Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: warto podjąć się trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia

0
Podziel się:

Z dużą cierpliwością będę tłumaczyć wszystkim oponentom, że warto podjąć
się bardzo trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia - powiedziała w niedzielę minister zdrowia Ewa
Kopacz, pytana o to, czy będzie walczyć w Sejmie o przyjęcie pakietu ustaw zdrowotnych.

Z dużą cierpliwością będę tłumaczyć wszystkim oponentom, że warto podjąć się bardzo trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia - powiedziała w niedzielę minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o to, czy będzie walczyć w Sejmie o przyjęcie pakietu ustaw zdrowotnych.

"Nie traktowałabym tego w charakterze walki, choć, jak państwo mnie znacie, nie ustępuję, kiedy głęboko wierzę w to, co chcę zrobić" - powiedziała Kopacz podczas konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Transplantacji.

"Mam ku temu pełne przesłanki, opieram się na opiniach ekspertów, z którymi współpracowałam i dlatego na pewno z dużą cierpliwością będę tłumaczyć wszystkim oponentom, że warto podjąć się bardzo trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia, która będzie trwała przez lata" - podkreśliła.

Jak dodała, ci, "którzy dzisiaj tylko i wyłącznie ograniczają się do krytyki tego projektu, tych ustaw", będą zaproszeni do tego, żeby "po pierwsze przeczytali, po drugie zrozumieli, a po trzecie - wspierali tam, gdzie to jest słuszne".

Rządowe projekty ustaw zdrowotnych znalazły się w porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Zgodnie z ich założeniami samorządy nieprzekształcające szpitali w spółki będą musiały pokryć ich zadłużenie. Wprowadzone zostaną też stałe marże i ceny leków refundowanych, a odszkodowania za błędy medyczne będzie można uzyskać poza drogą sądową, co ma umożliwić szybsze ich dochodzenie.

Zlikwidowany zostałby Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, a także staż lekarski. W ocenie MZ jest to niezbędne ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego oraz z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada z kolei możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. (PAP)

mca/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)