Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Dwa duże bloki w wyborach do sejmiku

0
Podziel się:

W dwóch blokach - jednym skupionym wokół
PiS, drugim wokół PO, wystartuje 20 maja większość komitetów w
wyborach do sejmiku województwa podlaskiego - poinformowała
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku (WKW).

W dwóch blokach - jednym skupionym wokół PiS, drugim wokół PO, wystartuje 20 maja większość komitetów w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku (WKW).

W środę po południu minął termin rejestrowania porozumień wyborczych, czyli tzw. blokowania list. W sumie w dwóch blokach wystartuje dziesięć, z szesnastu komitetów, które zarejestrowały listy swoich kandydatów na radnych sejmiku.

Ordynacja wyborcza zezwala dwóm lub więcej komitetom wyborczym zawrzeć umowę o wspólnym podziale mandatów. Dzięki temu głosy oddane na komitety tworzące bloki są sumowane, w tym także wyniki tych komitetów, które nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Głosy te wspomagają więc pozostałych uczestników bloku, którzy próg przekroczyli.

Platforma Obywatelska wystartuje w bloku z PSL, Krajową Partią Emertytów i Rencistów oraz Naszym Podlasiem. Prawo i Sprawiedliwość - razem z Samoobroną, LPR, komitetem "Obwodnice - tak, ekoterror - nie", komitetem "Piast" (założonym przez PSL Piast) oraz UPR.

Poza tymi porozumieniami wyborczymi została m.in. Lewica i Demokraci.

W sumie na listach szesnastu komitetów jest około ośmiuset kandydatów na radnych, którzy będą rywalizowali o trzydzieści mandatów w sejmiku. Razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku, w Podlaskiem odbędzie się też referendum dotyczące przebiegu obwodnicy tego miasta przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Ta sprawa już jest ważnym elementem kampanii wyborczej. Referendum odbędzie się z inicjatywy PiS.

W jesiennych wyborach do sejmiku woj. podlaskiego wzięło udział 14 komitetów wyborczych. Swoich radnych miało pięć ugrupowań politycznych: PiS, PO, Samoobrona, PSL oraz Lewica i Demokraci.

Nie udało się jednak utworzyć koalicji większościowej; w kluczowych głosowaniach dotyczących składu nowego zarządu (chodziło o wybór jednego z wicemarszałków województwa) był remis. Ponieważ w ciągu trzech miesięcy od jesiennych wyborów zarządu nie udało się powołać, z mocy prawa sejmik uległ rozwiązaniu. (PAP)

rof/ la/ rod/ 15:48 07/04/25

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)