Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS popiera działania resortu kultury w sferze pozyskiwania funduszy europejskich

0
Podziel się:

Poparcie klubu parlamentarnego PiS dla
pozyskiwania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
funduszy europejskich na kulturę zadeklarowali w poniedziałek w
Sejmie posłanka Izabela Kloc i przewodniczący sejmowej Komisji
Kultury i Środków Przekazu Jan Ołdakowski.

Poparcie klubu parlamentarnego PiS dla pozyskiwania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego funduszy europejskich na kulturę zadeklarowali w poniedziałek w Sejmie posłanka Izabela Kloc i przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Ołdakowski.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zapewnił, że kultura jest jednym z najlepiej przygotowanych sektorów do wykorzystania unijnych środków. Podkreślił, że ministerstwo szczególną rolę przywiązuje do ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. W tej dziedzinie pula środków unijnych na lata 2007- 13, z których finansowane mają być duże inwestycje infrastrukturalne, to ponad 490 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Jeśli do tego dodamy 86 mln wkładu własnego, to na inwestycje mamy aż 576 mln euro" - wyliczył Ujazdowski.

Zapowiedział sfinansowanie remontów "wielkich obiektów kulturalnych" i powstanie całkiem nowych placówek.

Projekty, które zostaną sfinansowane z funduszy europejskich, to m.in. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, nowoczesna sala koncertowa we Wrocławiu, przekształcenie starych budynków fabrycznych w Łodzi w nowoczesne centrum kultury, rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie, zbudowanie siedziby Muzeum Historii Polski. Pieniądze ma również otrzymać Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ujazdowski podkreślił, że "zakłada mocniejszą opiekę nad tą placówką" i dlatego muzeum zostało wpisane na tzw. listę preferencyjną. "Projekt nie staje więc do konkursu o dofinansowanie i jest projektem preferowanym" - podkreślił. Zastrzegł jednak, że jeżeli procedury konkursowe związane z Muzeum Sztuki Nowoczesnej będą się nadal przedłużały, to projekt ten "przestanie być na liście preferencyjnej".

Chodzi o kontrowersje związane z wynikami międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej gmachu Muzeum, ogłoszonymi 18 lutego. Zwyciężyła praca architekta Christiana Kereza z Zurichu.

Z werdyktem jury konkursu nie zgodził się dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Tadeusz Zielniewicz i w miniony czwartek zrezygnował ze stanowiska. Oświadczył, że rozpoczyna "otwartą walkę o projekt, który otrzymał wyróżnienie specjalne" - czyli o pracę fińsko- polskiej grupy architektów. Jego zdaniem, ten właśnie projekt powinien zostać zrealizowany w Warszawie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oświadczył tego samego dnia, że "jest gotowy do podjęcia działań na rzecz znalezienia dobrego rozwiązania sporu".

Rada Programowa Muzeum w przesłanym PAP w sobotę komunikacie poinformowała, że "rozumie i popiera stanowisko dyrektora Tadeusza Zielniewicza". Zwróciła się też do ministra Ujazdowskiego o "podjęcie negocjacji z prezydentem Warszawy w celu odstąpienia od realizacji tego projektu i mediację w sprawie przyjęcia innej koncepcji architektonicznej".(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)