Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po raz trzeci w Pałacu Prezydenckim zapłonęły chanukowe świece

0
Podziel się:

Z okazji żydowskiego święta Chanuka w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęły
we wtorek świeczki umieszczone w ośmioramiennym świeczniku zwanym chanukija. Pierwszą zapaliła
prezydentowa Maria Kaczyńska. W imieniu prezydenta wręczone zostały także ordery i odznaczenia
państwowe, m.in. za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce.

Z okazji żydowskiego święta Chanuka w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęły we wtorek świeczki umieszczone w ośmioramiennym świeczniku zwanym chanukija. Pierwszą zapaliła prezydentowa Maria Kaczyńska. W imieniu prezydenta wręczone zostały także ordery i odznaczenia państwowe, m.in. za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce.

Minister w kancelarii prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka przypomniała, że tradycję zapalania świec chanukowych przez głowę państwa zainicjował trzy lata temu prezydent Lech Kaczyński. "Dwukrotnie uroczystość odbywała się tutaj, a w ubiegłym roku - co było wydarzeniem niezwykle ważnym i historycznie znaczącym - po raz pierwszy prezydent RP odwiedził synagogę Nożyków w Warszawie i tam zapalił świeczki" - powiedziała.

"Dzisiaj po raz trzeci tutaj - w Pałacu Prezydenckim, z okazji tego święta zbierają się obywatele polscy, którzy w wolnym demokratycznym kraju mogą żyć i rozwijać się w zgodzie z tradycją swoich żydowskich przodków" - dodała.

Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlcik powiedział z kolei, że zwyczaj stawiania chanukowych świec w oknie kojarzy mu się z okresem stanu wojennego. "Myślę, że wielu spośród nas pamięta czasy, kiedy w czasie stanu wojennego działało radio, a czasami także i telewizja Solidarność. Proszono nas wtedy o to, aby zapalać światła w oknach. Ci, którzy pamiętają te czasy, pamiętają też rozbłyskujące bloki na Ursynowie i całej masie innych miejsc, kiedy nagle rozpalały się te światła" - powiedział.

W imieniu prezydenta Maria Kaczyńska i Junczyk-Ziomecka wręczyły także ordery i odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce Piotr Kadlcik odznaczony został krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a krzyżami oficerskimi - Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz działacz społeczności żydowskiej Krzysztof Symcha Keller. Krzyże kawalerskie otrzymali Joanna Podolska-Płocka oraz Marek Szukalak, a złote krzyże zasługi -Yosef Erez oraz Michał Samet.

O odznaczeniu Kadlcika Junczyk-Ziomecka powiedziała, że jest ono bardzo symboliczne. "Reprezentuje on opozycję demokratyczną i takiego polskiego Żyda, któremu nie jest obojętne, w jakim kraju żyjemy" - powiedziała. Podkreśliła też, że był on przyjacielem pobitego na śmierć przez milicjantów w 1983 r. Grzegorza Przemyka, a po jego śmierci drukował jego wiersze. "Piotr stracił przyjaciela, my wszyscy straciliśmy pewien symbol. Bardzo starano się Piotra złamać i on nigdy się nie złamał" - powiedziała.

Po uroczystości uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek - tradycyjne placki ziemniaczane zwane "latkes".

Chanuka jest obchodzona na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e., oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka to po hebrajsku "poświęcenie"). W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad - grudzień). W tym roku przypada w dniach od 11 do 18 grudnia.(PAP)

mca/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)