Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKPP "Lewiatan": dobrej sytuacji w gospodarce nie można przypisać rządowi Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Obecnej dobrej sytuacji w gospodarce nie
można przypisać rządowi Jarosława Kaczyńskiego. Efekty jego
działań lub zaniechań będą bowiem widoczne dopiero za 2-3 lata -
uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP)
"Lewiatan".

*Obecnej dobrej sytuacji w gospodarce nie można przypisać rządowi Jarosława Kaczyńskiego. Efekty jego działań lub zaniechań będą bowiem widoczne dopiero za 2-3 lata - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan". *

Oceniając rok rządów gabinetu J.Kaczyńskiego, eksperci z PKPP "Lewiatan" podkreślili w czwartkowym komentarzu, że rząd nie wykorzystuje dobrej koniunktury gospodarczej do reformy finansów publicznych. Zdaniem ekspertów, utrzymywanie kotwicy budżetowej (deficytu) na poziomie 30 mld zł nie daje szans na zrównoważenie finansów publicznych.

"Jest projekt ustawy o konsolidacji finansów, ale została zmieniona struktura wydatków publicznych. Nie ograniczono transferów dochodowych, które sprzyjają deaktywizacji zawodowej Polaków. Nie zreformowano KRUS. Budżet państwa nie jest prorozwojowy. Nie wyznaczono daty wejścia do Polski do strefy euro" - uważają pracodawcy z PKPP "Lewiatan".

Według nich, nie można jednoznacznie ocenić polityki podatkowej. Pozytywne jest np. zniesienie podatku od spadków i darowizn w pierwszej linii czy odmrożenie progów podatkowych, ale niepokój budzi chęć podniesienia podatków dla najbogatszych. Rząd nie uprościł ustawy o VAT, ordynacji podatkowej, a postępy w informatyzacji systemu podatkowego są znikome, ocenili eksperci Lewiatana.

Jako znikomy ocenili postęp w budowie infrastruktury drogowej. Nadal mała jest podaż terenów pod budownictwo mieszkaniowe, wciąż nie ma nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W praktyce nie uruchomiono partnerstwa publiczno- prywatnego, uważają przedsiębiorcy.

Jak wskazali, nie rozwiązane pozostają problemy dotyczące rynku pracy. Nadal brakuje fachowców, szczególnie w budownictwie. Nie uelastyczniono rozliczania czasu pracy. Choć rząd obniżył wysokość składki rentowej, to jednocześnie nie ograniczył wydatków na wcześniejsze emerytury czy nie doprowadził do zwiększenia udziału rolników w finansowaniu własnych emerytur, podkreślają eksperci PKPP "Lewiatan". Pozytywnie ocenili zaś inicjatywę rządu dotycząca uregulowania telepracy.

Oceniając politykę gospodarczą eksperci zwrócili uwagę, że rząd nie dokonał postępu w zakresie dywersyfikacji źródeł energii. Nie został uruchomiony - jak zapowiadał premier w swoim expose - rozwój energetyki atomowej, nie zmniejszyło się znaczenia węgla kamiennego jako źródła energii. Ciągle brakuje regulacji zapewniającej polskiej gospodarce dobrą promocję, nie ma klarownego programu przygotowań do Euro 2012 - uważają pracodawcy PKPP "Lewiatan".

Ich zdaniem, postępy w prywatyzacji są znikome, a jednocześnie spółki należące do Skarbu Państwa albo z jego dominującym udziałem są źle zarządzane.

Zastrzeżenia przedsiębiorców budzi także dialog społeczny, czego efektem są np. strajki w służbie zdrowia.

Organizacja ocenia też, że zdecydowanie lepiej wygląda współpraca środowisk przedsiębiorców z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Dzięki tej współpracy uproszczono procedury pozyskiwania środków unijnych, a konsultacje programów dla nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013 są rzetelne i konstruktywne. (PAP)

awy/ mskr/ mhr/

gospodarka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)