Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie biura Europejskiego Kongresu Żydów w Brukseli

0
Podziel się:

Z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego
Komisji Europejskiej, Europejski Kongres Żydów (EKŻ) uroczyście otworzył w środę swoje biuro w
Brukseli, by móc bezpośrednio lobbować w sprawach interesujących wspólnotę żydowską w unijnych
instytucjach.

Z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Komisji Europejskiej, Europejski Kongres Żydów (EKŻ) uroczyście otworzył w środę swoje biuro w Brukseli, by móc bezpośrednio lobbować w sprawach interesujących wspólnotę żydowską w unijnych instytucjach.

"Otwarcie biura w Brukseli pokazuje przywiązanie EKŻ do Unii Europejskiej i roli, jaką wspólnota żydowska chciałaby odgrywać w nowej Europie" - oświadczył przewodniczący tej organizacji Mosze Kantor. Wśród interesujących go tematów wymienił zagrożenie ze strony Iranu kontynuującego prace nad programem nuklearnym, konflikt bliskowschodni i stosunki UE-Izrael oraz walkę z antysemityzmem czy też tzw. kłamstwem oświęcimskim.

Europejski Kongres Żydów to organizacja założona w 1986 r., skupiająca żydowskie wspólnoty z całej Europy. Ma siedzibę w Paryżu i dotąd nie posiadała stałego przedstawicielstwa w Brukseli, choć w ostatnich latach nasiliły się kontakty EKŻ z unijnymi przywódcami.

"Na szczeblu europejskim była całkowita próżnia i uznaliśmy, że jest potrzeba silnego lobby, by blisko współpracować z instytucjami UE. To jest łatwiejsze, jeśli ma się siedzibę w Brukseli" - tłumaczyła izraelskiej prasie Raya Kalenova, która ma prowadzić nowe biuro. Zapowiedziała walkę z antysemityzmem poprzez "promocję tolerancji, pojednania i dialogu międzywyznaniowego" i ścisłą współpracę w tej sprawie z unijną Agencją Praw Podstawowych.

Z zapowiedzi współpracy "w duchu otwartego dialogu między przyjaciółmi" cieszył się przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. "Otwarcie biura to znaczący krok. Dowiedliście już, że jesteście godnym zaufania partnerem dla naszej instytucji, i wiem, że tak będzie w przyszłości" - powiedział. Podkreślił, że on sam jest osobiście przywiązany do promocji tolerancji i pojednania, a także walki z antysemityzmem i wszelkimi formami dyskryminacji rasowej albo religijnej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że jedną z podstawowych wyznawanych przez UE wartości jest wolność, której ucieleśnieniem był zmarły niedawno Marek Edelman. "Polsko-żydowski bohater II wojny światowej poprowadził desperackie powstanie w getcie warszawskim (...) a po wyjściu z piekła Zagłady odegrał aktywną rolę w przywróceniu Polsce demokracji" - powiedział Barroso.

Oddał też hołd "wspólnotom żydowskim, które odegrały rolę w budowaniu Europy, wnosząc do europejskiego projektu ideały sprawiedliwości i pokoju". "Europa nie może zapominać o swoich korzeniach" - zaapelował.

By podkreślić wagę żydowskiej obecności w Brukseli jako stolicy Unii Europejskiej, w ubiegłym roku główna brukselska synagoga została wyniesiona do rangi Wielkiej Synagogi Europy.

Społeczność żydowska w Belgii liczy obecnie ok. 40 tys. osób i należy do najliczniejszych w Europie (przed II wojną światową była ponad dwukrotnie większa). Głównym ośrodkiem pozostaje Antwerpia, jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie jidysz jest wciąż dla wielu Żydów pierwszym językiem mówionym.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)