Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Włochy maja prawo wydalać zagrażających porządkowi imigrantów z UE

0
Podziel się:

Zgodnie z unijnym prawem Włochy mają prawo
wydalać innych obywateli UE, jeśli zagrażają oni porządkowi
publicznemu, ale muszą to być przypadki indywidualne, a wydalanym
trzeba zagwarantować prawo do odwołania - oświadczył w
poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej.

Zgodnie z unijnym prawem Włochy mają prawo wydalać innych obywateli UE, jeśli zagrażają oni porządkowi publicznemu, ale muszą to być przypadki indywidualne, a wydalanym trzeba zagwarantować prawo do odwołania - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej.

"Każde wydalenie musi być rozpatrzone i umotywowane indywidualnie, z zachowaniem prawa do odwołania na drodze sądowej. Wydalenia grupowe są zakazane" - powiedział rzecznik komisarza ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattiniego, Friso Roscam Abbing.

Powołując się na unijną dyrektywę z 2004 roku o swobodnym przemieszczaniu się i pobycie na terenie UE, Abbing zastrzegł, że "swoboda przemieszczania w UE musi być zagwarantowana, ale unijne prawo pozwala na podejmowanie działań wobec jednostek, które zagrażają bezpieczeństwu".

W reakcji na przyjęty w trybie pilnym dekret włoskiego rządu pozwalający na wydalanie imigrantów, których uznano za niebezpiecznych, Abbing zastrzegł, że KE nie zna jeszcze szczegółów tego dekretu i zostawia sobie prawo jego oceny na później.

Na mocy dekretu, który jest reakcją na falę przestępstw z udziałem imigrantów z Rumunii, do niedzieli wydalono już z Włoch około 20 Rumunów.

Rumunia jest członkiem UE od stycznia 2007 i jej obywatele objęci są swobodą przemieszczania się po UE, w tym do Włoch, choć tymczasowo bez prawa do pracy w tym kraju. Szacuje się, że społeczność rumuńska we Włoszech liczy 550 tys. osób.

Zgodnie z unijną dyrektywą z 2004 roku obywatele państw członkowskich maja prawo do swobodnego pobytu na terenie innego kraju UE przez 90 dni. Potem muszą wystąpić o kartę pobytu, której przyznanie uwarunkowane jest udowodnieniem posiadania wystarczających na utrzymanie środków finansowych bądź stałych dochodów oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Kraj członkowski może "ograniczyć swobodę pobytu" osób niespełniających tych warunków lub "stanowiących realne i wystarczające zagrażające bezpieczeństwa i porządku publicznego albo zdrowia publicznego" - cytował unijne prawo Abbing.

Włochy borykają się z falą przestępstw z udziałem rumuńskich imigrantów, mieszkających w nielegalnych obozowiskach na obrzeżach miast. Władze wzywane są do ukrócenia tego zjawiska. Doszło do chuligańskich ataków na imigrantów z Rumunii.

Opinię publiczną wzburzyło okrutne morderstwo mieszkanki Rzymu, żony funkcjonariusza włoskiej marynarki wojennej, o które podejrzewa się rumuńskiego Roma. W czasie jej pogrzebu w sobotę niektórzy Włosi wznosili antyrumuńskie hasła; nie brakowało nawet nawoływań do kary śmierci dla 24-letniego napastnika.

Na mocy wydanego przez rząd dekretu prefekci poszczególnych miast zyskali prawo do wydalania z Włoch obywateli państw Unii Europejskiej ze względów - jak to ujęto - "bezpieczeństwa publicznego".

Dekret skrytykował prezydent Rumunii Traian Basescu.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/

16:19 07/11/05

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)