewski otrzymał w poniedziałek Nagrodę im. Ks. Idziego
Radziszewskiego za 2012 r. Nagrodę rokrocznie przyznaje Towarzystwo Naukowe Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego.

Kardynał Zenon Grocholewski otrzymał w poniedziałek Nagrodę im. Ks. Idziego Radziszewskiego za 2012 r. Nagrodę rokrocznie przyznaje Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego.

W laudacji ks. prof. Józef Krukowski powiedział, że nagroda dla kard. Grocholewskiego jest wyrazem uznania za jego wybitne osiągnięcia w pracy sądowniczej, administracyjnej i naukowej oraz wyrazem wdzięczności za jego wkład w rozwój edukacji katolickiej.

"Kardynał Grocholewski wyróżnia się oryginalnością i uniwersalnym wymiarem uprawiania nauki. Jego dorobek zasługuje na głębsze poznanie i na szersze oddziaływanie na mentalność współczesnych prawników, filozofów i teologów" - powiedział ks. prof. Krukowski.

Kard. Grocholewski przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1963 r. w katedrze poznańskiej. W 1983 r. został biskupem, od 1999 jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Kardynałem został w lutym 2001 r.

W 1972 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od października 1972 do listopada 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, spełniając w nim, w latach 1982-1998, urząd sekretarza, a w latach 1998-1999 prefekta.

Pełnił i pełni wiele funkcji w Kurii Rzymskiej m.in. w latach 1983-1985 był członkiem komisji studiującej wraz z papieżem projekt reformy Kurii Rzymskiej; w latach 1983-1999 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej Kurii Rzymskiej; w latach 1998-1999 - prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. Obecnie jest członkiem m.in. Kongregacji Biskupów, Papieskiej Rady do interpretacji Tekstów Legislacyjnych, Kongregacji Doktryny Wiary.

Opublikował kilkanaście książek. Jest też autorem licznych artykułów i recenzji w czasopismach specjalistycznych, w dziełach zbiorowych. Należy do redakcji kilku czasopism naukowych prawa kanonicznego. Jego artykuły i recenzje z dziedziny kanonicznego prawa procesowego i małżeńskiego, z dziedziny edukacji, publikacje popularno-naukowe, teksty o charakterze pastoralnym tłumaczone były na kilkanaście języków.

Kard. Grocholewski po odebraniu nagrody wygłosił wykład pt. "Umiłowanie Boga - najwyższą mądrością", w którym dużo uwagi poświęcił właściwemu rozumieniu pobożności - nie jako dewocji, ale postawy miłości do prawdy, do bliźniego i do Kościoła. "Umiłowanie i służba prawdzie jest równocześnie umiłowaniem i służbą prawdziwemu dobru człowieka" - powiedział.

Nagroda im. księdza Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora KUL, przyznawana jest od 1974 r. Wśród jej laureatów są m.in. prof. Władysław Tatarkiewicz, prof. Stefan Swieżawski, prof. Mieczysław Krąpiec, prof. Anna Świderkówna, prof. Michał Heller, prof. Marek Safjan, abp prof. Józef Życiński.

Towarzystwo naukowe KUL powstało w 1934 r. Zrzesza głównie pracowników naukowych tej uczelni i ma na celu wspieranie jej działalności naukowej poprzez organizowanie sympozjów i wykładów oraz publikowania dorobku naukowego. Dotychczas wydało ponad dwa tysiące różnych publikacji naukowych.(PAP)

ren/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)