Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

0
Podziel się:

Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski znaleźli się m.in. w gronie
nominowanych do Literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Laureata wyłoni głosowanie
podczas tegorocznego Polconu, który odbędzie się w sierpniu w Cieszynie.

Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski znaleźli się m.in. w gronie nominowanych do Literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Laureata wyłoni głosowanie podczas tegorocznego Polconu, który odbędzie się w sierpniu w Cieszynie.

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla zdobyli autorzy pięciu powieści i trzech opowiadań z dziedziny fantastyki - poinformował w sobotę PAP Tomasz Brzozowski, reprezentujący Fandom Polski, który tę nagrodę przyznaje.

Anna Brzezińska uzyskała nominację za powieść "Letni deszcz. Sztylet" (Agencja Wydawnicza RUNA); Jacek Dukaj za powieść "Wroniec" (Wydawnictwo Literackie); Maciej Guzek - za "Trzeci Świat" (Agencja Wydawnicza RUNA); Anna Kańtoch za "Przedksiężycowi", Tom 1 (Fabryka Słów) oraz Łukasz Orbitowski za "Święty Wrocław" (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii opowiadania nominowano: Jakuba Małeckiego, autora opowiadania "Za godzinę powinna tu być"; Łukasza Orbitowskiego za "Głowę węża" oraz Roberta M. Wegnera za "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami".

Jak poinformowali organizatorzy, tegorocznych laureatów poznamy 28 sierpnia w Cieszynie podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2010, w tym roku połączonego z Parconem i Euroconem pod nazwą Tricon.

Literacka Nagroda im. Janusza A. Zajdla to coroczna nagroda w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do nagrody. Spośród nich uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru laureatów.

Anna Brzezińska debiutowała opowiadaniem "A kochał ją, że strach", które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, babunia Jagódka - postać wysoce kontrowersyjna, lecz ciesząca się sympatią czytelników. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorze "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny". Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu. W latach 1999 i 2000 wydała dwie części sagi o zbóju Twardokęsku: "Zbójecki gościniec" i "Żmijowa harfa", a w roku 2006 kontynuowała cykl, wydając "Letni deszcz. Kielich". W roku ubiegłym ukazała się ostatnia część cyklu "Letni deszcz. Sztylet". Nominacja za tę powieść jest trzynastą nominacją pisarki, która trzykrotnie została laureatką nagrody.

Jacek Dukaj debiutował w wieku 16 lat opowiadaniem "Złota Galera". Później publikował opowiadania i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction. W ubiegłych latach utwory Jacka Dukaja pięciokrotnie zdobyły nagrodę, a dziewięciokrotnie były do niej nominowane.

Maciej Guzek ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jego opowiadania ukazały się m.in. w "Science Fiction", "Nowej Fantastyce". Na swoim koncie ma kilka opowiadań i jeden zbiór. Nominowany "Trzeci świat" jest pierwszą powieścią autora i czwartą nominacją do nagrody.

Anna Kańtoch studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała powieścią "Miasto w zieleni i błękicie" oraz - w czasopiśmie "Science Fiction" - opowiadaniem "Diabeł na wieży", którego bohaterem jest Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. W roku ubiegłym otrzymała nagrodę za "Świat Dantego".

Jakub Małecki ukończył studia ekonomiczne. Debiutował na łamach "Science Fiction" opowiadaniem "Dłonie" W sumie w dorobku ma ok. dziesięciu opowiadań, dwie powieści grozy oraz zbiór opowiadań. Nominowane do Nagrody opowiadanie pochodzi ze zbioru "Zaksięgowani".

Łukasz Orbitowski jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze prozę przepełnioną atmosferą grozy i zaświatów. Autor m.in. książek: "Złe wybrzeża", "Szeroki, głęboki, wymalować wszystko", "Wigilijne psy", "Pies i klecha" "Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat". Laureat nagrody miasta Krakowa w 2002 r. Za powieść "Tracę ciepło", której akcja rozgrywa się na krakowskim Kazimierzu, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca i nominację do Nagrody. W tym roku autor zdobył nominacje w obu kategoriach.

Robert M. Wegner mieszka na Śląsku. Debiutował w 2002 r. w "Science Fiction" opowiadaniem "Ostatni lot Nocnego Kowboja". Zbiór opowiadań "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe", z którego pochodzi nominowany utwór, jest debiutem książkowym autora.

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii "Powieść" - jak podają organizatorzy - znalazło się pięćdziesiąt tekstów czterdziestu trzech autorów opublikowanych przez czternaście różnych wydawnictw.

Natomiast, w kategorii "Opowiadanie" zgłoszono sto trzydzieści dwa utwory. Były to teksty sześćdziesięciu pięciu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w sześciu czasopismach oraz w dwudziestu trzech antologiach i zbiorach opowiadań.(PAP)

abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)