Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie poszukuje firmy, która przez dekadę będzie obsługiwać i administrować pierwszym w mieście zbiorczym punktem gromadzenia odpadów, tzw. lamusownią.
Budowa punktu ruszyła wiosną 2010 r., a rozpoczęcie działalności planowane jest w kwietniu tego roku. Lamusownia będzie czynna przez cały rok, pracować ma tam co najmniej czterech pracowników.
Inwestycja, wzorowana na obiektach działających w Europie zachodniej, będzie kosztowała ok. 6,5 mln zł. Dofinansowywana jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Powstaje ona przy ulicy Nowohuckiej na peryferiach miasta.
Lamusownia to miejsce czasowego magazynowania odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłych koszy. Przewiduje się gromadzenie w niej 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD, meble.
Przewiduje się także specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne - świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje. Ten rodzaj odpadów będzie gromadzony w specjalistycznych beczkach i kontenerach w budynku. Pozostałe odpady składowane będą w kontenerach znajdujących się pod zadaszoną rampą. Wypełnione kontenery wywożone będą do specjalistycznych instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Według prognoz ZIKiT, zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie miasta powinno powstać około ośmiu zbiorczych punktów gromadzenia odpadów. (PAP)
rgr/ amac/ gma/