Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE wkrótce ogłosi nominacje komisarzy z Bułgarii i Rumunii

0
Podziel się:

(o tekach dla nowych komisarzy, background o liczbie komisarzy i
przesłuchaniach w PE)

(o tekach dla nowych komisarzy, background o liczbie komisarzy i przesłuchaniach w PE)

25.10.Bruksela,Bukareszt (PAP) - Komisja Europejska poinformowała w środę, że wkrótce ogłosi nominacje na komisarzy z nowych państw UE - Bułgarii i Rumunii, tym samym do 27 zwiększając liczbę wszystkich komisarzy.

Rzeczniczka prasowa Komisji Pia Ahrenkilde Hansen komentując podane przez agencję Reutera nazwiska kandydatek na komisarzy - rumuńskiej minister sprawiedliwości Moniki Macovei i bułgarskiej minister ds. europejskich Megleny Kunewej - powiedziała, że zostały one przekazane przewodniczącemu Komisji Jose Manuelowi Barroso.

"Do tej pory prowadziliśmy konsultacje; oficjalne nominacje będą ogłoszone w najbliższej przyszłości" - powiedziała na konferencji prasowej Ahrenkilde Hansen. Odmówiła jednocześnie podania, za jakie sprawy będą odpowiedzialni nowi komisarze.

Źródła w KE nieoficjalnie powiedziały PAP, że najprawdopodobniej jeden z nich będzie się zajmować zdrowiem albo ochroną konsumentów. Ta teka zostanie utworzona w wyniku podziału obowiązków cypryjskiego komisarza Markosa Kyprianu, który obecnie odpowiada za zdrowie i ochronę konsumentów.

Drugiemu komisarzowi - mówią źródła PAP - najprawdopodobniej zostanie powierzone zupełnie nowe zadanie - wielojęzyczność w UE. Z jednej strony komisarz ten będzie opowiadał za promocję języków europejskich w Unii, z drugiej będzie kierował największym departamentem w Komisji Europejskiej, tj. departamentem tłumaczeń. Ale i tak - nie ukrywają źródła - będzie to zadanie bez porównania mniej prestiżowe niż np. budżet czy polityka regionalna UE.

Obecnie każdy kraj członkowski ma w KE jednego komisarza. Wcześniej, do czasu ostatniego rozszerzenia, w liczącej 15 członków UE było 20 komisarzy (po dwóch komisarzy miały bowiem duże kraje).

Dziś wielu komentatorów krytykuje zbyt rozbudowaną i tym samym mniej sprawną Komisję Europejską, w której komisarze mają coraz węższe specjalizacje.

By uniemożliwić niekończące się rozrastanie Komisji Europejskiej, Traktat Nicejski przewiduje, że "dopiero gdy Unia będzie się składała z co najmniej 27 członków, liczba komisarzy będzie mniejsza od liczby członków, komisarze zaś będą wybierani według systemu rotacji opartego na zasadzie równości".

To oznacza, że zanim UE przyjmie nowego członka, np. Chorwację, która planuje wejście do Unii już w 2009 roku, Komisja Europejska będzie musiała się zreformować i wówczas nie wszystkie kraje będą mieć w niej swoich reprezentantów.

Zgodnie z traktatami UE komisarze nie są jednak obrońcami interesów narodowych w Brukseli, ale działają na rzecz dobra ogólnoeuropejskiego.

Meglena Kunewa była w poprzednim i jest w obecnym rządzie ministrem ds. europejskich. Prowadziła od 2001 roku negocjacje o członkostwie Bułgarii w UE. Monica Macovei odniosła sukcesy w walce z korupcją w Rumunii.

Tymczasem premier Rumunii Calin Tariceanu poinformował w środę na posiedzeniu rządu, że na przyszłego komisarza z ramienia Rumunii został mianowany ekonomista, liberalny senator ormiańskiego pochodzenia Varujan Vosganian. Nominacja ta uzyskała akceptację prezydenta Traiana Basescu.

Na początku stycznia przyszłego roku odbędą się przesłuchania nowych komisarzy w Parlamencie Europejskim. Aprobata eurodeputowanych jest niezbędna, by nowi komisarze mogli rozpocząć pracę.

Bułgaria i Rumunia zostaną 1 stycznia 2007 roku nowymi członkami Unii Europejskiej.

Inga Czerny (PAP)

icz/ jo/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)