Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Czechy popierają Polskę w sprawie systemu głosowania w UE

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź wicepremiera Vondry dla PAP)

(dochodzi wypowiedź wicepremiera Vondry dla PAP)

22.5.Berlin (PAP) - W sporze o unijną konstytucję, Czechy popierają polski postulat zmiany ustalonego w obecnej wersji Traktatu Konstytucyjnego systemu głosowania w Unii Europejskiej. Czeski wicepremier Alexandr Vondra potwierdził we wtorek w Berlinie w rozmowie z PAP informację podaną przez agencję dpa.

"Tak, popieramy" - odpowiedział Vondra na pytanie, czy Czechy popierają polską propozycję zmiany systemu głosowania.

"Polska propozycja, nazywana +ideą jagiellońską+, zasługuje z dwóch powodów na naszą sympatię. Jest bardziej sprawiedliwa, jeżeli weźmiemy pod uwagę potrzebę równowagi między reprezentacją państw a reprezentacją populacji Wspólnoty. Jest w dodatku bardziej korzystna dla nas niż obecna propozycja" - wyjaśnił czeski polityk.

Vondra zastrzegł, że Niemcy "nie wykazują entuzjazmu" dla ewentualności ponownej dyskusji na ten temat, uważając, że jest to część konstytucji, której nie można zmieniać. "Zobaczymy, to dopiero początek drogi" - odparł wicepremier, poproszony o ocenę szans na sukces w zabiegach o zmianę konstytucji. "Polska propozycja jest logiczna i byłbym bardzo zadowolony, gdyby spotkała się z pozytywną odpowiedzią" - podkreślił.

"Gramy mecz kilkoma piłkami na raz" - powiedział Vondra podkreślając, że czeskie postulaty zmian nie ograniczają się do systemu głosowania. Praga domaga się silniejszej kontroli przez narodowe parlamenty decyzji podejmowanych w Brukseli. Ponadto należy umożliwić państwom narodowym odbieranie Unii kompetencji. Praga oczekuje w tym punkcie poparcia Niemiec ze względu na toczącą się tam dyskusję o zwiększeniu wpływu niemieckich krajów związkowych na sprawy unijne - wyjaśnił czeski polityk w wypowiedzi dla dpa.

Vondra rozmawiał w stolicy Niemiec z przedstawicielami urzędu kanclerskiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W połowie czerwca do Berlina przyjedzie czeski premier Mirek Topolanek. Przewodniczące obecnie UE Niemcy prowadzą konsultacje z pozostałymi krajami Wspólnoty przed czerwcowym szczytem Unii w Brukseli, na którym mają przedstawić plan dalszych działań zmierzających do rozwiązania problemu konstytucji. Jak zaznacza agencja dpa, Czech należą obok Polski, Holandii i Wielkiej Brytanii do grupy państw, które dążą do większych zmian obecnego Traktatu Konstytucyjnego.

Niemcy sprzeciwiają się zmianie systemu głosowania. Zgodnie z obecną wersją Traktatu Konstytucyjnego, decyzja zostaje podjęta, gdy poprze ją 55 proc. krajów reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności Wspólnoty. Polska proponuje, by wielkość populacji zastąpić pierwiastkiem kwadratowym z tej liczby. Na tej zmianie zyskałyby głównie kraje średniej wielkości - w tym Polska, Hiszpania, Rumunia i Holandia.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)