Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowiecki: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to kapitał

0
Podziel się:

Wymiana i współpraca młodzieży z Polski i Niemiec, jakie miały miejsce w
ciągu 20 lat istnienia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży to kapitał nie do przecenienia -
uważa były premier Tadeusz Mazowiecki. Mówił o tym na uroczystości w okazji jubileuszu PNWM.

Wymiana i współpraca młodzieży z Polski i Niemiec, jakie miały miejsce w ciągu 20 lat istnienia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży to kapitał nie do przecenienia - uważa były premier Tadeusz Mazowiecki. Mówił o tym na uroczystości w okazji jubileuszu PNWM.

Podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie, Mazowiecki wspominał jak wspólnie z ówczesnym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem rozmawiali o idei stworzenia forum wzajemnego poznania i dialogu młodzieży z obu krajów.

"Pamiętam jak w listopadzie 1989 r. w bardzo zimny dzień wraz z kanclerzem Helmutem Kohlem chodziliśmy w Krzyżowej i rozmawialiśmy. Snuliśmy plany współpracy polsko-niemieckiej. Pamiętam, że nam obu sprawa współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej bardzo leżała na sercu. Znalazło się to już wtedy we wspólnym oświadczeniu. Oświadczeniu, które stało się podstawą do uregulowania tej kwestii w traktacie" - przypomniał Mazowiecki.

Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła wówczas idei "o której wtedy można było wtedy marzyć", "Nie wiedzieliśmy czy się ona sprawdzi, marzyliśmy o tym, a idea sprawdziła się obustronnie" - powiedział Mazowiecki. "To bardzo udana inwestycja w rozwój polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Sąsiedztwo, współpraca i pojednanie to coś, co trudno było budować, a łatwo jest psuć. Strzeżmy się tych, co ją psują i wspierajmy tych, co ją wspierają. We wzajemnej opinii niemieckiej i polskiej w ciągu tych 20 lat bardzo dużo się zmieniło; współpraca i wymiana młodzieży ma w tym duży wkład" - ocenił.

Jak mówił, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży stworzyła ogromny kapitał społeczny, który dalej promieniuje.

O tym, jak ważny jest to kapitał, napisał do uczestników jubileuszowego spotkania premier Donald Tusk w specjalnym liście. "Nie sposób przecenić wspólne doświadczenia, które wy młodzi Polacy i Niemcy zdobywacie dzięki wsparciu i zaangażowaniu animatorów dialogu polsko-niemieckiego. Raz zdobyte doświadczenia trwale cementują zawarte przez was znajomości i powstałe przyjaźnie" - zaznaczył b. premier. Życzył zebranym sukcesów w dalszej pracy.

O konieczności dalszej pracy na rzecz kontaktów wzajemnych polsko-niemieckich, a także przenoszeniu doświadczeń z nich na kontakty z sąsiadami na Wschodzie mówił wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski.

Z kolei Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych, zwróciła uwagę na wagę bezpośrednich spotkań młodzieży, które powinny być wspierane innymi formami kontaktów, ale nie przez nie zastępowanymi.

"Jestem mocno przekonany, że te 20 lat to dopiero początek" - powiedział dziennikarzom dyrektor PNWM ze strony polskiej Paweł Moras. Przypomniał, że Polsko-Francuska Współpraca Młodzieży, na której wzorowana była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży działa już ponad 50 lat.

"Jak ważny jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży niech świadczy to, że w tym czasie ponad dwa miliony młodych Polaków i Niemców wzięło udział w ponad 50 tys. projektach, które finansowaliśmy lub współfinansowaliśmy. Gdybyśmy mieli więcej środków, moglibyśmy więcej projektów wesprzeć. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne" - poinformował. Dodał, że tylko połowa projektów wspieranych to projekty szkolne, reszta to projekty zgłaszane przez organizacje pozarządowe.

Poolsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Das Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Działalność PNWM finansują po połowie oba rządy - polski i niemiecki. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)