Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Tablica na pierwszej siedzibie małopolskiej Solidarności

0
Podziel się:

Tablicę, upamiętniającą pierwszą siedzibę Międzyzakładowego Komitetu
Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Małopolsce, odsłonięto w niedzielę w Krakowie przy ul.
Karmelickiej 16. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Maj '77.

Tablicę, upamiętniającą pierwszą siedzibę Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Małopolsce, odsłonięto w niedzielę w Krakowie przy ul. Karmelickiej 16. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Maj '77.

Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" został założony 15 września 1980 roku w sali teatralnej Huty im. Lenina podczas spotkania przedstawicieli 69 zakładów pracy Krakowa i Nowej Huty. 18 września MKZ otrzymał od przewodniczącego Rady Narodowej m. Krakowa lokal na siedzibę przy ul. Karmelickiej 16.

"Ten lokal mieścił się tutaj na I piętrze, to było kilka pokoi w amfiladzie, gdzie MKZ obradował, ale w zasadzie to była taka nieustanna atmosfera zakładania kół Solidarności, interwencji tam, gdzie nie chciano ich założyć, bo sama Solidarność nie spadła nam z nieba, trzeba była ją wykuć siłą porozumień gdańskich i egzekwowania ich" - powiedział podczas odsłonięcia tablicy europoseł Bogusław Sonik, prezes Stowarzyszenia Maj '77.

"Naszym zadaniem jest kultywowanie pamięci historycznej o tym, co się zdarzyło wtedy w Krakowie, w Małopolsce. Chciałbym, aby powstały opracowania, które by opisywały te historię. Mamy kolejne zadanie przed sobą" - powiedział Sonik do zebranych członków MKZ.

Jak podkreślił, Stowarzyszenie Maj '77, które ufundowało tablicę, gromadzi członków założycieli i sympatyków Studenckiego Komitetu Solidarności. "Przypomnę, że to w Krakowie to słowo +solidarność+ pojawiło się na sztandarach niezależnego ruchu studenckiego i 3 lata później zrobiło karierę w Polsce i w świecie" - podkreślił Sonik.

Członek ówczesnego MKZ, późniejszy prezydent Krakowa Józef Lassota zwrócił uwagę na 10 mln członków Solidarności, którzy tworzyli jej potęgę. "Myślę, że naszym obowiązkiem jest pokazywanie również tych szeregowych działaczy, którzy z nami byli, bo bez nich np. ten 17-osobowy skład MKZ-u nic by nie zrobił" - powiedział Lassota.

Po odsłonięciu tablicy dawni działacze Solidarności przeszli na plac Szczepański, gdzie uczestniczyli w otwarciu wystawy "Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie". Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 30. rocznicy powstania NZS. (PAP)

hp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)